Mělnický FC drží v polovině Atletico okresního přeboru šestibodový náskok na druhé Dynamo B a má zaděláno na třetí postup v řadě. Z tohoto pohledu je to pro následovníka bývalé slavné EMĚ velký úspěch, ale…

Mužstvo je dlouhodobě spojováno s různými aférami jak vně, tak i uvnitř klubu. Některým příznivcům se nelíbí způsob vedení klubu, a proto se od něj distancují. Poznat je to na návštěvnosti domácích zápasů, která oproti minulosti poklesla.

V klubu se ale potýkají také s problémy uvnitř, které vyvrcholily hádkou v šatně o přestávce derby na Pšovce a nuceným odchodem Gabča na hostování. V zimní přestávce má vedení FC Mělník dost času přemýšlet o tom, zda je nastoupená cesta ta pravá.

O tom, že soutěž má jen průměrnou kvalitu, hovoří dlouhý seznam mělnických pronásledovatelů, mezi kterými jsou minimální rozdíly. Na druhé místo se po zaváhání papírových favoritů Byšic a Mšena probojovala rezerva Dynama. Nelahozeveští prohráli stejně jakou vedoucí Mělník pouze v jednom případě (v Libiši 0:2) a stále zůstávají v bojích o postup.

Černým koněm jsou Byšice, které sice jako jediné pokořily lídra, ale nevyvarovaly se zbytečných domácím „excesů“ s mužstvy ze dna. Velice dobře si vedou mužstva kralupské Čechie a nováčka z Nové Vsi. Čechii od lepších výsledků připravila zranění klíčových hráčů. V Nové Vsi zase mají problém s disciplínou. Na kontě Sokola je sedm červených karet.

Zklamáním je až šesté místo Mšena, které bylo před sezonou pasováno na jednoho z favoritů postupu. Mužstvo hraje o třídu lépe doma než venku, kde dokonce spolu s Horními Beřkovicemi ještě ani jednou nevyhrálo.

Střed tabulky patří béčkům Pšovky a Libiše. Mužstva plní role rezervních týmů a s jejich umístěním mohou být v obou klubech spokojeni. PTZ Nelahozeves střídala dobré zápasy s horšími a v silách mužstva s nejlepší defenzívou bylo určitě víc, než podzimní devátá příčka. Velkým zklamáním je umístění Dolních Beřkovic, které mohou za postup do klidnějších vod vděčit až výhrám v posledních dvou kolech. Mužstvo stárne, a pokud nebude v brzké době posíleno o mladé hráče, může být ještě hůř.

Lobkovice a Vojkovice se drží na úrovni z minulých let. Vzhledem k nepříznivému postavení mělnických klubů v I. B třídě mohou z přeboru sestupovat nakonec i tři týmy, obě mužstva tak budou bojovat o setrvání v soutěži nejspíš až do posledního kola. Fotbalisté Kel a Horních Beřkovic už na posledních dvou místech ztrácejí hodně. Kly si trochu polepšily po překvapivém vítězství v posledním kole v Byšicích, ale na jejich krajně nepříznivém postavení to nic nemění.

Ještě hůř je na tom Slovan, který jako jediný nepoznal radost z vítězství. Labilní mužstvo mnohdy nezvládalo konce utkání a trpělo velkou nedisciplinovaností hráčů. Svědčí o tom suverénně nejvyšší počet vyloučených (10). Po podzimu u mužstva skončil trenér Milan Doležal.

NEJ podzimu

Nejvíce bodů:
FC Mělník (30)
Nejméně bodů: H. Beřkovice (3)
Nejlepší útok: Mělník a Dynamo B (33)
Nejhorší útok: Kly (9), PTZ (11)
Nejlepší obrana: PTZ (12), Čechie, Libiš B a Mšeno (17)
Nejhorší obrana: H. Beřkovice (36), D. Beřkovice (29)
Největší brankový rozdíl: 5:0 (Dynamo B – D. Beřovice)
Nejlepší střelec:Josef Gabčo st. (Mělník) - 7 gólů
Nejčastější výsledky: 1:1 (16x), 2:1 (15x), 1:0 (10x), 2:0 (7x), 3:1, 4:1 a 3:2 (6x), 3:0 a 2:2 (5x), 4:3 (4x), 4:0 a 0:0 (3x), 5:0, 5:1, 5:3, 6:3 a 6:2 (1x).
Nejčastěji pískající sudí: Kudrna (12), Börner (9), Eder, Hádek a Pos (8)
Nejvíce ŽK (celkem 493): PTZ (56), Pšovka B (46)
Nejvíce ČK (55): H. Beřkovice (10), Byšice (8)
Nejméně ŽK: Vojkovice a Dynamo B (24)
Nejméně ČK: Libiš B (0), Vojkovice a D. Beřkovice (1)
Nejvíce diváků – doma: Pšovka B (716), Byšice (500)
Nejvíce diváků – venku: Mělník (846), PTZ (461)
Nejvíce diváků – celkem: Mělník (1156), Pšovka B (1056)
Diváci – celkem: 5 483; průměr na zápas: 60; nejvíce v utkání: 351 (Pšovka B – Mělník)

Jaromír Hejna