Vladimír Tauchman neodmyslitelně patří k ikonám fotbalu v Lužci. Roky tu strávil nejprve jako hráč a po ukončení své kariéry se dal do služeb klubu coby trenér. Byl vždy jakousi pojistkou pro případ, kdy některý z lužeckých kormidelníků z nejrůznějších důvodů ukončil angažmá. Bylo tomu tak i letos, kdy majitel lužeckého Eletisu převzal taktovku po Pavlu Hrdlíkovi. Jak Vladimír Tauchman v rozhovoru pro Mělnický deník mimo jiné prozradil, předá v nejbližší době post trenéra Zdeňku Havlovi.

S jakými představami a cíli šel Lužec do letošní sezony v I. B třídě?
Především musím podotknout, že mužstvo jsem převzal prakticky týden před mistráky, tedy s absencí letní přípravy. Chtěli jsme hrát klidný střed tabulky, což se nám zatím bohužel nedaří. Některé zápasy jsme prohráli jen nejtěsnějším poměrem, někdy po smolném průběhu, jindy vlastní nemohoucností. Mrzí prohry doma s Kostelcem i s Dynamem, na Řepíně, v Pěčicích. Jediný duel, v němž jsme doslova propadli, byl zápas s FC Mělník. Vzhledem ke kádru, který máme k dispozici, si myslím, že když nyní přes zimu zapracujeme na fyzičce, že se zvedneme a budeme hrát to, co jsme chtěli na začátku – klidný střed tabulky.

Základem úspěchu bývá kvalitní trénink. Jak jste spokojený s přístupem hráčů k přípravě?
Účast kluků na trénincích není špatná, zhruba osmdesátiprocentní. Samozřejmě se do ní promítají problémy se skloubením fotbalu se zaměstnáním.

Při vší úctě ke starším hráčům, nezdá se vám, že by kádr potřeboval oživit novou, mladší krví?
Nemám ten pocit. Je tam poměrně dost mladých kluků, ale problém je spíš v tom, že ti mladší – naši odchovanci – zatím nepochopili, že musí fotbalu dávat trochu víc než dosud. Ti starší mi spíš pomáhají. Nemyslím si však, že kádr potřebuje výrazně omladit. Náš dorost zatím vede okresní přebor, takže můžeme v dalším období sáhnout po dalších dvou či třech mladících na doplnění. V kádru dospělých se už objevil Lafek a Petr Tauchman, do budoucna uvažujeme i o Vaculíkovi.

V loňském ročníku se Lužec zachránil doslova v hodině dvanácté pod taktovkou Pavla Hrdlíka. Přesto jste v novém ročníku usedl na trenérský post vy sám. Proč?
Rozhodně to nebylo kvůli nespokojenosti s jeho prací. K takovému rozhodnutí vedly Pavla osobní důvody, které jsem respektoval. Když přes zimu nabere víc síly, protože neměl tolik natrénováno, myslím si, že pro tým bude jako hráč hodně platný.

Lužec nepatří k celkům, v nichž se to hemží hráči na hostování. Jediným takovým hráčem je Pavel Dohnal, předseda SK Roudnice…
Pavlovi teď skončilo hostování. Protože ho opravdu potřebujeme, budeme jednat o dalším prodloužení. Doufám, že bude mít zájem u nás hrát i na jaře. V přípravě na druhou polovinu soutěže chceme vyzkoušet ještě jednoho fotbalistu z okolí.

Takže hráčů pro jarní část budete mít dostatek?
Určitě, protože už nyní máme dvacetičlenný kádr. Už na podzim, kdy se nás v kabině sešlo třeba devatenáct, jsem měl problém koho postavit. Rozhodně neplánujeme masívní změnu v kádru.

Loni v létě váš klub postihly povodně. Vzpomněl si na vás někdo s finanční pomocí?
Peníze jsme překvapivě dostali až z Moravy, od fotbalového klubu z Libčic, odkud jsme dostali deset tisíc korun. Další pomoc je v jednání. Už jsme vstoupili do kontaktu s firmou, která provádí rekonstrukce trávníků přímo pro Fotbalovou asociaci ČR. Uvidíme, zda se podaří přes FAČR nějaká dotace. V kladném případě bychom jaro odehráli na nějakém hřišti v okolí. Moc nám pomohlo vedení obce v čele s panem starostou Patrikem Rollem. Této spolupráce si nesmírně vážíme, protože víme, jak je dnešní doba těžká na finance.

Jak bude vypadat zimní příprava?
Chtěli jsme začínat až v únoru, ale vzhledem k zápasu s SK Slaný, který odehrajeme na umělce v Novém Strašecí v posledním lednovém týdnu, na prvním tréninku se sejdeme už 23. ledna. Na tomto setkání bude rovněž představen nový trenér týmu.

To je ale překvapení…
Já jsem už delší dobu deklaroval, že moje účast na lavičce je pouze prozatímní. Ještě před skončením soutěže jsem oslovil Zdeňka Havla, jehož poslední angažmá bylo v Horních Beřkovicích. Mou nabídku nejprve odmítl kvůli osobním problémům. Nakonec si vše nechal projít hlavou a rozhodl se, že se od 23. ledna stane novým trenérem Lužce. Přistoupil jsem i na to, že ještě zpočátku povedu dva až tři zápasy, aby se on seznámil se situací. Poté už to bude na něm a rozhodně mu nebudu zasahovat do jeho pravomocí.

Hned na úvod jara vás čeká lídr skupiny, celek Dolního Bousova…
Tam věřím ve tři body, protože na tento tým se nám dlouhodobě docela daří. Chtěli bychom I. B třídu v Lužci udržet i pro příští sezonu.

KAREL HORŇÁK