Neratovice - Fotbalisté Neratovic nastoupili ke své druhé sezoně v A-třídě ve skupině B. Ve společnosti nových soupeřů dokázali, stejně jako při loňské premiéře, stanout po podzimu na třetí příčce. Jak by asi podzim dopadl, nebýt tradičně velké marodky? O tom může trenér Jiří Kafka pouze spekulovat.

Narozdíl od loňska vám náramně vyšel vstup do soutěže. Po pěti kolech a výhře v Kouřimi jste se vyhoupli do čela.

A to jsme měli v obraně jen dva beky a v záloze nastupovali dokonce čtyři útočníci.

Jenže v následujících třech kolech jste vyšli nejen střelecky, ale i bodově zcela naprázdno.

Doma s Hradištěm jsme přestali být důslední a hrát s pokorou k soupeři. Výsledkem byla zbytečná porážka. V Bakově nás bylo dokonce jen jedenáct zdravých a zápas podle toho vypadal. Doma s Čáslaví už to bylo herně slušné, ale soupeř přijel na I. A třídu se čtyřmi hráči z druhé ligy a to se samozřejmě projevilo.

Z devátého místa jste se ještě vyškrábali až na třetí, i když na plný bodový zisk z vlastního hřiště jste si museli počkat až do závěrečného kola. Čím to, že jste venku nejlepší a doma až pátí nejhorší?

Venku jsme šestkrát vyhráli, což je fantastické, ale doma se projevuje absence tvořivých hráčů v záloze a menší ofenzivní síla současných obránců. Věříme, že na jaře se nám venku bude dařit jako doposud a doma se podstatně zlepšíme.

Po jednom z domácích zápasů jste se fanouškům dokonce omlouval na klubových stránkách. Byl výkon mužstva opravdu tak špatný?

To bylo po utkání se Zelenčí. Soupeře mi nepřísluší hodnotit, ale náš výkon byla parodie na fotbal, i když to skončilo remízou. Nebyli jsme schopni si třikrát po sobě nahrát, spousta nevynucených chyb. Ten zápas mi bylo opravdu smutno, že jsem součástí toho všeho. A to jsem si po předchozím vydařeném utkání v Sokolči myslel, že se fotbalově zvedáme.

Nabízí se scénář pro jaro. Uzdraví se opory a zaútočíte na samé čelo tabulky?

Tak to už je obehraná písnička. Každý půl rok si říkáme, konečně se kluci uzdravují, můžeme dát pořádně do kupy a ono je horší a horší.

Jaké ztráty byly ty nejcitelnější?

V letní přípravě si poškodil meniskus Sláva Zavadil a při operaci se zjistilo, že má přetržený křížový vaz. Absolvoval ještě jednu a minimálně celou sezonu s ním nemůžeme počítat. Martin Zeman má nějaké zranění v podbřišku, nemůže běhat a teprve nyní, po šesti měsících, půjde také na operaci. Pavel Kadlec prakticky celý rok laboruje s nataženými vazy, a buď odpočívá, nebo hraje bez tréninku a na jeho výkonech je to znát. Dalším je Pavel Mráz, který má častá svalová zranění a odehrál jen čtyři zápasy, stejně tak Radek Mansfeld, ten má zase něco s páteří. Vašek Žežulka po operaci třísel odehrál také málo. S podkolení čéškou (viz Rosický) marodí Jirka Máca a do toho ještě smolaři Kudela, Doubek, Drahorád a nesmím zapomenout ani na Langmajera s Gondekem, zotavujících se po plastikách křížových vazů.

To už je pořádně dlouhý výčet.

Plyne z toho, že my vůbec nic neplánujeme, radujeme se z každého dne, kdy se nikdo nezraní. Třetí místo tak není malým, ale velkým zázrakem.

Když je zdravotní stav řady hráčů nejistý, tak jistě myslíte na posílení a doplnění kádru?

Ano, vyplývá to z toho. Není ale moc kde brát. Spoustu hráčů odradí, že trénujeme třikrát týdně v amatérských podmínkách. Raději hrají nižší soutěže s jedním tréninkem a to jim stačí. Uvidíme, koho se nakonec podaří přesvědčit.

Jak se osvědčili hráči, kteří doplnili kádr před sezonou nebo v jejím průběhu?

Kudela po těch zdravotních trablech neměl dobrý začátek, pak dvěma góly sestřelil Kouřim a zdálo se, že mužstvo potáhne, ale nebylo to ono. V závěru soutěže se však rozehrál a chytil skvělou formu. Brankář Zavadil chytal velmi dobře a splnil moje představy, ale může být ještě lepší. Střelecky se prosazoval Novák a svou důraznou hrou je pro každého nepříjemný. Má eminentní zájem hrát u nás, tak věřím, že Libiš bude vstřícná. Mladíček Hoffmann je talentovaný a záleží na jeho pracovitosti. Nesmírně poctivý a obětavý je Šimáček a o jeho působení budeme s Kaučukem ještě jednat. Naopak zklamáním je Müller, který se neprosadil. Příchozí dorostenci vyjma Palanského neprojevili dost odhodlání a morálky a jejich fotbalový osud je nejasný.

Ke konci se v sestavě málo objevoval také Rostislav Šmíd?

On je dalším zklamání. Nedokáže prodat svůj potenciál a nad jeho působením visí otazník.

Jak bude vypadat zimní přestávka?

Začínáme 7. ledna, 21. odjíždíme do Nové Vsi u Jablonce na již tradiční místo s perfektním zázemím a podmínkami pro trénink v terénu, hale a na umělé trávě. V přípravě se utkáme s Beznem, Roudnicí, Libiší, Řepínem, dorostem Liberce, Semicemi, Pšovkou a Zličínem. V polovině března přivítáme na doufám vyprodaném stadionu ambiciózní Brandýs (2. místo).