Že je v okresních fotbalových soutěžích o postupujících už jasno? Kdepak! Chystané sloučení oddílů z Kel a Ovčár (psali jsme začátkem týdne a podrobnosti také na našem webu) nejspíš přinese do zbylých tří kol nejméně dvěma z nich zcela nový náboj.

Pokud ve Klech dojde pro soutěžní ročník 2015/2016 k proklamovanému přihlášení I. B třída a IV. třídy pod hlavičkou Sokola Ovčáry, bude před novou sezonou nutné doplnit za současné áčko Kel stavy v okresním přeboru. A to je vítaná šance pro některé týmy, které by ve svých soutěžích jinak skončily těsně za branou postupu.

Ve třetí třídě se tak vedle od minulého víkendu už nezpochybnitelně postupující dvojice Horní Počaply – Všestudy rázem otevře cesta vzhůru ještě třetímu v pořadí. A zatímco oba týmy z čela postoupily zcela suverénním způsobem, o třetí místo se ještě může strhnout velký boj.

Aktuálně třetí a na jaře výborné Vehlovice mají na čtvrté Obříství, které se naposledy blýsklo jako vůbec první tým v soutěži skalpem Všestud, čtyřbodový náskok. Před týmy jsou ovšem ještě tři kola, včetně vzájemného zápasu v tom předposledním, takže může být ještě ledacos jinak.

Už jen čistě teoretickou kapku naděje mají po minulé porážce právě s Vehlovicemi páté Horní Beřkovice, které jsou s nimi aktuálně na minus šesti bodech, a vyloženě jen v oblasti sci-fi jsou vyhlídky šestých Záryb B, jenž mají ještě o bod méně než Slovan.

Jeden šťastný tým navíc k vítězům skupin, z nichž Jeviněves v béčku už slaví návrat o úroveň výš a béčko Byšic drží čtyřbodový náskok, přibude podobně také ve čtvrté třídě. Bez šance na vyšší soutěž tak ještě nejsou Liběchov ve skupině A, držící stále i matematickou šanci na postup z prvního místa, a aktuálně druhý Dřínov, třetí Sazená a čistě teoreticky ani čtvrtý Chlumín ve třináctičlenném béčku. Jak udává soutěžní řád, rozhodne mezi druhými týmy konečného pořadí při neshodném počtu účastníků skupin poměr získaných bodů a odehraných zápasů. Ten má prozatím o jednu setinu (!) lepší Liběchov.

Zklamaní naopak budou v těch týmech, ve kterých sázeli na to, že doplňování uvolněného místa v přeboru sníží počet sestupujících. Jak zdůraznil předseda sportovně – technické komise Okresního fotbalového svazu Mělník Jaromír Hejna, takový postup by nebyl v souladu se soutěžním řádem. „Na sestup toto nemůže mít vliv. Z konečných tabulek po posledním kole se vždy podle sestupového a postupového klíče daného před začátkem sezony určí postupující a sestupující. Pokud se někdo nepřihlásí do nové soutěže, tak při doplnění dostane nabídku k postupu další v pořadí," vysvětlil.

Na pravou míru pak uvedl také mylné a časté domněnky, že místo Sokola Ovčáry v krajském přeboru, potažmo v I. A třídě bude automaticky doplněno týmem z mělnické skupiny I. B třídy, což by jistě přivítali na Pšovce. I v takovém případě totiž musí být dodržen postupový a sestupový klíč. Ten ovšem Pšovce i tak dá o něco větší šanci na případný postup z druhého místa.