S čím šly Záryby do letošního ročníku I. B třídy?
Každoročně jdeme do soutěže s tím, že chceme hrát v popředí, protože současný kádr má na to, aby v popředí hrál. Bohužel, realita byla trošku jiná. Po příchodu do Záryb v sezoně 10/11 přistoupili hráči na mou filozofii. Začali kvalitněji trénovat a výsledky se dostavily. V minulé soutěži vzala za své osa týmu – brankář Kvasnička, Brůžek a Ložek. O tom, že Záryby mohou hrát v I. B třídě s kýmkoli, jsem byl jednoznačně přesvědčený. Jediným soupeřem, který nás fotbalově jednoznačně přehrál, byla Bělá.

Určitě jste neměli potíže jenom s Bělou…
To jistě ne. Třeba se mi ohromně líbila Vysoká, která na jaře hrála výborný fotbal. Často jsme dopláceli na neproměňování vyložených šancí. Zmíním například náš podzimní zápas na Pšovce, kde jsme za půl hodiny mohli vést 2:0. Pak přišla chyba při standardce domácích a už jsme se vezli. A takových utkání bylo víc.

Přesto se nabízí otázka: zárybský kádr už zdaleka není nejmladší…
To je sice pravda, ale na druhou stranu musím smeknout před těmi kluky, například Schützem nebo Mikšovským, kteří na prahu čtyřicítky nejenže chodí na zápasy, ale i jejich tréninková morálka je příkladná.

Ale bohužel tento jistě chvályhodný příklad ztrácí na efektu, protože v klubu nemáte mládež…
Bohužel to je špatně jak pro mě, tak pro Záryby. Ale u nás mládežnický mančaft, který by byl zásobárnou mladých, prostě nedáme dohromady, byť nám dělá radost celek mladších žáků. Vždy jsem spoléhal, že jako Brandýsák zalovím v jejich vodách. Ale Brandýs hraje dneska stejnou soutěž jako my, Zápy jsou jiné výkonnostní patro a Neratovice spolupracují spíše s Kostelcem. Ani naše finance nestačí na to, abychom si kupovali hotové hráče. Když to sečtu, můžu být moc rád, že tato starší a střední generace v Zárybech hraje.

Navíc máte v soutěži i rezervní celek…
Můj názor je v Zárybech všeobecně známý, já bych béčko nedržel, i když spolupráce s ním není špatná. Při shodě termínů áčka a rezervy nastávají obrovské problémy, jak zajistit dostatečný počet hráčů pro oba týmy. Názor výboru však vyznívá pro podporu záložního týmu a bude to tak i v příští sezoně.

Zárybský kolektiv nakonec zlepšeným výkonem v jarních zápasech odmítl sestup…
Kdybychom se v soutěži neudrželi, znamenalo by to rozhodně konec téhle bezvadné party. Myslím, že následný návrat by se už zřejmě podařil jen za mimořádných okolností.

O peníze – ostatně jako ve všech klubech – jde až v první řadě, že?
Náš skromný rozpočet nemůže konkurovat velkým klubům. Nechci to zakřiknout, ale i u nás se snad začíná blýskat na lepší časy. Zatím o tom nechci mluvit příliš nahlas, ale naděje na zlepšení našich financí existuje.

Jaké tedy bude motto nové sezony?
Především přivést aspoň tři nové mladé hráče. První zdařilou vlaštovkou je gólman Hádek, který se stal v jarním kole naší oporou. Proto věřím, že se něco podobného podaří i v dalších dvou či třech případech, byť rozhodně neříkám, že mládí je vše.

V novém ročníku byste o záchranu rozhodně bojovat nechtěli, že?
To rozhodně ne, řekl jsem to ostatně i na valné hromadě klubu. Střední generace hráčů áčka – Popelka, bratři Valentinové, můj syn – má na to, aby ještě dva tři roky I. B třídu hrála, pokud se zlepší tréninková píle celého mančaftu.

Zmiňme se i o spolupráci s vedením vaší obce…
Samozřejmě pomáhají podle možností, které obecní zastupitelstvo má. Jsme vděčni za osvětlení, které vzniklo péčí obce, a my jsme mohli na spodní ploše trénovat i ve večerních hodinách. V plánu je také úprava prostoru kabin, které už přestávají vyhovovat.

KAREL HORŇÁK