Téměř celý rok působí ve funkci trenéra fotbalistů Eletisu Lužec Zdeněk Havel. Impulsivní kouč, jehož hlasité pokyny při zápasech jsou slyšet na celý stadion, převzal tým v loňské zimní přestávce. V loňském ročníku I. B třídy se s týmem v soutěži zachránil na úkor celků Bělé a Kralup. Přestože před letošním ročníkem v Lužci pomýšleli na vyšší příčky v klidném středu tabulky, letošní podzimní bilance je podobná té loňské. Kolem jejího hodnocení se ostatně točil i náš rozhovor.

Tým Lužce jste přebíral v zimní přestávce přesně před rokem. V jaké konstelaci?
Byli jsme třetí od konce, před dvojicí, která nakonec také sestoupila – Bělá a Kralupy. Základ pro bodový zisk jsme si vytvořili především na domácím trávníku, kde jsme dokázali pětkrát zvítězit.

Bodový zisk z domácího prostředí byl však diametrálně odlišný od utkání na soupeřových hřištích, že?
Bohužel jsme za celé jaro dokázali venku uhrát jen dvě remízy – na Dynamu v Nelahozevsi a v Bělé. Naštěstí nám pomohly body z domácího prostředí.

Hrát trvale ve spodních patrech tabulky není určitě nic příjemného. Pomýšleli jste už v letní přípravě na lepší umístění?
Rozhodně. Podle mého mínění jsme absolvovali dobrou letní přípravu s odpovídajícím hráčským přístupem, takže jsem očekával, že se nám bude v mistrovských zápasech dařit o něco lépe než v loňské sezoně.

Letos jste začali skutečně lépe, že?
Tři bezbrankové remízy nás utvrdily v tom, že náš tým je schopný hrát dobře dozadu. Sice jsme branky nedávali, ale ani nedostávali. Dokonce jsme udrželi čisté konto v domácím zápase s pozdějším lídrem z Brandýsa, kdy jsme měli překvapivě více šancí na úspěch. Navíc Martin Tauchman dvě minuty před koncem bohužel nedokázal proměnit výbornou příležitost ke skórování.

Bodů jste mohli mít ještě víc…
Určitě. Chtělo to třeba dát v 91. minutě penaltu v zápase na Vysoké. Další neproměněná penalta v zápase s Dynamem Nelahozeves nás zbytečně připravila o dva body navíc a tak bych mohl pokračovat. Bodové ztráty nás připravily o pozice v klidném středu tabulky.

V pátém kole však vybuchla bomba. Lužec si přivezl všechny body z Bakova…
Supervýkon z naší strany. Domácí byli herně lepší, ale góly jsme dávali my. Dařilo se nám hrát na rychlé brejky, které jsme dokázali proměňovat. Mužstvo tam předvedlo bojovný a hlavně sebevědomý výkon.

Bakovský úspěch jste však nedokázali potvrdit v dalších utkáních, viďte?
Hned poté jsme doma propadli s Byšicemi, které nás vyškolily pěti góly. Nepodařilo se nám bodovat ani v následujících čtyřech zápasech. v nichž jsme trpěli „syndromem prvního gólu“. Ten by nám určitě psychicky pomohl k lepším výsledkům.

Který ze zápasů podzimu vašemu týmu vůbec nevyšel?
Dodnes mě „straší“ náš domácí zápas s Řepínem, v němž nás načala hrubá chyba gólmana již ve třicáté vteřině. Ač jsem mančaftu zdůrazňoval, že má ještě devadesát minut před sebou, kluci se s tím psychicky nesrovnali. Navíc to bylo utkání, v němž jsme selhali střelecky, prostě zápas „blbec“.

Podzimní bilanci jste trochu vylepšili dvěma těsnými výhrami v domácím prostředí…
To je právě ono. Proti Kostelci i Kněžmostu jsme měli několik dobrých šancí, ale nakonec jsme byli rádi za výhru 1:0, resp. 2:1. Raději často složitě kombinujeme a hledáme lépe postaveného spoluhráče, než abychom se pokusili zakončit z první možnosti. Někdy mám pocit, že hráči snad mají ode mne zákaz střílet.

Jak tedy hodnotíte letošní podzim?
Jsme sice stejně jako loni třetí od konce, ale na soupeře pod sebou máme šestibodový náskok. Navíc se soupeři stojícími v tabulce těsně před námi hostíme na vlastním trávníku. Hlavním úkolem pro jaro bude zlepšit střeleckou pohotovost tak, abychom začali dávat více branek.

Kdy zahájíte zimní přípravu?
V úterý 10. února. Účast na nějakém zimním turnaji je dosud v jednání. V přípravných zápasech bychom chtěli vyzkoušet dva až tři nové hráče, do každé řady jednoho. Posilování týmu však pro nás není prioritou. Věřím, že současný kádr má na to, aby v jarních bojích obstál.

KAREL HORŇÁK