Co přinesla podzimní sezona z pohledu mělnických rozhodčích?
Především jsem rád, že nepřinesla žádnou inzultaci, což je první pozitivní moment. Samozřejmě jsme řešili několik drobnějších problémů. U sudích je to stejné jako u hráčů. Někdy jsou zápasy odpískané výborně, někdy normálně, někdy ne moc dobře.

Měli jste na výkony rozhodčích ohlasy z oddílů?
Některé kluby nám sdělovaly, že některý rozhodčí se jim nelíbil. Ovšem musím říct, že tam, kde jsem takovou kritiku zaslechl, mi žádný tým neřekl, že sudí pískali v jejich neprospěch. Spíš to bylo bráno, že rozhodčí dělal chyby oboustranně. Tyto informace hodnotíme a snažíme se z nich udělat nějaký závěr.

Mohu vědět, o jaké výstupy se jedná?
Na únorovém zasedání naší komise zvažujeme rozdělit rozhodčí podle výkonnosti do dvou skupin – jedna pro okresní přebor a zbytek pro ostatní soutěže. Chtěli jsme i sudím nabídnout možnost pískat nejvyšší soutěž v okrese na základě svých výkonů. To je zatím naše úvaha, do níž nám ovšem asi zasáhne fotbalová revoluce, takže rozdělení nebude možné pro celkově malý počet sudích.

Co této myšlence brání?
Především nedostatek rozhodčích. Co udělá trenér, když nebude spokojený s výkonem hráče? V příštím zápase ho nepostaví. Ovšem můžeme u sudích při jejich malém počtu dát někomu zákaz činnosti, když se mu nepovede utkání? Tím, že mu zastavíme činnost, se určitě nenaučí okamžitě pískat líp. Pomůže mu další a co nejčastější zápasová praxe, byť v nejnižších okresních soutěžích, s motivací se zlepšovat a dostat se výš.

Tuším správně, že byste potřebovali další nové sudí?
Určitě, potřebovali bychom tak deset mladých rozhodčích, abychom mohli vyvinout alespoň nějaký tlak na celou skupinu okresních sudích. Celkový počet arbitrů pořád není optimální. Naštěstí máme zprávy, že by se dva až tři mladíci mohli přes zimu zapojit do pískání. Absolvovali by seminář a hned od poloviny února by mohli začít sbírat zkušenosti při zápasech Českého poháru.

Využíváte také pomoc mělnických rozhodčích, kteří působí v krajských soutěžích?
Jsem moc rád, že nám, kdykoli má osmička krajánků volno, chodí pomoci. Za to jim všem patří veliký dík.

Jaká je potřeba sudích na běžný okresní víkend?
Na aktivu před soutěžemi se bohužel nepovedlo rovnoměrněji rozdělit hrací dny na soboty a neděle, takže situace stále není ideální. Je to jednoduché: jestliže chceme okresní přebor se třemi rozhodčími a v sobotu se hraje například pět zápasů, tak je to patnáct rozhodčích, k nimž si musíme připočíst ještě nižší okresní soutěže, ale i asistenty na krajské mládežnické zápasy.

Kolik rozhodčích působí v mělnickém okrese?
V současné době se jejich počet ustálil na čísle 23, ale… Někteří kromě pískání hrají fotbal, chodí do práce i o víkendech (i na směny), takže na aktuální kolo je jich k dispozici kolem patnácti. Navíc obsazení ztěžují občasné žádosti o tři sudí i do nižších tříd, těm ne vždy můžeme vyhovět, protože bychom třeba nikoho neposlali do čtvrté třídy.

Jak komise rozhodčích pečuje o své „ovečky"?
Každoročně probíhají vzdělávací programy pro rozhodčí, kam zařazujeme především ty mladší sudí, kteří je docela dobře navštěvují. Fantastická věc – UEFA dává na tyto věci peníze, takže kluky to vůbec nic nestojí. Jde jen o to přijet a vyslechnout kvalitní přednášky z úst nejlepších fotbalových kapacit v České republice.

Máte v péči i starší a zkušené sudí?
Musím je pochválit, protože výsledky posledních testů byly nejlepší za celou dobu, co je děláme. Bylo vidět, že rozhodčí, který měl předtím třeba osm chyb, se zlepšil na dvě chyby. Posun vidím v tom, že ti kluci se na testy vůbec připravili, což dříve asi vůbec nebývalo zvykem. Jen se obávám chvíle, až nám skončí právě starší rozhodčí, zda budeme mít náhradu.

Takže okresní rozhodčí mají dobré renomé?
Teď nás oslovil kraj, zda bychom v létě mohli dvojici z okresu poslat do vyšší soutěže. To je sice hezké, ale my v případě jejich postupu budeme mít o dva sudí méně. Před vánocemi jsme měli schůzku s oddíly všech okresních soutěží s apelem, který by pomohl získat pro náš okres nové rozhodčí. Jde především o to, poradit novým zájemcům s případnými kontakty a radami, jak by mohli začít. Chtěl bych, aby mezi rozhodčími a kluby vznikla lepší vazba, aby si jedni vzájemně víc vážili druhých.

KAREL HORŇÁK