„Proti obvinění jsem podal stížnost, činnost delegáta jsem vykonával řádně a nijak jsem se neprovinil,“ uvedl Jiří Kabyl, bývalý profesionální fotbalista, později rozhodčí, trenér a nyní také předseda mělnického okresního svazu.
Podle policie měl být spolu s trojicí rozhodčích mezi příjemci úplatku v celkové výši 170 tisíc korun, kterým chtěl sportovní ředitel vyšehradského Slavoje Roman Rogoz ovlivnit ve prospěch svého týmu utkání čtvrtého kola Fortuna národní ligy proti tehdy poslednímu Baníku Sokolov. Domácí nováček nakonec těsně vyhrál (2:1). Ještě za bezbrankového stavu ale rozhodčí upřeli Západočechům regulérní gól kvůli neexistujícímu ofsajdu. Pochybení později potvrdila i komise rozhodčích.
„Před utkáním, v průběhu utkání ani po utkání jsem s nikým nekomunikoval ohledně možného ovlivnění utkání,“ hájí se pětapadesátiletý Kabyl. Sám nezmiňuje, že by šlo konkrétně o strahovský zápas hraný desátého srpnového dne loňského roku, z okolností ale s vysokou pravděpodobností vyplývá, že na mysli má právě ten.
Utkání, které bylo jeho třetím v roli delegáta po zařazení na listinu pro profesionální soutěže, podle svých slov řádně zhodnotil. „Ve zprávě jsem popsal podle mého nesprávně řešené situace včetně udělení snížené známky, zprávu jsem odeslal řídícímu orgánu. Podle mých informací na základě mého hodnocení došlo k pozastavení činnosti, takže z toho jasně plyne, že jsem se nedopustil žádného ovlivňování,“ argumentuje.
Deník měl i další dotazy týkající se třeba případného pozastavení funkce v čele okresního svazu do vyřešení případu, či pohledu na odstoupení, potažmo odvolání některých ústřední postav vedení fotbalové asociace. Ty zůstaly bez odpovědí.
„Vzhledem k tomu, že probíhá policejní vyšetřování, tak se nemohu k některým dotazům vyjádřit,“ sdělil Jiří Kabyl s tím, že rád odpoví, až to bude možné. Na rozdíl od čtyř hlavních aktérů skandálu v čele s Romanem Berbrem je přední muž fotbalu na Mělnicku stejně jako dalších patnáct obviněných především z řad rozhodčích vyšetřován na svobodě.