V seriálu prázdninových rozhovorů s fotbalovými trenéry na Mělnicku jsme nemohli nezavítat také do mělnického FC. Tento tým vede dvojice Petr Kalkant – Željko Filipovič. Protože prvně jmenovaný si užívá dovolenou, požádali jsme o rozhovor druhého z trenérské dvojice, abychom společně probrali otázky zajímající širokou fotbalovou veřejnost.

Željko, kdybyste se měl ohlédnout za právě skončeným ročníkem nejnižší krajské soutěže, jak byste v ní hodnotil své mužstvo?
V I. B třídě působíme tři roky a všechny tři sezony jsme odehráli, dá se říci, jako „přes kopírák", téměř se stejným bodovým ziskem i umístěním na konci soutěže. Vždy jsme měli lepší podzim a horší jaro. Celkem to hodnotíme pozitivně, protože ani jednou jsme se nenamočili do přímých hrozeb sestupu, byť byla i určitá nervozita. Ale podařilo se nám porazit týmy, které nás ohrožovaly v tabulce.

Jak jste spokojený s počtem hráčů v kádru a s jeho kvalitou?
Myslím, že kádr odpovídá svou kvalitou úrovni I. B třídy. S ohledem na počet týmů z okolí, které tu soutěž hrají, není možné mít na všech pozicích zastupující hráče odpovídající kvality. Čili jsem spokojený, ale mohlo by to být samozřejmě lepší.

Jakou tréninkovou morálku má tým mělnického FC?
U nás je to různé s ohledem na pracovní vytížení. Proto jsme této skutečnosti přizpůsobovali vlastní tréninkový proces na různé dny v týdnu, trénovali jsme například i v pátek večer.

Vrátíme-li se k našemu rozhovoru před loňskou sezonou, musím uznat, že váš tip na postupující celky vyšel do puntíku…
Oba týmy – Dobrovice B i Rejšice – postoupily naprosto zaslouženě. A myslím, že se mi povedl podobný tip i rok předtím, kdy šly nahoru Luštěnice s Bělou. Dá se říct, že nějakou zkušenost v tomto směru mám.

Mohu poprosit o tip i na tuto sezonu?
Letos to bude těžké. Střílení penalt při remíze tak, jak bylo zavedeno v mělnickém okrese, v kraji sice nebude, ale mně by se líbilo oceňovat vítězství jen dvěma body s tím, že při výhře o pět gólů a víc by tým dostal bod navíc. Letošní kandidát na postup? Slyšel jsem, že v Pěčicích už prý renovují kabiny (smích). Rozhodně budou letošní boje v naší skupině ještě vyrovnanější než ty loňské.

Jaký je váš názor na možnost pětinásobného střídání?
Myslím, že teprve praxe ukáže vhodnost tohoto pravidla, ale dopředu si myslím, že jeho použití nebude dobré. Navíc změny při posuzování ofsajdů mohou na nižší úrovni soutěží přinést jen komplikace. Divák zvyklý na staré posuzování ofsajdového pravidla novinku správně neposoudí.

Co říkáte na zařazení celé devítky týmů z Mělnicka do jediné skupiny I. B třídy?
Těžko říct, bude to pro všechny celky stejné. Určitě to přispěje k zatraktivnění soutěže. Na druhou stranu budou mít fanoušci o to větší dilema při rozhodování, na jaký zápas při velké nabídce derby vyrazit. V konečném důsledku si nemyslím, že to bude přínosem. Ovšem nová pětice týmů by však měla soutěž určitě oživit.

Podobně jako ostatní soupeři pracujete „s chutí usilovnou" v tréninku i přípravných zápasech, že?
Pro letní přípravu jsme kromě tréninků zvolili účast na turnaji v Dobříni, kde máme zajištěna utkání s kvalitními soupeři. První dva starty jsme proměnili ve vítězství, takže jsme zatím spokojeni. V srpnu si zajedeme za přípravou do Lysé nad Labem (10. 8.). O týden později změříme v generálce na první mistrák (v Nelahozevsi s Dynamem) se Straškovem – Vodochody.

KAREL HORŇÁK