Proč jsme se dnes rozhodli věnovat právě této záležitosti? Protože vybraní rozhodčí dostali mimo jiné i tuto na pohled zajímavou otázku. Sudí měli vybrat hřiště, kde jim nejvíce chutná. Kde se tak nejlépe cítí, třeba i v rámci faktu, jak se jim domácí oddíl věnuje.

Vůbec poprvé se nám sešla de facto od každého arbitra jiná odpověď. Každý rozhodčí je zkrátka na něco jiného, někdo například tuto záležitost vůbec neřeší. Přesto lze označit jednoho vítěze – Velký Borek, který získal dva hlasy. Soudci ovšem jmenovali i Všestudy, Libiš, Mšeno, Horní Počaply, Hořín či Neratovice, byť jejich rezerva momentálně hraje I. B třídu.

„Je pravda, že ve Velkém Borku si vás jako rozhodčího všímají. Starají se víceméně neustále, chovají tam k sudím respekt i během utkání,“ přibližuje v anonymních odpovědích jeden ze soudců.

V objektech stadionů okresních fotbalových soutěží sotva můžete čekat luxusní zázemí, včetně rehabilitační linky. Jsou ovšem malé kluby, které mohou soupeřům i rozhodčím nabídnout pěknou, prostornou, vytopenou a čistou šatnu. 

Vše má ale i druhou stranu, na kterou jeden ze sudích smutně upozorňuje: „Bohužel jsou oddíly, kde o vás očima nezavadí desítky minut. A když už se tak stane, šoupnou rozhodčího do místnosti, kde je zima a kam neustále někdo chodí. Jsme v okrese, nevyžadujeme excelentní zázemí, ale v mnoha případech je to o lidském přístupu.“

GROUNDHOPPING

Jak jsme psali výše – pivo, fotbal a klobása zkrátka patří k sobě. Tuto kombinaci podporuje na vlastní triko několik milionů fanoušků na celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Někteří ovšem berou toto krásné složení jako rituál, a proto vznikl takzvaný groundhopping.

Že název slyšíte poprvé? Nevadí, objasníme. Prestižní aktivita monitoruje v rámci koníčku účast na zápasech, kde se hodnotí v malém popisu samotné utkání, a k tomu se ještě přidává hodnocení klobásy a piva. Groundhopping je tak prakticky o poznávání fotbalové kultury ve všech koutech světa a přestože je oblíbený v Anglii, za ráj je považováno Německo. 

Také v Čechách si zábava v podobě návštěv zápasů ve všech okresech pomalu získává popularitu, jejím průkopníkem pod Sněžkou je označován Vítězslav Janda z Chebu.

Věřme, že výborných klobás a pestrého občerstvení bude na hřištích čím dál více. I my, novináři, si totiž rádi o poločase zajdeme ke stánku. Stejně tak jako většina spokojených diváků víkendového vesnického střetnutí.