„Nezastírám, že je to už delší dobu jeden z našich největších problémů. Na zápas přeboru jsou tři rozhodčí, na utkání III. třídy jeden a na nejnižší soutěž prostě nikdo není. Máme teď čtyři nové arbitry, kteří půjdou do akce, ale stále nám jich chybí zhruba deset,“ popisuje nepříznivou situaci Jiří Kabyl, předseda OFS Mělník. 

Šéf místního svazu zároveň přiznal, že si pohrával s možnou myšlenkou, aby každý klub z okresního přeboru měl vytipované dva své hráče, kteří by mohli o víkendu pískat zápasy nižších tříd. Přestože třeba na Mladoboleslavsku podobný systém už je, od této idey mělnický svaz zatím upustil, dle názorů některých spolků hráči často mají čas sotva na svůj zápas.

„Oddílům dlouhodobě říkáme, ať nám dají doporučení, když někoho najdou. Chystáme přes zimu proškolení takzvaných laiků, kteří musí do akce místo stálých sudích, ale přeci jen nemají a nebudou mít přímou nálepku rozhodčího,“ poodhaluje znovu Jiří Kabyl, který zároveň dodává, že Mělnicko má na profesionálních soupiskách hned několik arbitrů.

„Je to kolo, které se neustále točí. Máme v okrese dobrého rozhodčího, jde do kraje. A pak zase výš a koloběh se tedy znovu opakuje. Není už kde brát, i starší sudí skončili,“ upozorňuje Jiří Kabyl. 

Konec mnoha velezkušených a starších rozhodčích dává fotbalová veřejnost za vinu Fotbalové asociaci České republiky, která zavedla formu elektronických zápisů. Sudí za zenitem jednoduše raději skončili, než aby se museli učit něco nového, přestože jde o věc, která se dá naučit za dvacet minut.

Fotbaloví funkcionáři zkrátka musí vymyslet něco, co nové rozhodčí na trávníky přitáhne. Nejideálnější formou je navýšení finančních odměn. Chystaný nákup dresů, aby si jej rozhodčí nemuseli kupovat sami, je sice moc hezký krok, noví lidé se ale díky tomu na svaz zrovna dvakrát nepoženou. To je málo.

Absence sudích v podzimní části sezony:
IV. třída, sk. A: 12 x
IV. třída, sk. B: 17 x
IV. třída, sk. C: 26 x