Náš region reprezentoval v kategorií starších žáků tým FC Mělník. Realizační tým tvořil trenér Martin Krob a jeho asistenti Jan Šimůnek a Dominik Zábranský.

Po příjezdu do Wroclawi, ubytování a večeři, ke které byly podle slov trenéra chutné boloňské špagety, se ve čtvrtek ve večerních hodinách konalo slavnostní zahájení turnaje, kterému přihlížely všechny soutěžní týmy nejen z Polska, ale i z České republiky, Slovenska, Holandska, Německa, Maďarska, Rumunska, Dánska a Ukrajiny. Kategorie, ve které nastoupil tým FC Mělník, čítala celkem dvacet týmů – kromě jiných i tým z Moravského Krumlova, tým z Dánska a dva týmy z Polska.

Hned v pátek hráli mělničtí mladí fotbalisté dva zápasy. „Ten první – proti týmu z Moravskému Krumlova – jsme vyhráli," říká trenér Krob. „Začali jsme náporem, od začátku jsme tlačili dopředu v rozestavení 4-3-3. Soupeř byl naší hrou zaskočený. Konečný výsledek zápasu 3:1 byl odměnou za kvalitní hru nejen střelců branek Šimůnka, Prejzy a Votruby, ale celého týmu."

Druhý zápas toho dne již pro svěřence trenéra Kroba nebyl tak úspěšný. Podle slov trenéra byl soupeř jednoznačně lepší, většina jeho hráčů s ročníkem narození 1999 byla silná, důrazná, a přestože se Mělničtí snažili o kombinaci a vysouvání křídel, bylo to bez efektu. „Prohráli jsme o jeden gól, který jsme inkasovali 10 minut před koncem po rohovém kopu. Přesto to byl super zápas, kluci podali dobrý výkon," hodnotí Krob. „V tu chvíli ještě nebylo nic ztraceno. Naším cílem, s nímž jsme sem jeli, byl postup mezi 16 nejlepších. "

V sobotu boje pokračovaly. První zápas, ke kterému kluci nastoupili už dopoledne v 9,20 hodin, byl vítězný. Do branky soupeřů se trefili dvakrát Mrázek, Sušír a Ineman. Celkové skóre bylo 4:2. Výhledově toto vítězství znamenalo, že pokud by poslední zápas mělničtí neprohráli, patřili by mezi 8 nejlepších týmů. Polští soupeři byli však silnější . Vyhrát se bohužel nepodařilo a prohra 0:5 poslala hráče FC Mělník do Challenge cupu. Kluci byli právem velice unavení, a tak se jim realizační tým pokusil vylepšit náladu návštěvou místní pizzerie.

V podvečerním čtvrtfinále se podařilo soupeře zaskočit. Trenér naordinoval hráčům zpočátku hru bez útočníků s defenzivní taktikou. „Od poloviny prvního poločasu jsme šli do tlaku a důraznou hrou jsme docílili vítězství 2:1. A tak jsme postoupili do semifinále Challenge cupu. V tomto zápasu jsem musel kluky moc pochválit. Všichni nechali na hřišti srdce a já před nimi smekám," chválil Krob. V neděli dopoledne nastoupil tým hráčů z Mělníka do finále proti polskému týmu BKS Bobrzanie Bolesławiec. Začali poněkud defenzivní taktikou – cílem podle trenéra bylo udržet co nejdéle bezbrankový stav a potom soupeře překvapit rychlými protiútoky. To se dařilo beze zbytku. Po nařízené penaltě se podařilo Polákům umístit míč za záda mělnického brankáře. Sudí se od tohoto okamžiku podle názoru trenéra rozhodl, že bude hrát v zápase hlavní roli v neprospěch českých hráčů: „Přiznám se, že to, co předvedl rozhodčí, se nevidí. Nejenže nepřerušil hru ani po šlapáku na našeho hráče, ale ani po další brance Poláků nešel k našemu zraněnému hráči, který tam celou dobu ležel. Byla škoda, jak sudí zkazil vážně dobré utkání.Nakonec jsme ale všichni šťastní, že je Lukáš v pořádku a to je hlavní!
Přestože jsme s ním absolvovali vyšetření ve zdejší nemocnici a zlomenina se naštěstí nepotvrdila, pro jistotu půjde ještě na kontrolní vyšetření u nás."

Zapas o 3. místo v Challenge Cupu s Moravským Krumlovem nakonec Mělničtí vyhráli 5:0. Soupeř totiž nedorazil… V závěru wroclawského turmaje si svěřenci trenéra Kroba domluvili a na místě sehráli s týmem Przemysle přátelské utkání s výsledkem 1:1. Bylo to velmi příjemné rozloučení s turnajem, jenž byl pro mladé fotbalisty velkou zkušeností a zároveň ukázkou toho, jak fotbal dovede lidi sblížit.

Kluci měli možnost na turnaji změřit síly s celky, které hrají o soutěž či dvě nad nimi. Zkusili si nejen, jaké to je hrát 3 zápasy za den, ale i nerovný boj proti soupeři a sudímu. Kromě polského rentgenu vyzkoušeli i někteří z kluků polská děvčata.

„Za to, že jsme ve Wroclawi mohli získat mnoho cenných zkušeností, užili spoustu legrace a upevnili vztahy v týmu, vděčíme také městu Mělník. Za jeho finanční podporu jsme velice vděční a chtěli bychom touto cestou za ni poděkovat,"dodává za celý realizační tým trenér Martin Krob.

(vv)