Mělník - Už tak prořídlé řady mělnických fotbalových rozhodčích opouští jeden z nejzkušenějších, kralupský Pavel Kudrna. Jako poslední utkání bude mít ve své paměti zápas okresního přeboru Mšeno – Libiš B minulou sobotu.

„Jelikož se hromadí kritika na práci rozhodčího v našem okrese, nehodlám již dále pokračovat ve funkci rozhodčího a tímto ukončuji činnost s okamžitou platností. S přístupem, jaký mají někteří oddíloví funkcionáři i hráči pohled na práci rozhodčích, je to pro mě zbytečná ztráta času. Je v podstatě jedno, kdo bude zápas pískat, zda školený rozhodčí, nebo laik. Tento pohled je bohužel nejen na jednotlivce, ale v podstatě na celý sbor rozhodčích,“ napsal ve svém prohlášení adresovaném předsedovi komise rozhodčích Františku Löffelmannovi.

Toho rozhodně nenechal odchod jednoho z nejostřílenějších sudích klidným. Reagoval prohlášením na adresu fotbalových funkcionářů i rozhodčích samotných.

Všem fotbalovým funkcionářům a rozhodčím…

Na rozlosování OFS Mělník jsem žádal fotbalové funkcionáře, aby vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku rozhodčích zapojili některé své členy do řad rozhodčích a zároveň byli svým chováním na lavičkách zdrženliví k některým výrokům rozhodčích, nereagovali na kdejakou volovinu podrážděně a celkovým chováním nedávali svým svěřencům impuls k podobným výstřelkům, které předvádějí na lavičce oni.
Dočkal jsem se toho, co jsem předpokládal! Rozhodčí, kteří jsou nekompromisní, snaží se pískat spravedlivě, nic moc jim nepromíjí, ti jsou nežádoucí. O tom jsem se přesvědčil osobně.
Oblíbený rozhodčí je ten, který moc neslyší, nevylučuje, než aby vyloučil, tak nechá vystřídat a podobně. Po dvou letech jsem se pro nedostatek rozhodčích zapojil do aktivní činnosti a věřte, co si dnes dovolí hráč vůči rozhodčímu, nebo protihráči, je neuvěřitelné.
Připouštím, že velkou část vinny nesou rozhodčí svým lajdáckým přístupem, ale nikdo z nich tam určitě nejede někoho vědomě poškodit. Jak může rozhodčí, který je od začátku utkání napadán ze strany diváků, funkcionářů i hráčů podat optimální výkon? Vždyť je ve stresové situaci, kdy mu vyhrožují za kdejakou banalitu pomalu likvidací.
Kdo z vás by si za 250 korun za utkání nechal plivat do obličeje, urážet, fackovat a podobně? Kde to jsme!? Příklad: minulý týden se hrálo utkání třetí třídy Liběchov – Dřísy. Diváci rozhodčímu nadávali ještě ani nezačalo utkání.
Hlavní pořadatel byl opilý, rozhodčí má různé páky jak postupovat, ale v té atmosféře mu strach nedovolí provést nepopulární věci. Hlavní pořadatel nad ním stojí, když po utkání vypisuje zápis a ani nemůže vše zaznamenat, neboť mu řekl: „Napiš to tam a já ti jí hned nakouřím.“
Je toto normální?
Rozhodčí je tam sám, nikdo ho nedoprovodí k vozidlu, nemá žádnou ochranu, žádné svědky… Věřte, že ve vyšší soutěži to mají rozhodčí mnohem lehčí.
Po takovémto utkání rozhodčí píše: končím, nenechám se urážet, nebo mlátit. Po druhém kole jsem oslovil všechny okresní rozhodčí a nařídil, jak mají postupovat.
Musím přiznat, že řada z nich jede stále ve stejných kolejích. Rozhodčí nechají mávat hráče oblečeného v dresu, nepíší vědomě vyloučení, nevylučují, kdy jim to nařizují pravidla, nestřídají pomocí tabulek, nechají si prakticky lézt po zádech. Tyto rozhodčí si zveme do komise a i přes nedostatek je trestáme.

František Lőffelmann, předseda komise rozhodčích OFS Mělník