Konec trápení. Fotbalová Litol hází pomyslný ručník do ringu a po třech jarních kolech se překvapivě rozhodla odhlásit s okamžitou platností svůj tým z divize. Podle manažera Josefa Boreckého tak klub reaguje především na nedostatek hráčů.

„Nepodařilo se sehnat tolik hráčů, aby se mohlo pokračovat. Navíc mě čeká operace, takže funkci nemohu vykonávat ze zdravotních důvodů, a nenašel se nikdo, kdo by převzal zodpovědnost," objasnil Deníku Josef Borecký a navázal. „Je lepší to udělat teď, než tři kola před koncem. Rozhodl jsem se takto. Nemohu to zaručit. Nevím ani, jak dopadne má operace. A co pak dál?"

Klub ve čtvrtek o svém záměru necestovat už k nadcházejícímu utkání do Semil informoval také na svém webu. Jako hlavní důvod v oficiálním vyjádření adresovaném vedení soutěže uvádí vedle úzkého kádru také finanční potíže a skutečnost, že dva hlavní představitelé oddílu nemohou pokračovat ve své práci pro A-mužstvo kvůli nemoci, respektive pracovnímu vytížení. „Po několika jednáních s hráči a členy se nepodařilo najít jiné řešení," píše se v prohlášení.

Josef Borecký promarodil už i podstatnou část zimní přípravy. Přesto ještě před startem odvet věřil, že se mu podaří dát dohromady tým, se kterým soutěž alespoň důstojně dohraje. To se už ale nestane. „Byl jsem s tím (sestupem) už smířený, ale teď se to vyvinulo tak, že bychom to stejně nedohráli. Usoudil jsem, že je lepší včas zabrzdit, aby hráči mohli třeba i jít ještě na hostování," poznamenal Borecký, podle kterého tým doplatil na nízký počet vlastních hráčů. „Hodně jich bylo na hostování. Z dorostu nepřichází v úvahu prakticky nikdo, aby to doplnil."

Litolské trápení má kořeny zřejmě ještě před startem podzimu. Po nakonec úspěšném jarním záchranářském finiši páté divizní sezony ve skupině B skončil realizační tým v čele s trenérem Jarešem a tým se prakticky rozpadl. Nově poskládané sestavě se pak v nové společnosti soupeřů (skupina C) od začátku příliš nedařilo. Během podzimu uhrála pouze deset bodů, i když nejhorší nebyla.

Po osmi kolech navíc skončil hrající kouč Jan Knobloch, jehož roli během zbylých zápasů „papírově" převzal právě Josef Borecký. S trénováním pomáhal například i současný trenér Jiren Hradecký. Smutným vrcholem podzimu pak byl na divizi nevídaný jedenáctigólový debakl od vedoucí královéhradecké Olympie.

Sršni, jak si litolští fotbalisté přezdívají, hráli kvůli celkové rekonstrukci svého často podmáčeného hřiště domácí utkání už téměř rok na stadionu v Lysé nad Labem. Svůj nový pažit tak v srpnu paradoxně nepokřtí divizním zápasem. Po anulování výsledků se stanou prvním sestupujícím do středočeského přeboru. Budou ale hrát alespoň ten? „To je daleko a nemohu předpokládat, co bude. Odhlášení je i daní za to hřiště. Do budoucna tady hřiště bude pro lidi. Jen v přípravce máme čtyřicet dětí. Bude to u nás žít dál jako normálně," nevidí Josef Borecký budoucnost litolského fotbalu nikterak černě.