Informoval o tom profesionální trenér mládeže Středočeského KFS Milan Kormaník na páteční tiskové konferenci, jíž byli přítomni také patron této akce v rámci Středočeského KFS, reprezentant České republiky a hráč AC Sparta Praha Bořek Dočkal, a člen VV Středočeského KFS Petr Lacina.

Měsíc náborů

Měsíc náborů probíhá průřezem celou Českou republikou. V základní rovině probíhají nábory na úrovni jednotlivých klubů celoročně s akcentem na měsíc květen a září. „Novinkou pak jsou takzvané eventové akce, ve vybraných lokalitách jednotlivých krajů, orientované na seznámení se dětí s fotbalem. Na měsíc září jich bylo naplánováno v rámci Středočeského KFS celkem sedm," sdělil Milan Kormaník.

První akce se uskuteční v úterý 16. září od 16.30 hodin v Libiši na Mělnicku. Na hřiště Sokola tak jsou zváni kluci i holky z mateřských škol a prvních dvou ročníků základních škol. Odmítnuty ovšem v případě zájmu nebudou ani o něco starší děti. „Děti na akci obdrží upomínkový předmět i nějakou sladkost," řekl Jiří Kabyl, manažer libišského Sokola a člen výkonného výboru Okresního fotbalového svazu Mělník. „Součástí setkání budou především nejrůznější sportovní hry. Jde především o to, aby malé děti pochopily, že není důležité, jak moc fotbal umějí. Chceme je přitáhnout k pravidelnému sportování. Proto akci, kterou podporuje i FAČR, jen vítáme."

Dalšími místy konání budou v nejbližších dnech a týdnech Příbram, Čáslav, Kladno, Votice, Benešov a nakonec Mělník (29. září od 9.30 hodin). „Pořádající kluby musí zajistit, aby se akce zúčastnili žáci minimálně pěti mateřských škol nebo první a druhé třídy základních škol, a pak se samozřejmě o děti postarat. Zajistit pitný režim, kabiny, případně stany k převléknutí, natočení akce na kameru. Na samotném hřišti si pak na jednotlivých stanovištích děti mohou vyzkoušet různé disciplíny, ať již přímo fotbalového nebo pohybového charakteru. Primárním cílem vždy bude, abychom děti vůbec přilákali ke sportu. Jakýkoliv sport stále zůstává možnou prevencí před lákadly moderní doby a fotbal je určitě vhodná alternativa jak pro kluky, tak pro holky," poznamenal Milan Kormaník.

Středočeský krajský fotbalový svaz přispěje klubům na pořádání této akce pěti tisíci korunami, dalších 25 tisíc korun dostanou od FAČR a dva tisíce mohou získat také od okresních fotbalových svazů. FAČR vynaloží tyto eventové akce v rámci celé ČR celkovou částkou 2,9 milionu korun získaných z přebytku v systému členství ve FAČR za rok 2013. Část členských příspěvků se tak tedy využije k podpoře získání nových členů.

Patronem akce je reprezentační záložník Bořek Dočkal, takže pořadatelé pod dojmem nedávné senzační výhry nad Nizozemím doufají, že se na libišském stadionu sejde co největší počet dětí. Samotný Bořek Dočkal řekl, že je rád, že byl osloven právě pro tuto akci. „Beru částečně i jako svou povinnost snažit se pomoci při náboru dětí, rovněž však také jako výzvu. Některých akcí se přes velké zářijové zápasové vytížení hodlám osobně zúčastnit. Dle mého názoru se v českém fotbalovém prostředí totiž pohybuje řada lidí, kteří umějí pojmenovat všemožné chyby. Bohužel je jich mnohem víc než těch, kteří se snaží dělat něco pro to, aby bylo těchto chyb méně," uvedl úspěšný reprezentant a odchovanec středočeského fotbalu, s nímž začínal v Poděbradech.

Dočkal začínal s fotbalem v šesti letech a podle Milana Kormaníka je mladší školní věk vhodný i pro začátek s fotbalem. „Proto také chceme oslovit co největší záběr dětí ze školek nebo z prvních a druhých tříd. Samozřejmě to neznamená, že pokud dorazí například nějaký třeťák nebo starší potenciální adept fotbalu, tak ho vyženeme. To v žádném případě," odmítá profesionální trenér SKFS.

Můj první gól

Středočeský KFS se propagací podílí také na už zmíněné druhé akci, která nese název „Můj první gól". Projekt prezentovalo vedení FAČR spolu s jeho patronem Tomášem Rosickým před přátelským utkáním Česká republika – USA. Měsíc náborů probíhá napříč celou ČR po celé září a jeho cílem je hledat nové hvězdičky českého fotbalu.

Pokud v září zaregistrujete svého potomka do fotbalového klubu a pokud se narodil v roce 2007, získá dokonce drobnou odměnu. „Jedná se o takový vstupní balíček do světa fotbalu. Obsahuje míč, dres, tašku, láhev na pití i kartičky hráčů," vypočítal člen výkonného výboru SKFS Petr Lacina. FAČR podpořila tuto akci částkou 14 milionů korun.

RUDOLF MUZIKA, KAREL HORŇÁK