V lepším případě si pár měsíců poleží. Není pak divu, že postižený se rozhodne podat na policii trestní oznámení.

Čeští politici zvažují, že trestní odpovědnost brutálních faulů ve sportu zanesou do trestního zákoníku. Stejný model uplatňuje například kanadsko-americká NHL, a to přísně.

Jeden z nejzkušenějších rozhodčích na okrese, který je zároveň i členem výkonného výboru mělnického fotbalového svazu Štafan Kůr by s trestní odpovědností za brutální zákroky neváhal.

„Jsem pro. Dnes může někdo druhému šlápnout při zápase na hlavu, nebo ho jinak brutálně zmasakruje a nic z toho vlastně není. Mělo by to být ošetřeno zákonem,“ nepochybuje. Zároveň však souhlasí, že prokázání úmyslu by bylo v soutěžích na úrovni okresu i kraje, ze kterých se nepořizuje videozáznam, hodně těžké.

S tím, aby se pak soudce třeba spoléhal na „nezaujaté“ svědky události, vůbec nesouhlasí předseda sportovně-technické komise OFS Mělník Jaromír Hejna. A odkazuje třeba na jarní kauzy z fotbalových soutěží Mělnicka.

Ať už se jednalo o utkání nedohraná z nejrůznějších důvodů: Čečelice – Veltrusy, Ledčice – Úžice, Úžice – Obříství, Dřínov – Ledčice. Každá strana vždy tvrdila, že pravda je jednoznačně na její straně. Jak by celá situace vypadala, kdyby se jednalo o trestní řízení? Raději ani nedomýšlet.

„Bylo by to tvrzení proti tvrzení,“ nabízí Jaromír Hejna ze své praxe odpověď a dodává: „Proto je blbost, aby o něčem takovém rozhodoval soudce. Často je velmi těžké posoudit ostré zákroky vyplývající ze hry a ty, které už jsou opravdu nad rámec.“

Úvahy, že by se brutální fauly ve sportu řešily u trestního soudu, považují za špatný nápad i někteří známí fotbalisté, trenéři, ale i funkcionáři.

„Brutální a záměrné fauly by se měly trestat, ale jen pokud by se jednoznačně prokázaly. Nedají se ale paušalizovat. Nedovedu si představit, jak by soudci použili páky na prokázání jednoznačného úmyslu,“ říká obránce pražské Sparty Petr Voříšek. Za jeho názorem stojí řada dalších.

Zranění ve sportu přibývá a má to několik příčin. Kontaktní sporty jsou hlavně čím dál agresivnější, hraje se ve větší rychlosti, už to není takový pochodový fotbal a hokej jako před dvaceti lety. Záludný zákrok pak po sobě zanechá mnohem větší škody.

„Dnes vám tam běhají nadupaní atleti, kteří navíc umí kopat do míče nebo driblovat s pukem. Sportovci jsou prostě stále vytrénovanější a rychlejší. Ale zároveň se možná dnešní nezdravou výživou stávají lidé stále křehčími, což se proti nim ve sportu může otočit,“ říká chirurg MUDr. Josef Maurer. Nejčastější zranění je kloubní. „Osmdesát procent mých operací jsou zákroky kolena. Hokejisté pak mají často problémy také s ramenem, u fotbalistů to jsou právě kolena.“ dodává Maurer.