„Musím říci, že nejen mě osobně tento nebývalý zájem trochu zaskočil,“ přiznal lektor OFS Mělník Miroslav Svoboda, který celý kurz vedl. „V minulých letech se počet účastníků pohyboval kolem dvaceti a já sám za optimální počet považuji tak do třiceti,“ zdůvodnil svá předchozí slova Svoboda a pokračoval: „Všichni, co přišli, měli zřejmě opravdu vážný zájem, protože i přes rozlehlost místnosti si nikdo na to, že by neslyšel, nestěžoval, takže po téhle stránce to snad bylo v pořádku.“

První den kurzu se přednášelo zejména na téma charakteristika hráče, práce s týmem, včetně doporučení odborné literatury, ve druhé části kurzu přišla na řadu psychologie a v závěru písemný test.

Hodinku se účastníkům věnoval i bývalý ligový rozhodčí Jiří Kafka, nyní kouč Neratovic, který s účastníky prošel témata povinnosti a práva trenéra ve vztahu k arbitrům. Na závěr všichni obdrželi průkazku s licencí, mezi nimi i jedna zástupkyně něžného pohlaví, a to Martina Šebestová z Velkého Borku.

„Nejnižší trenérská licence má platnost na tři roky a za ty dva dny jsme položili opravdu jen ty nejnutnější základy. Pokud si někdo bude chtít své trenérské vzdělání zvýšit, udělat si takzvané béčko, bez této základní mu to nebude umožněno,“ upřesnil Svoboda, který v závěru popřál všem absolventům hodně úspěchů a trpělivosti v jejich trenérské kariéře.

Pavel Suk