Po prvních dvou jarních kolech A-tým nezískal ani bod a nevstřelil ani gól. V čem vidíš příčinu a co zlepšit?

První zápas (doma Mšeno) byl vyrovnaný bez velkých šancí na obou stranách. Bohužel jsme udělali jednu chybu při nepokrytí rohu deset minut před koncem a to rozhodlo. Jinak si myslím, že remíza by byla spravedlivější. Druhý zápas (ve Vojkovicích) byl úplně o něčem jiném. Začali jsme dobře, vytvořili si stoprocentní šanci, ale bohužel ji neproměnili. Pak jsme dostali dvě červené během pěti minut a gól do šatny. Druhý poločas jsme bránily a dvacet minut soupeře k ničemu nepustily, ale došly síly a soupeř vstřelil další tři branky. Myslím, že jsme herně nepropadly. Do dalších zápasů se musíme zaměřit víc na střelbu a tlačit se důrazněji před bránu soupeře. Šance, které máme, se musejí proměňovat.

Lobkovice jsou nováčkem soutěže. S jakým umístěním by v klubu panovala spokojenost na konci sezony?

Náš cíl jako nováčka je záchrana v soutěži a pohybovat se ve středu tabulky. Myslím, že hráčskou kvalitu v Lobkovicích určitě máme.
Jak hodnotíš zimní přípravu. Podařilo se hráčský kádr rozšířit a zkvalitnit, nebo jste se museli spíše vypořádat s opačným průběhem?
Bohužel příprava nebyla ideální z důvodu nemoci hlavního trenéra Reznera. V průběhu února jsem byl osloven výborem a hráči na záskok a bohužel jsem onemocněl i já. Příprava tak byla hodně komplikovaná. Jinak nám skončil klíčový hráč Volštát a nový nikdo nepřišel. Kádr chceme po sezoně doplnit dvěma až třema hráči.

O Lobkovicích se v poslední době mluví hlavně ve spojení s mládežnickými týmy. Máte velmi dobré přípravky a účast kolem třiceti hráčů na tréninku mohou závidět i větší fotbalové oddíly. Jaký je recept a s čím si do trénování nejmladších šel?

Mládež jsem chtěl trénovat už dřív. Bohužel jsem se k tomu dostal až před dvěma roky, kdy mě přemluvili rodiče dětí, které už chodily trénovat půl roku přede mnou. Začátek byl hodně složitý. Trénovat chodilo šest dětí a podmínky nebyly růžové. Nebyly míče, dresy, brány, ale hlavně bylo málo dětí. Tak jsem oslovil rodiče a postupně nám dětí přibývaly. Udělaly se nábory ve školkách a školách. Přicházely děti i na doporučení rodičů, které k nám chodily. Postupem času jsme měli na tréninku třicet dětí, které teď máme v mladší přípravce ve věku od čtyř do devíti let. Jinak máme dvě družstva v okresní soutěži mladší přípravky. Recept na trénování dětí? Hlavně chuť pracovat s dětmi, obětovat tomu volný čas, získat si jejich přízeň i autoritu u jejich rodičů.

Zdá se, že o budoucnost je v Lobkovicích postaráno. Vidíš tam ty osobně už nyní nějaký talent, který by mohl hrát v dospělosti profi fotbal?

No talentované děti určitě máme. Myslím, že tři hráči jsou velmi talentovaní, ale opravdový talent se ukáže až za pár let.

Mládež není jen přípravka. Jak si vedete v dorostenecké kategorii?

Dorost si vede celkem služně. Jsou tam i talentovaní hráči a záleží na nich, jak se budou vyvíjet dál.

Daří se vám zapojovat dorostence do celků dospělých?

V tomto máme ještě rezervy. Především z důvodu věku dorostenců. Jsou to hodně mladí hráči, kteří teprve přišli ze žáků. Postupně je ale určitě budeme stavět v B mužích, aby se trochu otrkali, a pak jsme je mohli postupně zapracovat do áčka.

Všechno ale není ideální. Co vedlo k odhlášení žáku z okresní soutěže?

Bohužel je tam věková propast. Jak už jsem říkal, loni odešlo deset žáků do dorostu a my jsme neměli tolik mladých hráčů do žáků. Budeme muset počkat pár let, než vychováme děti z přípravky do žáků.

O tobě je známo, že v Lobkovicích děláš skoro vše. Jak by si zhodnotil současnou situaci v oddíle?

Situace v oddíle je velmi dobrá. Fotbal loni prošel generační obměnou výboru, do kterého přišli čtyři noví členové a nový předseda oddílu. Sešli se lidé, kteří tomu hodně dávají a snaží se o co nejlepší podmínky pro chod oddílu a také o rekonstrukci areálu. Co se týká mě, tak určitě nedělám všechno, ale obětuji tomu hodně času a musím říct, že se mi to postupně všechno vrací. Kluci z přípravky mi dělají velkou radost. Vyhráli poslední čtyři turnaje a hlavně mají obrovskou chuť poctivě pracovat.

Jak si řekl, situace je velmi dobrá, ale určitě nechcete usnout na vavřínech. Jaké jsou plány do budoucna?

Plány jsou hlavně na rekonstrukci areálu. Naši příznivci se mohou těšit na řadu změn, jako je například nové parkoviště, nová tribuna, vybudování sociálního zařízení a nová elektroinstalace. Hráči určitě ocení zatravnění hřiště. Prioritou ale vždy zůstane věnování se mládeži, které se teď velmi daří.

Na toto všechno určitě nejsi sám. Bez jakých lidí si tedy další fungování klubu neumíš představit?

Navazujeme na dlouholetou práci pana Burdy a Petrůva. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat. A nejen jim. Neumím si představit, jak by to vypadalo bez lidí, co mi pomáhají s přípravkou. Mám na mysli hlavně trenéry Šandu, Fingerhuta, Šimka a Šmejkala. Hned za nimi bych zmínil rodiče, kteří nám velmi pomáhají a mají velký podíl na vývoji celého oddílu. V neposlední řadě bych chtěl poděkovat sponzorům, kteří nám hodně pomáhají s chodem klubu. Určitě nemohu zapomenout na výbor za pomoc při organizaci turnajů, kterých ročně pořádáme šest.

Autor: Josef Bendl