„Zatím je od hráčů vidět velký zájem a všichni pevně věříme, že bychom se mohli bavit fotbalem a pohybovat ve vrchních patrech tabulky," říkají před mistrovským výkopem skupiny B v kralupských Olších na adresu béčka, jehož trenéry jsou Vítězslav Žák a Dalibor Dobiáš. „B-tým bude složený z bývalých hráčů a doplněný o hráče A-mužstva a dorostu," informoval už na sklonku předešlé sezony prezident FK 1901 Milan Repka.

V lobkovickém céčku, které okusí skupinu A, by se pak měli s dospělým fotbalem seznamovat především bývalí dorostenci Merkurie. „Jde o naše loňské a předloňské dorostence, kteří nechtějí hrát za chlapy, protože by tam prý nezapadli. Mají svou partu, tak to chtějí zkusit," odkrývá sekretář klubu František Koliandr vznik céčka, které v Lobkovicích přihlásili pod taktovkou trenérů Barcala a Přibíka do soutěže, zatímco dorost museli kvůli nedostatečnému počtu hráčů pro letošek rozpustit.

Přestože někde mají problém dát dohromady byť jen jeden tým (píšeme dále), v Lobkovicích se „personální" krize neobávají. „Každé mužstvo má svůj kádr patnácti šestnácti lidí, takže by to mělo vyjít bez problémů," říká František Koliandr. Přiznává přitom, že v céčku jde o kvantitu na úkor kvality. „Ta je někde jinde. Dalo by se říct, že hrají všichni, kdo mají nohy a jinde by nemohli. Ale chtějí si to vyzkoušet. Počítám, že je to tak na rok a v příští sezoně už budeme mít mezi dospělými zase maximálně dva týmy," uzavírá sekretář Lobkovic.

Novou zkušeností bude úplně nejnižší soutěž také pro oba týmy, které ještě na jaře hrály o patro výš. V Postřižíně čtvrtou třídu rozhodně neberou jako nějakou degradaci a dokonce ani nemyslí na rychlý návrat. „Ten by byl asi těžký, nejsou peníze ani lidi," mluví asi nejen za SK Postřižín jeho předseda Vladimír Moravec. „Budeme rádi, když to dáme dohromady. Sehnat dnes na malé vesnici někoho, kdo je ochotný fotbalu něco obětovat, je těžké, a mladí zájem nemají."

Problémy s nepočetným a postupně stále více stárnoucím hráčským kádrem vnímají v Postřižíně už několikátou sezonu. „Měli jsme čtyři hráče přes čtyřicet, dva teď skončili a dva budou hrát, pokud jim to dovolí zdraví," neočekává ani po sestupu zlepšení Moravec. Cílem je tak hlavně tým udržet. „Když se to zruší, tak to budeme těžko stavět zpět na nohy. Budeme proto rádi, když budeme fungovat, a třeba i nějakou tu sezonu ve čtyřce. Ono hrát ve trojce na ocase stejně ani nikoho nebavilo," poznamenává činovník.

I když nováčkové jsou hned čtyři, celkově je ve čtvrtých třídách méně účastníků než loni. Kostelec B, Lobkovice B a Dřínov si polepšily, další trojice týmů pak vůbec nepodala přihlášku, z fotbalové mapy tak zmizely Úžice, Lužec B a Čečelice B. „Někteří hráči skončili a nemáme jich tolik, tak jsme béčko nepřihlásili," vysvětluje za všechny lužecký Vladimír Tauchman, který si v tuto chvíli vůbec netroufá odhadovat, zda se dá v blízké budoucnosti béčko Eletisu znovu dohromady.