Když v sezoně 2011/2012 obsadili fotbalisté mělnické Pšovky v konečném účtování bronzovou příčku a dva největší konkurenti (Luštěnice a Bělá) poskočili do I. A třídy, bylo docela logické, že v následujícím ročníku si parta kolem trenéra Libora Tomáška nemohla klást menší cíl než postup. Jenže loňský podzim nezastihl borce ze Pšovky zrovna v optimálním rozpoložení. Místo bojů o postup se její hráči zařadili mezi týmy, jimž hrozil sestup! Jenže na jaře to již byla jiná „káva". K 13 podzimním dokázala Pšovka na jaře přidat dalších sedmadvacet, s nimiž nakonec vystoupala až na 5. příčku. S trenérem Liborem Tomáškem jsme hodnotili uplynulou sezonu v rámci 1. ročníku turnaje Sinco cup.

Právě skončená sezona ve fotbalové I. B třídě se pro celek mělnické Pšovky dá co do úspěšnosti rozdělit na dvě poloviny – podzimní a jarní, že?
Ano, já jsem loni v srpnu skutečně proklamoval, že chceme hrát na postup, protože jsem svému mužstvu doopravdy věřil. Jsou tu dobří hráči včetně těch, co přišli z dorostu, v zápasech projevují fotbalovost.

Přesto se vám podzimní část nevydařila podle vašich představ…
Máte pravdu. Začalo to nezvládnutým derby s FC Mělník, v němž jsme zahodili spoustu šancí a nakonec jsme byli potrestáni jednou nenápadnou akcí. Tenhle výpadek jsme sice napravili v Zárybech, kde jsme však přišli o Kettnera, který pak chyběl po většinu sezony. Po dalším zápase jsem musel přehodnotit náš obranný systém, v němž jsem se přiklonil místo trojice na klasickou čtveřici. Přes zlepšení uprostřed podzimu se nám závěr znovu nevydařil a ocitli jsme se dokonce mezi mužstvy ohroženými sestupem.

V čem vidíte příčinu podzimního trápení?
Pokud jsme v zápasech dostali první branku, nebyl nikdo, kdo by zejména uprostřed hřiště zvedl hru a zavelel k náporu. Prohrávali jsme tak utkání s mužstvy, s nimiž bychom měli být úspěšní. Jak následovala po sobě šňůra porážek, hráči ztráceli motivaci v zápasech i v přípravě. S podzimní částí jsem nebyl vůbec spokojený, dokonce jsem uvažovat o tom, zda má vůbec cenu to dělat dál. Na druhou stranu jsem nechtěl utíkat od rozdělané práce.

Dal se tým dohromady alespoň při zimní „zabíračce"?
Abych pravdu řekl, ani zimní příprava neproběhla podle mých představ. Nicméně jsme dobře zvládli úvodní zápasy jara. Hlavně nám pomohlo vítězství na Řepíně (7:2), kde jsme nabrali ztracené sebevědomí, což nám pomohlo i v následné výhře nad silnými Rejšicemi. Až na zápas v Bousově, kam jsme jeli oslabení a dostali búra, jsem s průběhem jara spokojený. Hlavní důvod spokojenosti – zlepšená předváděná hra, což jsem deklaroval už na začátku podzimu. Teprve na jaře to v některých utkáních bylo podle mých představ, i když samozřejmě vždycky jsou rezervy a stále je co zlepšovat.

Ohlédneme-li se za letošní skupinou B I. B třídy, jak byste ji hodnotil?
Myslím si, že konečné pořadí odpovídalo realitě s tím, že Pšovka mohla mít o nějakých 8 – 9 bodů víc. Mně osobně se nejvíce líbily zejména Rejšice, které zvláště doma hrály velice dobře. Na soupeřových hřištích se jim tolik nedařilo, což je pro mne trochu nepochopitelné. Ve skupině byla spousta nevyrovnaných zápasů. Tým například vysoko vyhraje na domácím hřišti, aby za týden po mizerném výkonu prohrál venku. Tahle soutěž je o velké bojovnosti, k níž se musí přidat trochu fotbalu.

Jak vypadá situace s vaším hráčským kádrem? Udržíte ho i pro nastávající sezonu?
Kromě Lelka, kterému skončilo hostování z Neratovic, kam jde zkusit vyšší soutěž, zůstává celý jarní kádr pohromadě. Navíc počítám i s kluky, kteří měli zdravotní problémy, tedy s Kettnerem, Krejčíkem a Pokorným. Případné další posily jsou dosud v jednání, takže bych nerad prozrazoval nějaká jména. Jedná se o především o hráče do útočné řady. Navíc jsme udrželi Filipa Hakla i Radima Dvorného, který koketoval s přeborovými Ovčáry, ale nakonec se rozhodl zůstat. Z mladých hráčů jdou do přípravy Netolický a Růžička, kteří už věkově končí v dorostu. Odtud jsem si vytáhl šestnáctiletého Šťástku, který má podle mne velkou perspektivu.

Kdy zahajujete přípravu?
Startujeme 18. července, tréninky budou dvakrát týdně. Kromě několika přípravných zápasů máme v plánu tradiční letní turnaj v Dobříni.

Co očekáváte od nového soutěžního ročníku?
Nechci nyní říkat nějaké dalekosáhlé závěry, ale mohu slíbit za sebe i za mančaft, že se Pšovka bude snažit navázat na úspěšné jaro a produkovat pohledný fotbal.

KAREL HORŇÁK