Mělničtí překvapili favorita

Tým FC Mělník nebyl ve Staré Boleslavi rozhodně favoritem. Tím spíš je velkým překvapením, jak svěřenci trenérů Zejdy a Filipoviče zápas zvládli. O svém vítězství rozhodli během sedmi minut v úvodu druhé půle. Nejprve Dvorný vyslal kolmicí do úniku Žabu, který křížnou střelou otevřel skóre, a krátce nato Malinský šikovně tečoval milimetrový Válův centr. „Celé mužstvo makalo na plné obrátky a výsledek se dostavil," těšilo Željka Filipoviče. „Ne že by domácí neměli šance, ale nám se povedlo uhájit výhru, která potěšila. Nebudeme se však plácat po zádech, soutěž je ještě dlouhá."

Chutný předkrm pro Ovčáry

Jako „zákusek" k sobotnímu obědu si Ovčáry daly Dolní Bousov. Od úvodních minut byl rozdíl mezi nimi patrný. Z územní převahy domácích pramenily nebezpečné standardní situace a bezbrankový stav hosté dlouho neudrželi. Průběh druhého poločasu byl už jasně v režii domácích. Bousov se v závěru přece jenom dostal k několika střeleckým příležitostem. Své umění tak musel ukázat brankář Chaloupka proti střelám Zahrady a Poláka. „Soupeř nás moc neprověřil," řekl po zápase hrající kouč Ovčár Petr Hyka. „Kluci hráli s chutí a v pohodě jsme dokráčeli k vítězství. Za týden v Klíčanech to bude o něčem jiném a věřím, že jsme si nějaké góly schovali i tam. Vrásky nám dělá zvyšující se marodka, která se dnes rozrostla o Kudelu."

Béčku chybějí góly

Neratovická rezerva nebyla v souboji s nováčkem z Kosmonos v poli horší, ale doplatila na špatnou střeleckou produktivitu. „Zápas byl vyrovnaný, ale my jsme hráli dobře jen po vápno a nedokázali jsme si vytvořit prakticky žádné šance," viděl důvod neúspěchu trenér Michal Panocha. „Hosté, kteří disponují dobrým týmem, hrozili ze standardních situací. Našemu nekompletnímu kádru v tuto chvíli chybí hráč, který by dokázal střílet góly."

Martin Kučaba se červenal

Průběh zápasu v Lužci, kde hostoval Bakov, ovlivnilo vyloučení domácího záložníka Martina Kučaby, který nerozdýchal kontakt s bakovským Smetanou a byl vyloučen po odvetném „opatření". Červenou kartu neunesla ani domácí lavička (dvě žluté za protesty). „Nezodpovědný přístup zkušeného hráče," hodnotil Kučabovo vyloučení trenér Zdeněk Havel. „Přitom právě on měl být tahounem. I v deseti jsme se snažili o vyrovnání, k němuž měl nejblíže Levý, kterému při dorážce zblízka zkazil radost bakovský brankář." Hostující trenér Jaroslav Maryška: „Naše velice šťastné vítězství. Domácí nás tlačili i v oslabení nakopávanými míči. Od remízy nás uchránil gólman Majzlan."

Penalty ovládl Řepín

Derby, v němž na Řepín přijely Byšice, moc fotbalové krásy nepobralo. Po většinu času viděli diváci z obou stran urputný boj, z něhož za řízení trojice sudích z „mateřské školky" (věkový průměr – 18 let) jen občas probleskly náznaky opravdového fotbalu. Oporami byli brankáři, a tak nebylo divu, že celkový brankový počet nepřesáhl na každé straně gól. Domácí šli do vedení brzy po přestávce vtipnou patičkou Krause, Byšice záhy srovnaly zásluhou Szena. Penaltovou loterii zvládl Řepín bezchybně, zatímco byšický Lauda ve čtvrté sérii nevyzrál na Svatoše. „S kvalitním soupeřem jsme hráli víc jak vyrovnanou partii," hodnotil derby domácí kouč Miroslav Babovák. „Dva body jsou dnes pro nás málo, protože jsme měli víc šancí než soupeř. Podali jsme kvalitnější výkon než v předchozích zápasech, ale zradila nás koncovka." Hostující trenér Miroslav Hudec: „Řepín hrozil ze standardek. Myslím, že remíza je podle průběhu hry spravedlivá."

Tři body posvětil Šelicha

O tom, že si Klíčany odvezou z Kostelce všechny body, rozhodl Radek Šelicha deset minut před koncem. „Zasloužené vítězství hostů," zhodnotil zápas domácí kouč Martin Brabec. „My jsme kromě jedné šance v první půli neměli prakticky nic." Hostující trenér Pavel Mužíček: „Domácí dobře bránili a vydrželi běhat celé utkání. Nás vysvobodil Šelicha."

Nedáš, proto dostaneš

Přesně v duchu fotbalové poučky neuspěly Zýryby v Pěčicích. „Kdybychom proměnili alespoň některou z nabízených šancí," lamentoval po zápase zárybský trenér Jan Vlček. „Třeba Bušínský po rohu trefil domácího brankáře z metru do obličeje… Oslabený kádr nemá v současné době potřebnou kvalitu."

Vydřeli bod i v deseti

Dynamo dokázalo v Braškově na trojici domácích gólů pohotově odpovědět vyrovnáním. Čárou přes rozpočet se však stalo vyloučení gólmana Zavadila, který se dostal do kontroverzního rozhovoru s hlavním sudím. Do brankářského dresu se tak musel ve druhé půli přestěhovat pravý obránce Vágner. „Nevedl si vůbec špatně," pochválil ho kouč Daniel Kaplan. „Chybu rozhodně neudělal, dobře řešil standardky soupeře. Zvláštní pochvalu zaslouží stoper Jindřich, který navázal na své divizní výkony z minulosti. Vzhledem k okolnostem je získaný bod zlatý."

KAREL HORŇÁK