Fotbalisté Dolních Beřkovic minule obrali o body už podruhé v sezoně vedoucí Byšice, a tak se čekalo, zda ve svém království přibrzdí také druhý Kostelec. Ten ale nepříznivě se vyvíjející zápas otočil a v příštím utkání může Vitanu sám sesadit z čela.

Důležitost sobotního klání v Dolních Beřkovicích si uvědomovali už před zápasem oba trenéři. Domácí hrající kouč Roman Novák: „Do každého utkání jdeme se stále stejným cílem – vyhrát, i když dnes to proti mužstvu ze špice tabulky nebude nic jednoduchého. Určitě však nic nevypustíme, mohl by to být dobrý fotbal.“

Trenér Kostelce Jiří Folprecht: „Chtěli bychom zůstat dva body za Byšicemi i po dnešním zápase, předpokládáme-li jejich vítězství doma s PTZ. V Beřkovicích se lehce nevyhrává, takže nemáme jednoduchou úlohu. Náš dnešní případný úspěch by byl dobrou pozvánkou na souboj s Byšicemi o příštím víkendu v Kostelci.“

Oba celky se do vzájemného souboje pustily bez bázně a hany. Hra byla většinou vyrovnaná. Zatímco hosté předváděli technický, až „profesorský“ fotbal, domácí byli bojovnější.

Po dvaceti minutách se vyznamenal hostující brankář Polman a z dorážky chyběl klid Vejmelkovi, který překopl bránu. Přesnost chyběla i Novákovi, jehož trestňák dvě minuty před přestávkou skončil těsně vedle.

Prvním klíčovým momentem se stala situace v 55. minutě. Novák fauloval Doubka v pokutovém území a sudí Stibůrek se nerozpakoval nařídit penaltu. Exekutor Doubek však zamířil vedle…

Zanedlouho byl Roman Novák, hrající trenér domácích, v hlavní roli znovu. Tentokrát úspěšněji pro svůj tým, když se nejlépe orientoval ve skrumáži a zblízka otevřel skóre.

Beřkovice ucítily šanci na dobrý výsledek a začaly přebírat iniciativu. Jenže nadějný Čermákův průnik gólem neskončil a neujaly se ani další šance.

Do konce zápasu chybělo pouhých šest minut, když hostující Pajkrt zblízka vyrovnal. Tři minuty nato vzal kapitán Vostřel kostelecký osud do svých rukou. Prošel do pokutového území a nezadržitelně skóroval.

Kostelečtí byli na vrcholu blaha, z tváří domácích se dalo vyčíst obrovské zklamání. Znovu se potvrdila oprávněnost nominace trojice rozhodčích, jejichž výkon pochválili trenéři obou mužstev. „Jsem velmi zklamaný,“ hodnotil výsledek po zápase domácí kouč Novák. „Hráli jsme dobře, vytvořili jsme si šance na tři zápasy. Góly jsme však nedali, a to rozhodlo.“

Kostelecký trenér Folprecht: „Dnes nám přálo štěstí, fotbalově jsme rozhodně nebyli lepší. Po neproměněné penaltě však oceňuji mančaft, že se dokázal zvednout a v samotném závěru otočit výsledek.“

O důležité body usilovaly také celky ze dna tabulky, tři poslední měly výhodu domácího prostředí. Své šance na záchranu tentokrát nejvíce podpořilo béčko Libiše, které porazilo Lobkovice 2:1.

Poslední Vojkovice uhrály pouze bezbrankovou remízu s Novou Vsí. Hosté sice splnili svůj cíl neprohrát, ale z utkání se vraceli se smíšenými pocity. „Nakonec jsme sice kýžený bod získali, i tak jsme ale byli mírně zklamaní, šancí na gól jsme si totiž vypracovali dostatek,“ hodnotí zápas hráči Nové Vsi na svých webových stránkách.

Předposlední kralupská Čechie v domácím prostředí prohrála, nad její síly byl Cítov (1:2). „Vedli jsme po gólu Chlouby a byli jsme lepší. Potom jsem ale po chybě Hatiny a Mokrého dostal gól, který se nedal chytat, a zápas se vyrovnal jak výsledkově, tak na hřišti. Deset minut před půlí ale vstřelil gól Viazanica a domácí úplně odpadli. Ve druhé půli už jsme byli lepším týmem,“ popsal zápas ze svého pohledu hostující brankář Jan Staněk.

Krátkodobý výpadek formy se zdá být minulostí u fotbalistů Mšena, nasvědčuje tomu výhra 5:1 na hřišti Dynama. „Soupeř si od začátku vytvořil mírnou převahu, ale s několika šancemi jsme si dokázali poradit. Sami jsme naopak z brejků domácí vyučovali z produktivity,“ charakterizoval utkání mšenský trenér Jiří Guttenberg, podle kterého se domácí dostali zpět do zápasu po snížení na 2:1 ve druhém poločase, ale jen na chvíli.

„My jsme však hned dokázali odpovědět a od té doby jsme měli zápas plně pod kontrolou. Jsem rád, že i s několika změnami v sestavě jsme schopní podat tak kvalitní výkon,“ doplnil.

23. kolo: Byšice – PTZ 2:0 (0:0) Hoffmann 2, D. Beřkovice – Kostelec 1:2 (0:0) Novák – Pajkrt, Vostřel, Vojkovice – N. Ves 0:0, Č. Kralupy – Cítov 1:2 (1:2) branky Cítova: Chlouba, Viazanica, Dynamo B – Mšeno 1:5 (0:2) Bondarev – Wasyliw 3, Kováč, Vaněk, Libiš B – Lobkovice 2:1 (1:1) Žák, Brynda – Fingerhut z PK, ČK: Mansfeld – Skácel. Předehráno: Veltrusy – Pšovka B 2:2 (2:2) Juklíček, Růžička – Olšiak, L. Krejčík.

K. HORŇÁK, L. KURZWEIL