Oba zástupci Mělnicka nastoupí ve zcela odlišném rozpoložení. Společné mají asi jen přání, být na jaře na hřištích soupeřů úspěšnější, než tomu bylo v první polovině mistrovství.

Podzim

Ovčáry (31 bodů) mohou být zcela v klidu. Na druhém místě ve skupině C je nikdo bezprostředně neohrožuje, klubové vedení přitom neklade hráčům žádný postupový cíl.

Libiš (19) je na tom v „béčku“ o poznání hůř, i když její desáté místo se ještě dá považovat ve vyrovnané tabulce za relativně klidný střed.

Příprava

Ovčáry prohrály pouze jediný duel. Stalo se tak až ve finále turnaje na Meteoru. V generálce svěřenci trenéra Janečka přehráli Nový Bydžov, i když výsledek měl jen hubenou podobu (2:1).

V Libiši diktovala tempo zimní přípravy vysoká nemocnost hráčů, která trenéru Kabylovi dlouho neposkytla možnost experimentovat a zkoušet. Možná i proto tým na stejném turnaji jako Ovčáry obsadil až dvanácté místo. Závěrečný test se Starou Boleslaví už dopadl lépe, střelecky disponovaný Válek vystřílel vítězství 3:1.

Posily

V Ovčárech řešili post tvořivého záložníka příchodem Krulicha (nar. 1982). Hráč, který už má za sebou několik angažmá včetně toho na Kypru, se jeví velmi dobře. Druhým novicem je mladík z FK Neratovice/Byš­kovice Martin Merz (1988).

Až jarní zápasy odhalí Libiši, jak budou chybět výkony Kalabišky, který svou další kariéru nasměroval do Příbrami. Místo v kádru zacelil Jakub Svatek přicházející na hostování z Loko Vltavín. Z hostování se vrátili Marek s Májem, uzdravili se Škorvánek se Zuskinem, kteří nebyli dlouhodobě k dispozici. Z béčka si trenér vytáhl zkušeného Ondráčka.

Jarní premiéra

Ovčáry si důležitý vstup odbudou v nedalekých Čelákovicích (sobota, 14.30). Trenéra soupeře Radovana Hromádka zimní příprava neuspokojila. Jeho tým nebyl pohromě, a proto musel kombinovat se sestavou. Rovněž podle postavení v tabulce budou hosté na Unionu mírným favoritem. Atmosféra derby však rozdíl čtyř pater nejspíš zcela smaže. Domácí nováček skupiny bude Sokolu vracet potupnou porážku 1:5 z prvního kola.

Libiš hraje doma (sobota, 14.30), kde na podzim rozhodně nerozdávala. Stalo se tak jen v posledním utkání s vedoucím béčkem Teplic. Novou sérii může Sokol načít s šestým Novým Borem, který se stejně jako Libiští ještě nedočkal vítězství venku. První vzájemný zápas vyzněl 2:0 ve prospěch severočeského klu­bu.

Očima trenérů

Pavel Janeček, trenér Ovčár: „Jak je tým připravený na jaro, odhalí první tři čtyři kola. Kluci až na Šimka, který měl problémy se svalem, projeli zimní přípravu zdraví. Myslím, že bychom měli být dobře připraveni. Martin Merz přišel z nižší soutěže a je potřeba ho zapracovat do sestavy. Co se týká Míry Krulicha, ten přišel jako hotový hráč. O jeho kvalitách jsme věděli, osvědčil se a je velkou posilou. V Čelákovicích nás určitě čeká těžký a důležitý zápas. Na druhou stranu, když pojedeme na druhý na třetí, tak chceme vyhrát každý. Každý zápas je důležitý, celá sezona je důležitá. My pojedeme zápas od zápasu a uvidíme.“

Jiří Kabyl, trenér Libiše: „Mužstvo z podzimu doplněné o některé další hráče máme pohromadě, zdravé a snad dobře přepravené. Nesleduji, kolik máme bodů na předposlední tým. Z letitých zkušeností víme, že to, abychom skončili v dobrém průměru, zajistí 36 až 37 bodů. Pokud zopakujeme podzimních 19 bodů, budeme v klidném středu. Kuba Svatek se v přátelských zápasech jevil dobře, prověřují a rozhodují však až mistráky. I jeho postihly zdravotní problémy. To jediné bylo v letošní zimě atypické. Taková epidemie nás nikdy před tím nepotkala. Myslím ale, že všichni tréninkové manko dohnali. Vymlouvat se na to určitě nebudeme.“

Názor Deníku

Je předem jasné, že Libiš čeká krušnější jaro než Ovčáry. Ty, pokud se jim povede vstup, mohou ještě prohnat o osm bodů vedoucí Hlavici. V opačném případě budou po zbytek sezony hrát pro oko diváka. To v Libiši budou nejspíš počítat s každým bodem. I když podstatnou část přípravy hatila velká marodka, měli by svěřenci trenéra Kabyla zúročit zkušenosti z minulých let a záchranářské starosti, na které mají zhruba osm bodů k dobru, přenechat soupeřům.