„Jednak v nás, ale i rodičích či vedení klubu zanechal velký dojem prosincový ceremoniál, kdy kluci převzali odznaky z rukou účastníka tří olympiád Štěpána Janáčka. Ale hlavně jsme poznali, že jde o skvělou všesportovní průpravu, která je pro fotbalisty hodně přínosná," vysvětluje trenér Vratislav Polka, proč se Tygři pustili i do plnění Odznaku 2014.

Ten je nápadem dvou olympijských vítězů v atletickém desetiboji: Roberta Změlíka z Barcelony 1992 a Romana Šebrleho z Atén 2004. Zahrnuje čtyři díly z atletiky (sprint, skok do dálky, hod kriketovým míčkem a vytrvalostní běh na 1000 metrů), gymnastické švihadlo, dvojici disciplín prověřující výbušnou sílu (vrh medicinbalem a trojskok z místa) a tři dynamické soutěže (shyby na lavičce, kliky a leh-sedy). „Velký díl jsme ukrojili na jarním soustředění ve Mšeně, kde nám přálo počasí a kluci se do bojů s metry, sekundami, přeskoky či siláctvím pustili opravdu s vervou," přibližuje Vratislav Polka.

Když loni fotbalisté přebírali až nečekaně velkou snůšku dvanácti bronzových, stejného počtu stříbrných a dokonce pěti zlatých a jednoho nejvzácnějšího diamantového odznaku, diskutovali trenéři, zda se může povést podobný úspěch zopakovat. „Uvidíme. Je to totiž výrazně těžší. Protože se píše jiný rok, potřebují kluci na stejné odznaky nasbírat o šest set až sedm set bodů víc než loni. Přitom jsou starší jen o pár týdnů," podotýká kondiční trenér David Šprincl, který má plnění odznaku mladých fotbalistů na starosti. „Na druhou stranu už nám tabulky ukazují podstatná zlepšení. Třeba loni měřil náš nejlepší pokus v medicinbalu osm metrů, letos jsme pokořili deset. Podobně jsme zvedli hranice svých možností v krikeťáku, trojskoku či ve švihadle – tam dokonce hodně výrazně. Tygří rekord jsme posunuli z 234 na 311 přeskoků," libuje si trenér.

A má radost, že to není jen o jednom či dvou lidech. „Vždyť třeba kilometr loni zaběhli pod čtyři minuty dva kluci. Letos jich máme hned osm!" nechává nahlédnout do výsledků. Trenéři tak oprávněně věří, že na slavnosti, kterou chystají s organizátory OVOV na pátek 13. června, si půjdou Tygříci pro vzácné odměny ve velkém počtu a naplní poklonu, kterou jim Štěpán Janáček vysekl loni: „Sálá z vás neskutečná energie. Jen tak dál, kluci!"

Co je OVOV?

Robert Změlík a Roman Šebrle, olympijští vítězové v desetiboji připravili pro žáky základních škol atraktivní pohybový program s názvem Odznak všestrannosti olympijských vítězů. Kladou si za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity dětí a dát jim příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim – tehdy se jmenoval Odznak zdatnosti.

Co obsahuje OVOV?

V základu deset disciplín, přičemž dvě – kilometrový běh a švihadlo – lze zaměnit za plavání a basketbalový dribling. Každý výkon má své bodování. Podle výsledku a věku dítěte pak ten který z účastněných dosáhne na určitou úroveň odznaku: bronzový, stříbrný, zlatý, diamantový.