Třetí místo s dvaadvaceti body a třinácté s polovičním počtem. Tak si vedou oba zástupci Mělnicka ve fotbalové divizi, která se o nadcházejícím víkendu překlopí do své druhé třetiny.

Nad vlastní očekávání si ve své čtvrté divizní sezoně vedou svěřenci trenéra Jiřího Kafky z FK Neratovice/ Byškovice. Ti dokázali své maximum z předloňského roku, kdy měli v tuto dobu na kontě 15 bodů za čtyři výhry a dvě remízy (tehdy se nekopal rozstřel), ještě o sedm bodů vyšperkovat.

„Dá se říct, že jsme částečně překvapeni a samozřejmě spokojeni tím, jak sezona zatím probíhá, a to včetně pohárových zápasů,“ neskrývá spokojenost trenér Kafka. Od maximální spokojenosti ho dělí snad jen menší či větší zdravotní problémy, které se nevyhýbají ani letním posilám. Za tu největší tak kormidelník může považovat navrátilce Michala Palanského, i když na střelecké listině týmu figuruje vedle něj dalších jedenáct hráčů.

„Je to aktivum, že se za tak krátkou dobu prosadil každý, kdo přišel na hřiště,“ pochvaluje si Jiří Kafka nejen ofenzivu. Vždyť neratovická obrana je s pouhými devíti inkasovanými góly společně s tou litoměřickou vůbec nejlepší v soutěži. „V obraně tradičně nemáme tolik problémů a ještě nám bilanci kazí výpadek na Motorletu, kde jsme měli velké zdravotní problémy a prohráli 0:3,“ zmínil Jiří Kafka zatím nejméně vydařené podzimní vystoupení.

Jeho přáním pochopitelně je, aby u něj už zůstalo. „Ve zbylých kolech chceme nadále předvádět jeden z nejlepších fotbalů za poslední roky a pokusit se vybojovat dost bodů na udržení se v popředí tabulky.“

Té zatím vévodí dvojice z Litoměřicka. Zatímco postavení Brozan neratovického kouče vzhledem k ekonomické síle klubu nepřekvapuje, tak průběžné druhé místo litoměřického nováčka ano. Na opačném konci je pak bez bodu poslední Žatec. „Nemám k tomu bližší informace, ale zřejmě se ukazuje, že tvořit mužstvo z hráčů, kteří dojíždějí z Prahy, není ideální.“

Body z venku chybí
O tři body více než v sezoně 2012/2013, která pro ně nakonec znamenala rychlý návrat do krajského přeboru, mají na aktuálním „mezičase“ fotbalisté Libiše. Jejich trenér a manažer Jiří Kabyl je relativně spokojený, i když přiznává, že bodů tentokrát mohlo být daleko víc.

„Herně jsme nepropadli. Přehrály nás jen výborné Brozany, s nimiž jsme nakonec remizovali, s dalšími soupeři jsme drželi krok. Doplácíme ovšem na to, že hlavně při venkovních zápasech máme šance, ale nedáme, a soupeř nás pak potrestá,“ připomněl dosavadní bolest nováčka v podobě nulového zisku na hřištích soupeřů.

Srovnávání dva roky starého divizního podzimu s aktuálním prý není na místě. „Naše mužstvo i celá soutěž jsou jiné. Máme teď perspektivnější tým, který se může dále zlepšovat,“ míní Jiří Kabyl s tím, že při pohledu na základní sestavu je patrný přínos posil. Vidět je především útočník Tomáš Petr. „Plní si svou roli útočníka, i když některé góly dal z penalt. Další posilou je Kolísek, což je srdcař a bojovník. Ostatní zajímavé hráče jako Kim nebo Bezděk jsme dělali hlavně s výhledem perspektivy do budoucnosti a v divizi se otrkávají.“

Jak už bylo řečeno, právě s bilancí venkovních zápasů by v Libiši ve zbylých kolech rádi něco udělali. „To je zatím to, na co doplácíme. Často nám soupeři řeknou, že jsme je překvapili a hráli dobře, ale vracíme se s nulou. Když se to láme, tak nás většinou soupeř potrestá. To chceme zlepšit, i když venku nás čekají samá silná mužstvu, ale budeme se prát,“ slibuje Jiří Kabyl.

On i jeho tým se v soutěži nadále teprve rozkoukává a za pochodu poznává sílu soupeřů. „Vedoucí Brozany mají výborné mužstvo s nadstandardními hráči. Žatec jsem viděl při porážce 1:5 na Kladně a působili na mě dojmem, že jim něco chybí a výsledky asi odpovídají. Ale udělali teď nějaké hráče a v závěru budou určitě lepší. Jinak pro nás je ten skok z krajského přeboru znát, divize je po všech stránkách výš," dodal své dosavadní postřehy k soutěži Jiří Kabyl.

Nejbližším zastavením Sokola budou v sobotu právě Litoměřice, jeden ze čtyř týmů bez domácí ztráty. Do této společnosti patří také Neratovice, které budou o den později od 15.30 hodin hájit svou tvrz proti Litoli.