Jaký máte pocit ze svého ročního působení?
Snažil jsem se vycházet z podmínek, které tu pro fotbal jsou. Především jsme se potýkali s nedostatkem hráčů a s jejich přístupem k plnění tréninkových povinností. Proto se stávalo, že v zápasech nezvládali domluvenou taktiku.

Po nepříliš zdařilém podzimu jste nejnižší krajskou soutěž v ročníku 2013/14 nakonec zachránili. Co si myslíte o skupině B středočeské I. B třídy z hlediska její vyrovnanosti?
Myslím, že nejnižší krajská soutěž má ve Středočeském kraji mnohem lepší úroveň než třeba v Praze. Rozhodně je tu větší nasazení, a proto získávat body není vůbec jednoduché. Je zde však problém, že dobře nefunguje mládež. Proto I. B třídu hrají většinou starší, zkušení kluci, které mladí většinou nedokážou kvalitně zastoupit.

Proto se v Kostelci snažíte o zapojení právě mladých hráčů?
Zavedl jsem tu praxi, že dorostenci trénují společně s námi, což se nám docela osvědčuje. Spolu s mladými se nás na přípravě sejde kolem patnácti, což mi umožní udělat slušnou tréninkovou jednotku. Rozhodně je na dorostencích vidět, že chodí trénovat společně s dospělými. Protože jsou ochotní přijít i třikrát týdně, rozhodně udělali znatelné pokroky.

Přesto si dovolím tvrdit, že Kostelec nemá nějak početný hráčský kádr. Měl jste požadavek na vedení klubu, aby se postaral o jeho posílení?
V soutěži, kterou hrajeme, to není jako ve velkém fotbalu, kde trenér přijde s požadavkem na nové hráče. Ze své zkušenosti vím, že tým se musí doplňovat nejen typologicky, ale i charakterově. Vždyť jen za hostování musíte zaplatit velké peníze.

O peníze přece jde vždy až v první řadě, ne?
V tomto ohledu dělají velkou neplechu podnikatelé v celém kraji. Řada hráčů si chodí zakopat jenom za peníze s tím, že prý nemusí ani chodit trénovat. Tuto praxi musím rezolutně odmítnout. My trénujeme dvakrát, v případě potřeby i třikrát týdně. Kluky, kteří mají například odpolední směnu, si beru na přípravu i dopoledne. Jako důchodce si to časově můžu dovolit. Myslím, že by nebyl až zas takový problém peníze sehnat. Ale hráči by sem přišli, odkopali zápasy, sebrali peníze a konečná…

V Kostelci však chcete jít jinou cestou?
Chceme, aby tu hráli kluci zejména místní kluci. Proto je nejdůležitější, aby se v klubu zapojilo co nejvíce lidí do práce s mládeží. Protože jsme tu měli dlouhodobou hráčskou propast, i já se snažím zařazovat do sestavy co nejvíce mladých chlapců. Dres áčka už oblékla pětice Holubář, Hlavatý, Mlejnek, Štaf a Brodňanský.

Pojďme se zastavit u podzimní sezony. Kterého výsledku si z ní nejvíce ceníte?
Z taktického hlediska byl hodně důležité úvodní vítězné derby s celkem Záryb, které mají dobře poskládané a zkušené mužstvo. Myslím, že právě tento zápas nás nakopl k dobrému rozjezdu, kdy jsme ze čtyř zápasů udělali devět bodů. Pak se naše vítězná šňůra zadrhla a následovalo pět porážek.

Co bylo důvodem tak nepříjemné změny?
Ze základní sestavy kvůli zranění vypadla čtveřice klíčových hráčů – mimo jiné Doubek a Klíma, za které jsem neměl odpovídající náhradu. Rozhodně jsme měli mít víc bodů, o které jsme smolně přišli v domácích zápasech s Vysokou (0:1) a Bakovem (0:2). Hodně zápasů, které jsme herně měli ve svých rukou, jsme nakonec prohráli.

Ve vašem týmu se v posledním období objevili hráči tmavé pleti. Proč zrovna oni?
Při svém shánění nových hráčů do našeho klubu jsem oslovil velkou spoustu fotbalistů, ale jednání vždy ztroskotala na jejich finančních požadavcích. Hráče černé pleti máme v týmu proto, že je stačilo jen zaregistrovat.

Chcete tím říct, že s nimi nejsou žádné problémy?
Oni žijí ve svém světě. Příroda jim hodně dala v pohybovém nadání, ale řekl bych, že při pobytu v Česku trochu zpohodlněli. V hledáčku mám další dva kluky černé pleti. Tak uvidíme, zda se přes zimu podaří je dostat k nám do klubu.

Obvyklá otázka: Kdy zahájíte zimní přípravu?
V sobotu 10. ledna a až do konce měsíce se budeme připravovat v domácích podmínkách. Od února plánujeme několik přípravných zápasů.

KAREL HORŇÁK