Nejvyšší okresní fotbalová soutěž zavřela své brány a může nastat posezónní bilancování. Ne všude se bude na uplynulý ročník vzpomínat s úsměvem. Radost mají určitě ve Mšeně, naopak kalich hořkosti museli dopít v Mlékojedech, Nové Vsi i Kostelci.

Podzimní lídr ze Mšena dokázal svou pozici obhájit i na jaře a zcela s přehledem celou soutěž vyhrál. Mužstvo nezaznamenalo během jara žádnou vážnější krizi a jeho postup je zcela zasloužený. Bude to ale v I. B třídě stačit?

Velký finiš zaznamenal druhý Řepín, kterému se na jaře plně osvědčili hostující hráči David Dvořák (Pšovka) a Zbyněk Štrupl (V. Borek), kteří dali dohromady sedmnáct branek, což je více než polovina z celkového počtu. Řepínští oslavili o víkendu 40. výročí založení klubu, které ještě mohou vyšperkovat postupem do I. B třídy, což je vzhledem k situaci v Hoříně docela reálné.

Třetí Tišice už v závěru soutěž pouze dohrávaly, protože šance na postup se vzdalovala s každým dalším kolem.

Jiný z podzimních favoritů – Dolní Beřkovice – na jaře zcela odpadl, v jarní tabulce se choulí až na 11. místě a svou bilanci vylepšil až v posledních třech kolech. Mužstvo doplatilo na velký počet dlouhodobě zraněných hráčů a ani přístup některých dalších k tréninkům a zápasům nebyl na patřičné úrovni.

Spokojenost s umístěním mohou mít na Pšovce, což je ale malou náplastí na zklamání z pádu áčka z I. A třídy.

O jednu příčku proti podzimu si polepšili hráči Byšic. Více než zlepšujícím se výkonem je to ale spíše špatnou hrou soupeřů. Byšičtí navíc přišli o svého generálního sponzora – Vitanu.

Klidný střed tabulky patřil po celý ročník nelahozevským „Tukařům“. Konečné sedmé místo je dobrým výchozím bodem do nového ročníku.

AFK Veltrusy i Čechie Kralupy nakonec uhrály klidný střed tabulky, ale ještě několik kol před koncem se spolu s ostatními třásly o bytí a nebytí v soutěži.

Velikým zklamáním bylo jarní účinkování rezervy Sokola Libiš. Hráči nedávali do hry celé své srdce a o záchranu museli bojovat až do posledního kola. Ta se sice nakonec podařila, ale hráče i vedení musí dlouho budit ze snů vysoké porážky, z nichž hlavně ta v Kostelci je ostudná.

Posledním zachráněným je nováček z Čečelic, který musel v posledním kole zvítězit a počítat s prohrou někoho dalšího z dvojice Mlékojedy – Libiš B. V příštím ročníku to ale nebude pro mužstvo žádná procházka růžovým sadem. Tým tvoří většinou zkušení, ale starší hráči. Bez omlazení a posílení to nepůjde.

Prvním sestupujícím, a to jen díky tomu, že z I. B třídy padají hned dvě mužstva z mělnického regionu, jsou Mlékojedy. V jarních odvetách sice obsadily třetí pozici, ale velkou bodovou ztrátu z podzimu už se zahladit nepodařilo. Navíc mužstvo doplatilo na velkou nekázeň některých svých hráčů. V utkání s Čechií Kralupy dokonce hráč Rybák inzultoval hlavního sudího. Mlékojedům pak odečetla DK OFS tři body, což bylo pověstným posledním hřebíčkem do rakve.

Druhý sestup během dvou let evidují v Nové Vsi. Co naplat, že Michal Horák se stal s devatenácti přesným zásahy nejlepším střelcem přeboru, když v obraně zely díry jak v ementálu. Pětaosmdesát obdržených gólů znamená jasně „první“ místo v soutěži.

Černého Petra téměř celé jaro držel Labský Kostelec, který v obou částech soutěže nasbíral sedm respektive osm bodů, což je žalostně málo. Je to škoda, protože podle odborníků nehrál určitě nejhorší fotbal. Devízou Kostelce je mladý kádr. Pokud se podaří udržet hráče do nadcházející sezony, měli by Kostelečtí patřit v nové sezoně ke žhavým aspirantům na návrat do okresního přeboru.