Když v osmém podzimním kole okresního přeboru fotbalisté neratovického béčka našli jako vůbec první v sezoně vítězný recept na tým Záryb, sotva tehdy někdo tušil, že tím favorita nejen přibrzdili, ale sami se reálně přihlásili do postupového boje. Jeho rozhodující pokračování zvedne oponu o nadcházejícím víkendu. Oba týmy přitom dělí na čele jediný bod a do všeho klidně mohou promluvit i některé další. Jaké jsou jejich předjarní vyhlídky?

Ta zpráva způsobila poprask. Podzimní lídr necelé tři týdny před startem jara vyměnil trenéra, když Stanislava Slavíka nahradil internacionál Tibor Mičinec. Ten samozřejmě moc dobře ví, že je jeho úkolem vrátit tým do kraje. „Doufám, že jim to nezkazím a společně se nám to povede," řekl Mělnickému deníku po nástupu do funkce. Nejen on ví, že to v odvetách nebude žádná procházka. „Nečeká nás zrovna lehký úkol a modlíme se, abychom neměli žádné marody, protože náš kádr není zrovna široký," uvedl sekretář Boris Sedláček a potvrdil, že právě trenér je jedinou zimní posilou týmu.

Zatímco v Zárybech v zimě vsadili na trenérskou rošádu, tak v Byškovicích vyztužili tým dvěma zkušenými a na okresní přebor určitě nadstandardními hráči – Žežulkou a Mrázem. Oba přitom mají už s prvním neratovickým týmem bohaté postupové zkušenosti. „Mužstvo z podzimu zůstalo pohromadě, odešel pouze Prejsa, jenž odehrál jen půl podzimu. Naopak vedle těch dvou velkých posil jsme získali ještě útočníka Moravce z Báště," pochvaluje si trenér Michal Panocha, který má v případě problémů s kádrem, tak jako v zimní přípravě, možnost sáhnout pro hráče do „krajského" dorostu.

I když postup podle jeho slov není úplně prvořadým jarním cílem, tak by se mu prý vedení klubu rozhodně nebránilo, přestože by znamenal finanční výdaje navíc. „V přípravě jsme udělali dost práce, uvidíme, co přinese a jak začne samotné jaro. Podzim byl z naší strany dobrý. V soutěži je ale více dobrých týmů – vedle Záryb třeba Borek nebo Vojkovice. Určitě to nebude jednoduché, ale popereme se."

O to, že Neratovičtí neprojeli podzimem bez porážky, se postaraly třetí Tišice vstupující do jara s ne nepřekonatelnou ztrátou pěti bodů na čelo. „My a postup? To určitě ne. My se budeme spíše prát sami se sebou a našimi zraněnými a nemocnými," nedělá si iluze trenér Martin Brabec. Neznamená to ovšem, že by tým, který v zimě doplnil všetatský Luboš Baloun a Pavel Štěpán ze Staré Boleslavi, chtěl nějak dobrovolně vyklízet pozice. „Samozřejmě se nevzdáváme, víme o naší síle, ale čeká nás těžký začátek. Hráči, kteří se vracejí, nemají natrénováno," dodává kouč, podle kterého má největší šanci na postup jeho někdejší tým z Byškovic. „Pokud budou opravdu chtít postoupit, tak s tím vzhledem ke kvalitě jejich kádru nikdo nic neudělá," je přesvědčený.

Jak potvrdilo vítězství nad Záryby v předposledním podzimním kole, musí se nadále počítat také s Vojkovicemi, jejichž odstup na prvního je šestibodový. „To je dost bodů. A když Záryby příliš neztrácely na podzim, tak teď na jaře už si to pohlídají. Mají zkušené kluky, navíc je tam nový trenér," věří kormidelník Vojkovic Josef Košťál naopak více dosavadnímu lídrovi než neratovické rezervě a třeba i svému týmu. „Samozřejmě, že i Neratovice mohou soutěž vzhledem ke kvalitě hráčů z divizní lavičky vyhrát, otázkou je, zda by chtěly výš – už vzhledem k určitě napjatému rozpočtu áčka. To ukáže jejich zápas v Zárybech."

V silách vojkovického mužstva, jehož dres po čase znovu oblékne zkušený Krištůfek, je podle ostříleného kouče útok na druhou pozici. „Připravení bychom měli být dobře. Turnajem v Neratovicích (3–1–1) i soustředěním na horách jsme udělali maximum, snad to bude dobré."

O vydařené přípravě mluví také ve Velkém Borku. Parta okolo trenéra Miroslava Vlka navázala na podzimní výsledky, které jí vynesly až na pátou příčku, také v kvalitně obsazeném a už zmíněném turnaji v Neratovicích. „Výsledky jsou sice dobré, ale mám obavu, že náš kádr není dostatečně široký, takže se neobejdeme bez pomoci dorostenců. Na jaře bychom se chtěli udržet v tabulce na předních pozicích a v dalších letech se případně pokusit o I. B třídu," přiblížil jarní cíle předseda SK Jiří Vavřina.

Posledním celkem, jehož ztráta na čelo je stále ještě jednociferná, je úspěšný nováček z Kel. Jeho přestávka byla rovněž plná událostí. Vedle odchodu trenéra Radimského se v klubu pustili do rekonstrukce kabin. Výsledkem bude i nová restaurace, terasa a taneční parket. Se startem jara ovšem ve Klích nezapomínají ani na sportovní cíle. Jedním z nich je pro mužstvo vedené dvojicí Morávek – Zavadil vedle „užívání si fotbalu bez hrozby sestupu" i vybudování týmu pro budoucí úspěchy.

Navázat na podzimní výkony a výsledky chtějí v Nelahozevsi na PTZ. Tamní trenér Stanislav Dvořák bude mít pro jaro navíc k dispozici i Pavla Růžka vrátivšího se z hostování a Jana Šímu, který se zapojil po zranění. „Mužstvo budeme nadále doplňovat hráči dorostu. Po celkem uspokojivém podzimu chceme pokračovat, aby naše postavení bylo tak do sedmého místa," zmínil současné umístění sekretář PTZ Jiří Rous.

Také ve druhé polovině tabulky jsou týmy poměrně namačkané. Nejlépe z nich na tom je devatenáctibodové béčko Libiše. Jeho trenér Libor Tichota by nejméně stejný bodový zisk rád připsal také na jaře. Šanci chce stále dávat dorostencům a pokračovat bude i spolupráce s áčkem. „Do každého zápasu rozhodně půjdeme s cílem bodovat," avizuje kouč Libiše.

Za ní jsou v tabulce na pouhých dvou bodech rozdílu ve svém podzimním zisku srovnané čtyři týmy: nováček z Chvatěrub, Lobkovice, Dolní Beřkovice a Mšeno. Právě tým SK je jedním z těch, které mají po podzimu co vylepšovat. Z kmenových hráčů hostujících různě po okolí by u toho na jaře měl být po návratu z Kropáčovy Vrutice alespoň Ondřej Šledr. „Je to přesně typ hráče, který nám chyběl," vítá staronovou a jedinou jarní posilu trenér Jiří Guttenberg. „Do odvet vstupujeme s cílem hrát fotbal pro radost a vylepšit naše dosavadní postavení v tabulce."

Už výrazněji pak ztrácejí Nová Ves a Veltrusy. Ani ty ale sezonu „nebalí". Podzimní trenér se bude snažit už „jen" jako hráč a tým do odvet povede trenérské duo Jaroslav Kohout a Jiří Mika. „Máme několik staronových hráčů, hlavně místních odchovanců či vracejících se po dlouhodobých zraněních," vyjádřil se k hráčskému kádru sekretář Ivan Krečun, podle kterého je jarní cíl jasný: záchrana!