Zejména první poločas byl pro domácí jako z říše snů a za pětatřicet minut bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Jako první sice zahrozil Hyka, který pálil ve třetí minutě pohotově nad branku, ale to bylo ze strany Ovčár nadlouho vše.

V 11. minutě zahrával Kudrna trestný kop do vápna a Hyka poslal míč hlavou za překvapeného gólmana Macháčka do vlastní sítě – 1:0. Domácí branka povzbudila, dobře kombinovali a přes protihráče procházeli jako nůž máslem. Ve 14. minutě napřáhl Sklenář a přesnou střelou z dvaceti metrů od břevna zvýšil na 2:0.

Trenér Janeček reagoval prvním střídáním a na hřiště poslal mladičkého Šmidrkala. Ve 23. minutě roztleskala tribuny akce Kudrny, který vysunul do koncovky Jarosze, ale ten nezamířil přesně.

Ve 29. minutě se po centru Přibyla dostal míč k osamocenému Petrusovi, který ho zkušeně poslal do branky potřetí – 3:0. Ovčárští jen s námahou čelili lehce se pohybujícím domácím a kalich hořkosti si vypili do dna ve 34. minutě.

Po předchozím závaru před brankářem Macháčkem, kdy Studený po chybě Chalupy jen s námahou odvracel míč do bezpečí, našel Petrus ideální přihrávkou před brankou osamoceného Rešetára, který věděl, jak s ní naložit – 4:0.

Ke zmírnění hrozícího debaklu se trenér Janeček odhodlal pro druhé střídaní. Na hřišti se už nic nezměnilo a Pardubičtí šli do kabin s luxusním čtyřgólovým náskokem.

Druhý poločas byl vyrovnanější a na šance skoupější. Domácí kontrolovali hru a náskok v pohodě udržovali. Přesto v 57. minutě po příhře Petruse mířil Kudrna z dobré pozice mimo branku a v 63. minutě to byl Jarosz, jehož střelu Macháček konečky prstů vytáhl.

Šance Ovčár na snížení přišly až v závěru. V 76. minutě dostal Hašler ideální přihrávku od Rótha, ale zakončení bylo prachbídné. O deset minut později už byl Müller přesnější, ale Shejbal si čisté konto vzít nenechal.

V závěru se nechal Kovařík naivně odstavit u brankové čáry o míč střídajícím Fidrou, z jehož ideální přihrávky Brychta uzavřel na konečných 5:0.

V nastaveném čase ještě gólman Macháček vychytal Rešetára. Ovčárští po matném výkonu utrpěli drtivou porážku, jakou naposledy okusili před čtyřmi roky na Strahově od Sparty B.

Očima trenérů

Martin Svědík (Pardubice): „Odehráli jsme zatím nejlepší domácí utkání. Změny mančaftu prospěly. Věděli jsme, že se momentálně Ovčárům výsledkově nedaří. Proto jsme minimalizovali ztráty míčů a výkon vypadal tak, jak bych si asi představoval. V první půli jsme soupeře do ničeho nepustili, vepředu jsme dokázali dát kvalitní přihrávku, byl tam i dobrý pohyb a kvalita v zakončení. Ze začátku to vypadalo, že to bude zápas o jednom gólu. Pomohla ale standardka, kterou si Ovčáry srazily do branky. Za chvíli jsme dali ještě druhý gól a byly z toho tak v šoku, že nám nechávaly hodně prostoru. Už nehrály tak účelně jako v prvních minutách. Kdybychom rychlé góly nedali, nejspíš by od své taktiky neupustily. Ve druhé půli jsme si už víc hlídali, aby se soupeř do ničehonedostal a chtěli jsme přidat ještě nějaký gól, což se podařilo. Jsem spokojený, předvedli jsme velice dobrý výkon.“

Pavel Janeček (Ovčár): „Naše předsevzetí uhrát v Pardubicích dobrý výsledek vzala za své vlastní branka, která nás nepochopitelně psychicky zlomila. Výkonem jsme navázali na druhý poločas s Pískem a do konce zápasu se z tohoto útlumu hráči nedokázali vzpamatovat. Zvláště u zkušených hráčů jsem to nečekal. Dnes to byl herní šok, ze kterého musíme hráče co nejdříve dostat. V posledních kolech se od nás odvrátilo štěstí, které je při vyrovnanosti soutěže potřebné. Je mi líto brankáře Macháčka, kterému hráči premiéru v brance Ovčárvůbec nedokázali ulehčit. Soupeři bych chtěl poblahopřát k velice dobrému výkonu.“
FK Pardubice – Ovčáry 5:0 (4:0)
Branky:
11. vlastní (Hyka), 15. Sklenář, 29. Petrus, 34. Rešetár, 88. Brychta. Rozhodčí: Čížek. ŽK: Matějček (O.). Diváci: 480. Pardubice: Shejbal – Přibyl, Tischler, Prorok, Hudec – Jarosz (78. Brychta), Kudrna, Jeřábek, Rešetár – Petrus, Sklenář (80. Fikejz, 83. Fidra). Ovčáry: Macháček – Chalupa, Ondrák (46. Jeník), Studený, Viskup (20. Šmidrkal) – Matějček (36. Müller), Kovařík, Mareš, Hašler, Róth – Hyka.

DUŠAN KUDELA