„Co se týká teoretických testů, tak prošli všichni a nikdo nemusí na Strahov v náhradním termínu na opravky," pochlubil se výsledkem mělnické skupiny Michal Hamšík. Mimo něj zvládli nástrahy čtyřiceti testových otázek, na jejichž zodpovězení mají sudí pouze dvacet minut, Petr Zuskin, Jaroslav Hádek, Miroslav Šnýdr, Lukáš Machýček, Jiří Kabyl i Martin Dvořák jako jediný nováček z okresu (v kraji naopak přerušili svou činnost Petr Jurčovský a Milan Šimůnek).

Ne všichni z více než tří desítek v sobotu zúčastněných „píšťal" z celkem pěti okresů ovšem měli takové štěstí. Hned sedm si svými výsledky zařídilo dodatečnou pozvánku na Strahov. „To byli ti, kteří měli ze čtyřiceti otázek deset až patnáct chyb," vysvětlil Hamšík s tím, že otázky vnímal jako středně těžké. Mezi největší záludnosti v nich obvykle patří nejnovější změny, z loňska to třeba bylo nové pravidlo o míči rozhodčího či výstroji hráčů.

„Tam je změna v tom, že dlouhé tepláky pod trenýrky si může vzít jakýkoli počet hráčů, ale pouze stejné barvy. Do té doby platilo, že hráči v poli mohli buď všichni, nebo nikdo. Tyhle novinky se do testu promítly," uvedl a potvrdil, že během testu je nemožné opisovat, případně se radit. „Rozhodčí jsou rozděleni do dvou skupin. Píše první skupina a mezi rozhodčími jsou v lavicích mezery, aby se co nejvíce eliminovala eventuální vzájemná porada nad testem. Na vše přísně dohlížejí členové komise rozhodčích. Takže je to opravdu přísné. Netoleruje se žádná diskuze, jinak se bere test a jede se rovnou na opravky na Strahov," vylíčil.

Po testech byli arbitři opět poučeni o novinách v pravidlech, zhlédli několik DVD s herními situacemi, na kterých rozebírali jejich správné řešení na hrací ploše i mimo ni. Zatímco krajští rozhodčí mají seminář jednodenní, ti pískající v „Česku" (divize a ČFL) už dvoudenní. Ten poslední o víkendu v Plzni úspěšně absolvoval také zatím jediný zástupce z Mělnicka Milan Matějček, který se po návratu pochlubil pouhými dvěma chybami v testu.