Mělník - Podzim se bohužel zařadil mezi nejhorší půlsezony. Svědčí o tom 155 vyloučených hráčů včetně 11 dorostenců. To je bohužel daleko víc než bývá obvyklý průměr.

Za zmínku stojí, že poslední dvě kola, která se již hrála bez IV. tříd a mládeže, přinesla neskutečných 39 vyloučených. To už je rekordní porce, kterou dlouho nepamatuji.

Nejvíce vyloučených v této sezoně měly Zálezlice, Chlumín a Libiš po 7, Ledčice a Lotos po šest hráčích.

Disciplinární komise udělila 69 nepodmíněných trestů, což také není málo. A jako tradičně z toho je 31 trestů za urážky a vyhrožování rozhodčím. Někteří hráči, co se týče urážek, mají neskutečnou slovní zásobu. Dokonce ve dvou případech vyloučení hráči sudímu vyhrožovali, že ho po utkání zabijí.

Vulgarity ze strany hráčů vůči sudím přibývá a to stojí za zamyšlení. Bohužel i někteří vedoucí mužstev a trenéři dovedou sudího urážet, i když by měli být pro hráče příkladem.

Opět se zhoršila činnost pořadatelských služeb při utkání. Nejsou dodržovány počty členů této služby, jejich označení. V několika případech nebyla povinná služba před kabinou sudího.

V Libiši a Liběchově dokonce hlavní pořadatelé zapomněli na své poslání a rozhodčího hrubě uráželi. Byl jim za to udělen zákaz výkonu této funkce a oddíly dostaly pokutu.

Hlavním pořadatelem by měl být opravdu člověk na úrovni, vědom si své odpovědnosti, kterou tato funkce vyžaduje. Některé oddíly opravdu riskují průšvih, který pro ně může mít nedozírné následky.

Největší kaňkou podzimu jsou dvě inzultace rozhodčích. Dorostenec Dolních Beřkovic neunesl verdikt jen o pár měsíců staršího sudího a napadl jej.

Teď může deset měsíců zapomenout na fotbal a přemýšlet o svém nesportovním a hlavně zbytečném přestupku. Snad mu tento trest přinese do fotbalového života poučení, že jakýmkoliv způsobem sahat na rozhodčího je pravidly zakázáno a tvrdě se za to pyká.

O druhé inzultaci sudího zálezlickým kapitánem Šobrem se už dost namluvilo i napsalo. Jednalo se o hrubé nesportovní chování, které rozhodně do sportu nepatří a pro které není omluvy.

Vymlouvat se v těchto případech na výkon sudího a z toho plynoucí zkrat je dětinské. Fotbal vyžaduje kázeň a respekt k pravidlům a kdo to nechce uznat, měl by se věnovat jiné činnosti.

Inzultace jsou stále bolestí našich soutěží a měli bychom se všichni, co máme fotbal rádi, zamyslet, proč k nim dochází.

Jiří Koch