V minulé sezoně tým, který na podzim ztratil body jen remízou s předposledním Kostelcem, získával prvotní zkušenosti a dával se za pochodu dohromady. Po jejím skončení odstoupili z funkcí trenéři a vyvstala otázka ohledně další budoucnosti. Jelikož v žákovském týmu skončilo několik šikovných fotbalistů a někteří ze stávajících dorostenců měli chuť pokračovat, převzal tým pod trenérská křídla Jiří Polák.

„Od začátku jsme si nastavili jasná pravidla, aby se nám podařilo působit jako tým a táhnout za jeden provaz. Nejdůležitějším aspektem, který jsem zpozoroval z minulé sezony, byla chybějící fyzička a špatná docházka. Letní dril však ukázal hned v prvních zápasech nové sezony, že byl ku prospěchu. Tato utkání jsme dokázali dovést do vítězného konce," sdělil nový trenér.

Hráči podle jeho slov pochopili, co je pro ně dobré, někteří si i přidávali a chodili společně na tréninky s A-týmem. Z minulé předposlední příčky je tak nyní průběžné prvenství s šesti výhrami přímo ze hry a jednou po penaltách (25:8). „Důležité je, že kluci mají radost z fotbalu a fotbalově rostou. Více než výsledky mne zajímá jejich fotbalový talent, rozvoj a předvedená hra. V zimě bych se rád více zaměřil na taktickou část a nácviky standardních situací… I když to oblíbené běhání je taky nemine," dodal s úsměvem trenér.

Spokojenost s fungováním dorostu panuje také v Nelahozevsi na PTZ, kde drží druhé místo. Trenér Jiří Rous je rád, že v jeho týmu i v podzimní části nadále panoval velký zájem všech hráčů o fotbal: „Tvrdě na sobě pracovali a pracují, fotbalu se naplno věnují a díky tréninkovému nasazení nemají čas svůj volný čas trávit například sprejováním na autobusových zastávkách."

Dorostenecké družstvo vraňanského Sokola skončilo podzim na třetím místě, přestože téměř netrénovalo a část z jeho hráčů nastupovala k mistrovským zápasům s tamním A–týmem. Nejen to dává v klubu víru, že v příští sezoně budou moci s příchodem části starších žáků postavit a opět přihlásit do soutěže kompletní tým.

I přes četnou podzimní marodku dosahoval podle starosty Sokola Dolní Beřkovice Emila Vašíčka slušných výsledků i jeho tým. „Nepochybně by mohli hrát i lépe, neustále se opakující absence na trénincích výsledky týmu v pozitivním slova smyslu neovlivní," dodává starosta. „Svoji prestiž si tým zkazil také v jednom zápase, kdy hráči na pokyn trenéra opustili hřiště před závěrečným hvizdem. S odstupem času se domnívám, že vinu na této situaci nenesou jen hráči a trenér, ale především rozhodčí, který nezvládl seriózně řídit zápas."

Cílem Dolnobeřkovických do jarní části je nejen zlepšení disciplíny při docházce na tréninky, ale i zvýšení úrovně kvalifikace trenérů, která by vedla ke zlepšení úrovně tréninků.

JITKA ŠVECOVÁ