Dovolím si nazvat vás fotbalovým maniakem na více frontách. Souhlasíte?
Dá se to tak říct, trénování dětí se věnuji pět let. Nejprve jsem strávil dva roky u starších žáků na Pšovce, poté další rok u stejné kategorie v Neratovicích. Nyní již druhým rokem vedu trenérský dvojboj – působím u nejmladších fotbalistů v obou zmíněných klubech. Zároveň stále ještě nastupuji za B-tým Pšovky v okresním přeboru.

Dá se tohle všechno stíhat?
Bohužel mi příliš času na aktivní hraní nezbývá, i vzhledem ke studiu posledního ročníku Stavební fakulty na ČVUT. Trenérská činnost mě ale pohltila natolik, že si doplňuji vzdělání i v tomto ohledu – v současnosti studuji trenérskou UEFA B licenci. 

Ta už povoluje mnohem větší příležitosti…
Jedná se o třetí stupeň trenérského vzdělání, po jehož absolvování je držitel oprávněn působit jako hlavní trenér ve všech krajských soutěžích dospělých i mládeže. Kurz čítá 120 hodin teoretické i praktické výuky a rozšiřuje oblast tréninkové přípravy všech mládežnických kategorií. 

Co vás na spolupráci s nejmladšími fotbalisty nejvíce baví? 
Nejmladší tým Pšovky je složen z hráčů ročníků 2010, 2011 a 2012 a čítá v současnosti 24 hráčů. Nejvíce mě těší fakt, že můžeme vést takový počet dětí k aktivnímu životu. Sledovat jejich pokroky a radost ze hry je krásný pocit, který musí bavit každého!

Nejnižší kategorie ale zdaleka nejsou jen o fotbale… 
K tréninkům se scházíme v létě i v zimě dvakrát týdně a naše cíle bych rozdělil do dvou rovin. V první řadě se snažíme o to, aby se kluci dokázali přirozeně orientovat v kolektivu. Aby spolu dokázali mluvit, aby uměli pozdravit, aby si uměli navzájem pomoct, aby uměli společně oslavit úspěch. Velký důraz klademe rovněž na samostatnost a disciplínu – kluci musí na trénink přijít včas a samostatně se převléknout. Při tréninku musí respektovat ostatní hráče i trenéry. Kouče u nás ale v žádném případě nevnímáme jako ředitele, který dětem přikazuje, co mají dělat. Naopak se snažíme působit jako partneři, kteří klukům pomáhají odhalovat možná řešení a rozvíjet pohybový i mentální potenciál. Ve všech cvičeních a hrách se snažíme, aby kluci pochopili účel činnosti, a mohli se tak sami rozhodnout, jaké řešení zvolí.

A druhý cíl? 
V rámci samotného tréninku pak klademe důraz na osvojení pohybových dovedností – koordinačních, rychlostních, obratnostních a silových. Do tréninku zařazujeme prvky všestranného rozvoje (atletika, gymnastika, úpolové sporty, míčové hry) tak, aby kluci byli připraveni nejen na dráhu fotbalisty. Z fotbalových dovedností se v nejmladším věku zaměřujeme zejména na základní vedení míče a kličkování.

V mnoha klubech se s mládeží pracuje špatně. Z čeho vás nejvíce bolí oči?
Kdybych měl vypíchnout jednu věc, mrzí mě, když se trenéři snaží hráče vodit po hřišti jako loutky. Pokyny „dej to po lajně, vystřel, vyběhni“ zabíjí samostatnost a tvořivost. Momentální výsledky to možná přinese, z hlediska dlouhodobého je to ale podle mého názoru úplně špatně. Stejně tak mě dokáže naštvat, když kluci stojí v zástupu s jediným míčem a kopnou si do něj jednou za minutu. Přitom si mohou přirozeně hrát každý se svým míčem a získat tak další dovednosti i během té malé chvilky před začátkem zápasu.

Vedou si hráči v utkáních obstojně?
Ano, kluci už mají za sebou první zápasy a už získali své první medaile. Nutno však podotknout, že výsledky zápasů pro nás v tomto věku nejsou tím nejdůležitějším. Hráče v zápasech neustále nabádáme k odvaze a zkoušení svých dovedností i přesto, že „odmáznutí“ míče od vlastní brány by mnohdy byla výsledkově úspěšnější varianta. Zdokonalování nových dovedností a učení se z chyb má pro nás ale v tuto chvíli mnohem větší váhu.

V týmu máte přes dvacet hráčů. Přicházejí další? 
Chtěl bych říct jedno – mladých hráčů není nikdy dost. Proto neváhejte, Pšovka je pro nové zájemce stále otevřena! Kluci vytvořili výbornou partu a rádi mezi sebe přivítají nové kamarády. Všechny zájemce narozené v letech 2010, 2011 a zejména 2012 srdečně zveme na náborový den, který se bude konat ve středu 24.1. od 17:00 v tělocvičně Zvláštní školy Mělník.