Téma fair play se týká dalšího „kola“ našeho seriálu ohledně fotbalových rozhodčích. Arbitři dostali dotaz, zda by si některý hráč v okresních soutěžích zasloužil cenu fair play. A ze všech položených otázek byla právě tato pro rozhodčí nejtěžší. Většina soudců měla po dlouhém přemýšlení jasno – na Mělnicku by se nenašel nikdo.

„Jsou samozřejmě pěkné chvíle, kdy se někdo přizná, že míč třeba tečoval a nabídne soupeři roh, ale to na cenu fair play není. Ovšem jsou u nás i hráči, spíše starší, kteří se rozhodčímu snaží při vyhrocených momentech pomoct, to vítáme s radostí a moc za takové hráče děkujeme,“ přibližuje úroveň férovosti a vzájemné pomoci jeden ze sudích.

I přes drtivou většinu anonymních odpovědí, že cenu fair play si v okrese zatím nikdo nevysloužil, přeci jen padla dvě jména – Michal Kubišta z Velkého Borku a Roman Kolumpek ze Mšena. Tito hráči podle arbitrů dlouhodobě prokazují všechny vlastnosti férového fotbalisty na všech frontách. A svým způsobem tak není divu, že oba nosí na ruce kapitánskou pásku.

„Je fakt, že v týmu máme hodně hráčů, kteří jsou prudší a tak se je snažím uklidnit, aby si nezadělali na nějaký větší problém. Možná mě v tomto ohledu ovlivňuje i ta kapitánská páska, snažím se sudím pomoct a chovám k nim respekt. I já se ale někdy neudržím, také občas vypěním,“ říká s úsměvem právě Roman Kolumpek ze Mšena.

KDE JE PROBLÉM?

Po velmi skromném seznamu jmen, která by mohla být spojována s cenou fair play, se zákonitě nabízí otázka, proč jich není na fotbalovém hřišti víc. Kde jsou hráči, kteří umí na hřišti po vzoru policie pomáhat a chránit? 

„Neřekl bych, že to před třiceti lety bylo jinak. Je dost možné, že kdybyste tuto otázku položili tehdejším rozhodčím, dopadlo by vše stejně. Zažil jsem nespočet zápasů mládeže, kde se dva kluci přeli o vhazování, přičemž bylo evidentní, kdo má házet. Jenže jste v zápalu boje, v tu dobu jste přesvědčený o faktu, že míč je váš a nic jiného pro vás neexistuje,“ myslí si o neférových momentech Jiří Kabyl, předseda OFS Mělník, který zároveň dodává, že dnes je vše přeci jen něco horší: „Dnešní doba je sama o sobě hodně dravá a to se odráží i na chování současných hráčů. Je ale pravda, že kluby by se měly víc soustředit i na stránku fair play a na to, aby hráči víc ctili svého protivníka.“