V letošní sezoně fotbalisté Vysoké zachránili svou přítomnost v nejnižší krajské soutěži doslova v hodině dvanácté. Fotbalový osud se nakonec vehementně přiklonil na jejich stranu, kdy jejich záchranářský duel s FC Mělník za ně rozhodla jirenská rezerva. Ta už dopoledne totiž vyprovodila do okresního přeboru Brandýs, který měl v celkovém součtu o dva bodíky méně než parta kolem trenéra Václava Řízka. S ním jsme si v rozhovoru povídali nejen o minulosti, ale i budoucnosti fotbalového celku z Vysoké.

Když jsme spolu mluvili před rokem, před zahájením právě skončené sezony, podmiňoval jste výkony svého týmu setrváním záložníka Hynka Tříšky…
Ne, já jsem to přímo trefil (smích). Na svou odpověď jsem si od té doby vzpomněl xkrát. Ačkoli se mnou mnozí v internetové diskuzi tenkrát nesouhlasili, můj tehdejší názor se naplnil do puntíku. Absence tohoto tvořivého záložníka byla na naší hře znát celou letošní sezonu.

Co vás především napadne, řekne-li se „loňská sezona"?
Řekl bych, že jsme od celého mančaftu očekávali lepší přístup. Tím nemyslím jenom k zápasům, ale i k přípravě. Na podzim to ještě šlo, ale jaro jsme – přiznám se – moc dobře netrénovali. S tím souvisí i fakt, že se nám příliš nepovedla zimní příprava, byť výsledky na roudnickém turnaji byly relativně dobré. Podle mého mínění nám chyběla zejména fyzická kondice a lepší souhra. Přišlo pár nových hráčů – bratři Temiakové, Vavřina, Míč, po dlouhodobém zranění naskočil také Fidrant.

Jak ovlivnily hru zimní odchody?
V zimní přestávce nás opustil Vála se Šimandlem, což se ukázalo jako citelné oslabení. Navíc dlouhodobě laboroval se zraněním také Řízek a ani s Pešanem jsme nemohli stabilně počítat pro jeho pracovní zaneprázdnění. Chci tím říct, že v mužstvu došlo k většímu počtu změn, než by bylo zdrávo.

V čem vidíte příčinu v poklesu výkonnosti?
Hlavní důvod vidím především ve špatné obranné činnosti celého týmu. Branek jsme dali poměrně dost, ale gólů, co jsme také dostali… (povzdech) Přitom vina se nedá svalovat jen na obrannou čtveřici a brankáře. Vždyť gólman Chaloupka má v sobě přes své mládí velký potenciál. Na jaře ho však čekala maturita, což se také negativně projevilo na jeho přípravě.

Vraťme se ještě k letošní druhé polovině soutěže…
Bohužel, ani jaro nás nezastihlo v lepší formě. Naštěstí nám vyšly dva úvodní zápasy, kdy jsme proměnili v šest bodů úvodní dvojici domácích zápasů. Další utkání na vlastním hřišti už nedopadla dobře, duely s Dolním Bousovem (1:3) a Milovicemi (2:3) nám absolutně nevyšly. Přitom třeba v zápase v Dobrovici (1:4) jsme v nejlepším výkonu jara ještě v půli drželi remízu 1:1. Myslím, že lepší fotbal jsme předváděli venku.

S přibývajícími koly stoupala nervozita, že?
Věděli jsme, že na domácím trávníku musíme bodovat, což se však nedařilo. Proto na mužstvo v závěru padla psychická „deka" a velká nervozita z možného sestupu. Stále se počítaly body, zda to vyjde či ne. Zjišťoval jsem, kdo kde a s kým hraje. Nervozita realizačního týmu se bohužel přenesla i na hráče. Naštěstí situace ve skupině se pro nás „zamotala" tak, že nám nakonec k záchraně stačily dvě závěrečné remízy s celkovým součtem 27 bodů.

Jaký je pohled z Vysoké do nové sezony?
Máme kádr s dobrým potenciálem, vedle zkušenější střední generace jsou v něm i mladší hráči, především na brankářském postu (19 a 20 let), z libišského hostování se vrátí Vála, z řepínského Fidrant. Čili základ mužstva pro nový ročník tu je.

Zprávy z fotbalových kuloárů hovoří o tom, že na trenérském postu ve Vysoké byste měl končit…
Je to tak. U týmu působím už dost dlouho. Nejprve jsem ho vedl jako trenér osm let v kuse. Po přestávce, kdy tu rok trénoval Sláva Tichý, jsem si myslel, že mě někdo nahradí. Nestalo se, a tak jsem se nechal umluvit na jednu sezonu, z níž nakonec byly dvě, takže v součtu je to deset let, z nichž devět hrajeme I. B třídu. Hlavním důvodem je fakt, že mančaft potřebuje nějakou změnu. Dál budu působit v klubovém výboru a budu pomáhat novému trenérovi.

Fanoušky bude rozhodně zajímat jeho jméno…
Do nové sezony nastupuje jako hrající trenér Jiří Trutnovský s hrajícím asistentem René Finkousem. Novým vedoucím týmu se stane Slávek Vála starší. Věřím, že noví lidé přinesou do mužstva nový impulz, který se odrazí na zlepšených výkonech. Nový trenér má v sobě dostatek elánu, chuti i zkušeností. Už koncem sezony dokonce vedl i pár tréninků. Doufám, že změny se projeví pozitivně.

Jak bude vypadat příprava na novou sezonu?
Zahájíme ji v posledním červencovém týdnu, v následujících čtyřech víkendech chceme hrát přípravná utkání. Víme, že budeme hrát turnaj ve Velkém Borku (10. – 11. 8.). S dalšími soupeři se chceme domluvit co nejdříve.

KAREL HORŇÁK