Vypjatý závěr sobotního utkání, po kterém došlo k napadení rozhodčího Börnera, přišel fotbalisty Horních Beřkovic pořádně draho. Disciplinárka potrestala hráče i oddíl.

Komise uložila Slovanu pokutu ve výši 10 tisíc korun a na tři nejbližší utkání, cožznamenádo konce letošní sezony,mu uzavřela domácí hřiště. Zdeněk Antoš navíc dostal zákaz vykonávat funkci hlavního pořadatele do konce kalendářního roku. „To vše za zcela nedostatečnou pořadatelskou službu,“ zdůvodnil tresty předseda disciplinární komise OFS Mělník Jiří Koch.

Zkrátka nepřišli ani oba vyloučení hráči. Pavel Brůža mladší si nezahraje půl roku, jeho otec deset soutěžních zápasů. „Mladší to má za urážky a vyhrožování rozhodčímu, neuposlechnutí a polévání vodou, u staršího je to úder pěstí do obličeje v přerušené hře a vyhrožování rozhodčímu,“ dodal Jiří Koch.

Beřkovičtí promluvili

Ve čtvrtek, kdy padly tresty, poskytlo vedení Slovanu k sobotní inzultaci rozhodčího po domácím utkání s Lobkovicemi (0:1) oficiální stanovisko. Výkonný výbor klubu se podle očekávání neztotožnil se slovy předsedy komise rozhodčích OFS Löffelmanna, který pro Mělnický deník celý incident vylíčil začátkem týdne. Beřkovičtí se tehdy vyjádřit odmítli.

„Ohrazujeme se především proti tomu, že došlo k veřejnému lynči. Po celou dobu vyhrocené situace byl pan Börner schopen reagovat na celý její průběh. Policie pana Börnera neviděla zhrouceného a nevolala mu sanitku, jelikož sanitka již byla na místě. V průběhu pak nedošlo k takovému okamžiku, který by rozhodčímu přivodil zavrávorání či dokonce otřes mozku a pohmožděniny. Dále rozhodčí nebyl polit pivem ani popliván, jak pan Löffelmann uvádí,“ píše se v prohlášení.

Podle zástupců Slovanu má velký podíl na vzniklé situaci samotný rozhodčí svými „podivnými“ výroky v závěru zápasu. „Těmi vnesl na hrací plochu velkou dávku nervozity a mezi diváky veliké rozhořčení. Průběh utkání byl do této doby celkem bezproblémový.“

Klub se od chování diváků distancoval

K čemu tedy podle činovníků klubu krčícího se na posledním místě přeboru po skončení utkání s dalším z aspirantů na sestup došlo? „Přes velkou snahu pořadatelské služby došlo k několika vyhroceným situacím ze strany diváků k rozhodčímu. Od tohoto chování diváků se fotbalový klub TJ Slovan zcela distancuje. Tímto se chceme za nepříjemný zážitek omluvit všem slušným divákům, příznivcům fotbalu v mělnickém okrese, hráčům Lobkovic a panu rozhodčímu Börnerovi.“

Podle pondělních slov předsedy komise rozhodčích sudí utrpěl inzultací otřes mozku, poranění ramene a pohmožděniny a zůstal v pracovní neschopnosti. „Dostal úder zezadu do krční páteře, zavrávoral a poté se na něho vrhli další. Než se dostal ke své kabině, kopali ho a mlátili. Rozhodčí přivolal policii. Je to cukrovkář, měl zvýšený tlak i cukr. Když policisté viděli, jak je zhroucený, přivolali mu záchranku. Sudí říkal, že něco podobného nezažil. Lidé prý byli nepříčetní, polévali ho pivem, plivali na něho,“ popisoval událost František Löffelmann.

V souvislosti s útokem obdrželi okresní rozhodčí od svého vedení výzvu, aby během zápasů více kontrolovali řádné zabezpečení odchodu hráčů a rozhodčího ze hřiště. Počet útoků na fotbalové rozhodčí je na Mělnicku dlouhodobě vysoký.

Nepodmíněné tresty

6 měsíců
– Pavel Brůža ml., 10 soutěžních zápasů (dále SU) – Pavel Brůža st. (oba H. Beřkovice), 4 SU – Jan Zálepa (Vojkovice), 2 SU – Tomáš Vrbský (Botafogo), Jakub Šlampa, Michal Rubáš (oba Vojkovice), 1 SU – Petr Knoflíček (Sazená), Jakub Stoklasa (Chlumín), Lukáš Vacek (Liběchov), Jakub Vaněk (N. Ves), Jiří Junek (V. Borek).