Necelá hodina stačila vedení okresního fotbalového svazu, aby se zástupci jednotlivých oddílů zhodnotilo uplynulou sezonu a doladilo chod té příští. Co nejpodstatnějšího vedle čísel do Bergerových tabulek přidělených družstvům v jednotlivých soutěžích přinesl středeční aktiv?

 

Rozhodčí: nadále ohrožený druh

Kdyby šéf rozhodčích nahrál loni svůj příspěvek na aktivu a letos ho jen nechal přehrát, asi by se nic nestalo. „Počítejte s tím, že čtvrté třídy obsazovat nebudeme. Rozhodčích je málo. Dva pouštíme do kraje, dva končí. Tři až čtyři noví by měli přijít,“ demonstroval setrvale nízký počet František Löffelmann, který dále připomněl, že do konce července přijímá vetace rozhodčích jednotlivými kluby. Nemělo by se tak ale dít například kvůli osobní averzi činovníka vůči některému sudímu.

Dobrou zprávou pro sudí a už méně vítanou pro kluby je celostátní navýšení odměn za pískání v mužské a dorostenecké kategorii o 50 korun, v žákovské o 30 korun za zápas.

 

Dopolední předkrm zůstane

Dospělý tým Hořína, který po odhlášení z krajských soutěží bude hrát v okresním přeboru, plánoval jako hrací den svých domácích utkání sobotu v úřední hodinu. Vzhledem k tomu, že nemají jediné družstvo v soutěžích mládeže, ale Hořínští museli ze svého požadavku slevit. Kvůli nedostatku sudích si tak změnili výkop na v Hoříně tradičních sobotních 10.15 hodin. Ze stejných důvodů hrají doma v neděli Zálezlice. Jejich zástupce svazem zamítnutou sobotní úřední hodinu přijal na rozdíl od předešlých let bez větších připomínek.

 

Problémoví dorostenci

Tato věková kategorie se na Mělnicku tradičně potýká s nedostatkem týmů. Letošní počet se stal po odhlášení dvou celků na poslední chvíli navíc tak nešťastným, že v jedné skupině budou hrát kluci pouhých sedm mistrovských zápasů za půl sezony.

Navzdory vydatné diskusi se zástupci oddílů s dorosteneckými výběry nakonec na jiné podobě přeboru neshodli. Někteří se obávali, že nárůst počtu zápasů by na jaře v období maturit a zkoušek přinesl velké potíže. Černě viděli i termíny vložených kol ve středu, kdy bývá značná část hráčů na školních internátech. Svaz tak nakonec musel posvětit původní variantu a vybídl kluby, kterým se zdá zápasů málo, aby se nezapomněly přihlásit do jarního poháru, případně si prodloužily podzimní sezonu přátelskými zápasy.

 

Velká motivace ve IV. třídách

Velkou šanci zahrát si kvalitnější soutěž dostane v nové sezoně hned šest týmů ze čtvrtých tříd. Nárůst účastníků v nejnižší soutěži nenechalo svazové vedení bez povšimnutí a rozhodlo se rozšířit třetí třídy na čtrnáct účastníků. Z každé skupiny čtyřek tak postoupí hned první trojice. Na sestup opačným směrem nebude mít rozšiřování vliv. Stejné platí i v okresním přeboru žáků, kam si po nadcházející sezoně z trojek polepší dva týmy z každé skupiny.

 

Kroťte hráče!

Jak na středečním aktivu připomněl šéf mělnické disciplinárky, byla uplynulá sezona z pohledu vyloučených hráčů jednou z horších. Obzvlášť se pozastavil nad inzultací rozhodčího mlékojedským Rybákem a velkým počtem vykartovaných dorostenců. „I když vyloučení k fotbalu patří, loni jsme to nějak překročili. Hlavně na inzultace si musíme dát pozor. Je třeba ty problémové hráče krotit,“ obrátil se k zástupcům oddílů Jiří Koch.

Důkazem jeho slov je 63 hráčů, kteří jdou do podzimu s podmíněným trestem. Celá jedenáctka nepodmíněně potrestaných si dokonce svým vyloučením start nové sezony oddálila. Jejich seznam je k nahlédnutí na internetových stránkách OFS Mělník.

 

„Výsledek nehlášen“. V době mobilů? Proč?

Až na malé výjimky v předcházející sezoně celkem spolehlivě fungovalo zasílání výsledků zprávou SMS přímo předsedovi STK OFS Mělník Jaromíru Hejnovi okamžitě po skončení zápasů. Mělnický deník proto mohl už pondělí nabídnout kompletní tabulky soutěží dospělých.

Svaz hodlá v tomto pokračovat, a proto se obrací na vedoucí jednotlivých oddílů, aby znovu posílali u dospělých: výsledek utkání, výsledek poločasu, střelce branek (nově i u 4. tříd), vyloučení; u zápasů mládeže stačí jen strohý výsledek.