„Byly to krásné čtyři roky. Vyhrávat a postupovat je určitě hezké a baví asi každého, ale v našich ryze amatérských podmínkách by tohle logicky měl být strop. Klukům ale vštěpuji zásadu, že hrát se dá s každým a každého chceme porazit. Otázkou je, co nám soupeř dovolí. Můžeme skončit poslední, třeba budeme hrát někde uprostřed a můžeme se pohybovat v horních patrech,“ říká kouč těsně před zahájením letní přípravy na náročnou soutěž.

Čekal jste, že jarem v I. A třídě projdete s jedinou porážkou a nakonec postoupíte?
Tak, že prohrajeme pouze jedenkrát, jsem nečekal, i když jsem si to přál. Už zimní příprava byla výborná. Porazili jsme například Libiš, Semice, Pšovku a remizovali v Roudnici, a tak jsem přepokládal, že se zvedneme. Na úvod jara jsme doma remízovali s Brandýsem a venku v Polepech, kde jsme podali vynikající výkon. Ve čtvrtém kole přišla porážka v Kutné Hoře s tamní Spartou a od té doby se nám začalo dařit i výsledkově a skončilo to postupem.

Kde ležel klíč k úspěchu?
Klíčem k úspěchu byla jednoznačně týmová práce, kluci poctivě trénovali, což bývá v nižších soutěžích problém. Enormním nasazením, srdíčkem a bojovností nahrazovali menší technickou vyspělost. Je potřeba si uvědomit, že pravidelně hráli Černý, Mráz, Zeman, Drahorád, Nezbeda, Vokáček, Doubek a na podzim ještě Mansfeld, kteří nastupovali ještě v okresním přeboru. Snažíme se hrát hodně útočně, ale slabinou je naše koncovka. Spousta týmů měla ve svém středu elitní střelce, to nám chybí. Pochlubit se naopak můžeme jako každoročně nejmenším počtem obdržených branek. Potěšující byl také výkonnostní vzestup a přístup dorostenců Palanského, Jíny a Turny.

Co bylo pro vás v sezoně nejtěžší?
Bylo toho víc. Neskutečná marodka v úvodu podzimu, zranění zkušených Žežulky, Mráze a Stanislava na jaře. Vůbec se nám nedařilo v podzimních domácích zápasech, kdy z některých zápasů bolely oči. S některými hráči, kteří nefungovali týmově, jsme se museli po podzimu rozloučit. A poslední zápas v Uhlířských Janovicích byl také psychicky náročný, ale následná cesta autobusem domů a oslavy o to hezčí.

Dá se nějak srovnat postup do krajského přeboru s těmi předešlými?
Řekl bych, že tento byl právě nejnáročnější, a to hlavně z hlediska psychiky.

Jak to vypadá s hráči, které jste měli na hostování? Uvolní třeba konkurenční Libiš Nováka?
Z těch několika hráčů, co jsme měli, skončilo hostování brankáři Romanu Zavadilovi a rozhodně o jeho služby nebudeme usilovat, dále se vrací do Ovčár Dušan Kudela. Zájem máme o přestup Jiřího Maleňáka z Klecan. O způsobu pokračování Martina Doubka se jedná. Samostatnou kapitolou je chování Libiše ohledně Michala Nováka. Hráče, který za šestileté působení v tamním Sokolu odehrál asi patnáct zápasů, stále nechtějí pustit. Přitom Michal sám má po opakovaném hostování eminentní zájem hrát u nás a vrátit se do mateřského oddílu.

Jak moc budete muset pro přebor posílit? Máte už vytipované posily?
Naším dlouhodobým záměrem je dávat šanci odchovancům a klukům z nejbližšího okolí, a toho se držíme. Máme však mladý tým, a tak někoho zkušenějšího ještě hledáme. Je to však o to těžší, že jsme až do posledního kola bojovali o postup a nikoho v průběhu jara neoslovili. Jistý je zatím pouze příchod kluků z dorostu. Hostování v Ovčárech skončilo Martinu Žákovi a ostatní doufám vyřešíme v nejbližších dnech.

Aktuální stav na marodce?
Na plastiku křížových vazů jde Stanislav, dlouhodobě na marodce je Mansfeld, Gondek je na testech v Libiši. Do plné přípravy by se měli zapojit Sláva Zavadil, Langmajer, Müller a Merz. Ostatní jsou v pořádku a věříme, že to vydrží i do mistrovských utkání.

Můžete přiblížit podobu přípravy?
Začínáme 14. července, chtěli jsme, aby si kluci odpočinuli a přišli natěšení. Půjdeme cestou postupného zatěžování, vše s míčem. Zahrajeme si také tenis, upečeme prase a možná dojde i na paintball. Čeká nás šest přípravných utkání před soutěží a jeden až dva ještě v průběhu úvodních kol.

Co říkáte na to, že začínáte s Brandýsem?
S Brandýsem jsme začínali i loni, letos je to o to těžší, že se spojili se Starou Boleslaví. Je to trochu paradox, skončili za námi, ale Velvary jim soutěž přenechaly, a tak jsou také v přeboru. Pro nás je důležité, že jsme si to vykopali.

Jak vysoko budou sahat vaše ambice coby nováčka?
Konkrétní cíle na umístění si nedáváme, nechtěli bychom hrát o záchranu, ale to asi každý. Přebor je strašně těžká soutěž, sestupovat může i pět týmů. Na rozjezd máme zrovna největší divizní adepty, už zmiňovaný Brandýs, pak doma Kolín. Ten sestoupil pouze kvůli odpočtu bodů a byl spolu s Ovčáry nejlepší na jaře, jeho tým je někde úplně jinde než my. Třetí kolo na půdě dalšího favorita Libiše a pak přijede velmi ambiciózní Vlašim.

Výsledky Neratovic
Brandýs doma 1:1, venku 1:1
Polepy 1:1, 1:1
Chocerady 3:1, 3:0
K. Hora 1:0, 0:2
Kouřim 4:2, 3:2
Mn. Hradiště 0:2, 0:0
Bakov 2:0, 0:2
Čáslav B 0:2, 4:1
Poděbrady 2:1, 5:2
Zásmuky 1:1, 1:1
Sokoleč 2:0, 1:0
Zeleneč 2:2, 3:0
Čejetice 5:0, 2:0
Rožďalovice 1:0, 2:0
U. Janovice 2:0, 1:0
Střelci Neratovic
9 – Nezbeda, 8 – Maleňák, 7 – Novák, 5 – Kudela, Palanský, Mráz, 3 – Jakub Pajkrt, 2 – Mansfeld, Stanislav, Hoffman, 1 – Jakub Müller, Doubek, Drahorád, Šimáček, Jiří Müller, Černý.