UKAŽTE SE, ČEŠI!

Hraje se o hodně. O budoucí slávu, o milionové smlouvy. Hraje se i o to, komu bude v následující době patřit fotbalová Evropa.

Lvíčata odjela s jednou z nejsilnějších sestav za poslední léta. I přes velmi náročnou skupinu, kterou výběr trenéra Lavičky má (Češi narazí ve skupině C na Dánsko, Německo a Itálii), se od týmu čeká hodně.

V reprezentačním dresu se představí třeba Václav Černý, jeden z vůbec nejnadějnějších fotbalistů Evropy. Totéž se dá napsat o Patriku Schickovi ze Sampdorie Janov, o kterého jeví vážný zájem Juventus Turín. Dalšími tahouny by mohli být Jakub Jankto, Antonín Barák či Tomáš Souček. Kádr je směsicí několika hráčů z předních evropských klubů a dravých nadějí z domácích lig. To skutečně může být síla, která má na to, aby ze své skupiny postoupila a udělala úspěch.

„Určitě si najdu na zápasy čas, protože si myslím, že tým je poskládaný dobře a doufám v nějaký pěkný výsledek. Pan Lavička je trenér na svém místě. Je to inteligentní člověk, který kluky dokáže usměrnit," říká o nadcházejícím turnaji Libor Tomášek, hlavní kouč Pšovky Mělník.

A jak Tomášek vidí samotný kádr? „Jsou tam hráči, kteří už hrají pravidelně v zahraničí, takže by měli umět hrát pod tlakem. Třeba právě Schick a Jankto. Navíc tam je i dost kvalitních kluků z naší ligy, všichni se budou chtít ukázat. Bude tam jistě i dobrá parta."

UŽ TO TU JEDNOU BYLO
Úspěšné EURO či světový šampionát ale nemusí vždy znamenat jasnou cestu na vrchol. Důrazným vykřičníkem zůstává pro budoucí potencionální hvězdy rok 2007.

Ten turnaj je ještě v živé paměti. Na mistrovství světa před deseti lety zastavila pohádkovou cestu české "dvacítky" ve finále až Argentina. Bezchybně hrající mužstvo pod trenérem Soukupem oslnilo celý svět.

Kdo se z onoho kádru ale dokázal prosadit? Při pohledu na tehdejší soupisku uspěl snad jen stoper Marek Suchý, který patří ke stálicím reprezentace a k předním hráčům Basileje. Ruku na srdce – Tomáš Pekhart, Marcel Gecov nebo Ondřej Mazuch měli na mnohem víc. O Martinu Feninovi ani nemluvě.

Úspěch na EURO tedy vše nezmění. Může však výrazně pomoct. Hodně štěstí!