Podruhé ve své historii slaví postup do ČFL! Opětovnou účast ve třetí nejvyšší soutěži si fotbalisté Sokola Ovčáry vybojovali po dvou sezonách v divizní skupině C. V té letošní o osm bodů utekli druhé rezervě druholigového Hradce Králové. Jak viděl úspěšnou sezonu sekretář Sokola DUŠAN KUDELA?

„Základem úspěchu byly podzimní výkony. Od začátku jsme se drželi na předních příčkách a po podzimu už první pozici nikomu nepůjčili. Věděli jsme, že máme tým na to, abychom soutěž vyhráli. V prvním jarním kole jsme na Bohemians sice zaváhali, ale pak si kluci začali věřit a nakonec to zvládli v pohodě. K tomu přispěla i trenérská dvojice Janeček – Sankot, kteří do mužstva přinesli pohodu. A když prezident Ondrák finančně podpořil náklady klubu, úspěch v podobě postupu byl na světě.“

Když porovnáte dva postupy do ČFL, který byl těžší?
Určitě ten první. Ale o to byla větší euforie z historického postupu do nejvyšší soutěže v Čechách. Na celé slávě mě dodnes mrzí, že naše vítězství v posledním utkání nad Čelákovicemi odsoudilo Union k sestupu.

Letošní ročník se zdál být z vašeho pohledu procházkou růžovým sadem. První místo jste od podzimu nikomu nepůjčili.
Růžový sad to nebyl. O prvenství rozhodly dvě vítězné série. První byla ke konci podzimní části. Šňůra šesti zápasů bez porážky nás korunovala podzimním králem. K tomu dopomohl střeleckou schopností Roman Janoušek, který přišel na poslední čtyři zápasy podzimu a dal šest branek. Druhá byla po porážce s Bohemians 1905 B v prvním jarním kole. Následovalo osm utkání bez porážky a vybudování náskoku až jedenácti bodů. Tento trhák se ukázal jako rozhodující.

Doma jste nepoznali hořkost porážky v celém ročníku. Čím vysvětlujete takovou bilanci?
Cesta k úspěchu vede přes stoprocentní úspěšnost v utkáních doma. Na to se zaměřila příprava i taktické pokyny trenérů. Hráči to splnili do puntíku a jsem rád, že na jaře to bylo bez ztráty kytičky.

Kteří hráči byli tahouny mužstva?
Celý rok to byli jednoznačně hráči, kteří tvořili páteř obranné řady včetně brankáře Straky. Ten byl výraznou osobností a jeho sedmnáct zápasů s čistým kontem to dokazuje. Škoda, že se nepodařilo mladému brankáři Němečkovi přesvědčit trenéra o svých kvalitách, aby dostal více šancí než v jednom nepovedeném zápase ve Velimi. V obraně se už na podzim ustálila trojice Pechar, Ondrák a Kovařík. Škoda zranění Viskupa, který až na jaře potvrdil své kvality. S úspěchem doplňoval obrannou řadu Matějček a do zranění i Cintula. Samozřejmě každý z nich měl i menší výpadky, ale myslím, že defenzíva byla naši silnou stránkou. V záložní řadě hrál na levé straně stabilně Aleš Maršner a na postu defenzivního záložníka Jan Studený. Oba táhli k mnoha vítězstvím. Na pravém okraji Jeník neprokázal špičkovou formu po celé jaro. V útoku to byl jednoznačně Petr Hyka. Nejlepší střelec týmu s dvanácti góly se stal společně s Maršnerem motorem útočných akcí. Smůlu měl Žák, který se zranil a nemohl zúročit formu ze zimní přípravy.

Dá se říct, že někdo nenaplnil očekávání, nebo dokonce zklamal?
Ano, nejvíce za očekáváním zaostal útočník Jiří Chrdle a částečně špílmachr Miroslav Krulich. Jejich výkony měly obrovské výkyvy a mnohdy museli zůstat na lavičce.

Kdy jste začali věřit, že to s postupem vyjde?
Po vítězství doma nad Kunicemi. Porazili jsme jeden z nejlepších celků jara. Rozhodující vítězné utkání s rezervou druholigového Hradce už bylo jen třešničkou na dortu.

Byli jste hned rozhodnuti ČFL po dvouleté pauze otestovat?
Hlavní rozhodnutí jsme přenechali hráčům a realizačnímu týmu. Když si mezi sebou vyjasnili názory, kapitán mužstva Ondrák mladší společně s trenérem Janečkem požádali vedení klubu o podporu rozhodnutí zkusit hrát opět ČFL.

Co mluvilo v případě hrát ČFL pro?
Jednotné odhodlání hráčů a realizačního týmu, samozřejmě bez větších finančních nároků. Toho si cením nejvíce. Ať to v soutěži dopadne jakkoli, až budou ve fotbalovém důchodu, vzpomenou si, že v roce 2009 postoupili do ČFL a někteří už podruhé.

Asi hlavní překážkou proti ČFL byl nedostatek fotbalové mládeže, se kterým se na malé vesnici potýkáte už řadu let.
Ano, to je jedna z nepříjemných součástí rozhodování o vyplnění přihlášky do této soutěže. Vývoj ukazuje na prohlubující se krizi u mládežnických celků v malých obcích. Jsem rád, že nové vedení ČMFS chce pomoci výkonnostní kopané. Jen tak lze zvýšit zájem o kopanou u těch nejmenších.

Jak vypadá aktuální situace s mládežnickými celky?
Oslovili jsme menší oddíly v okolí a nabídli jim spolupráci. Myslím, že funkcionáři v Tišicích, Kostelci a Mratíně se chtějí podílet na společné práci při výchově mládeže. Jedině s jejich pomocí se nám podařilo přihlásit do soutěží ročníku 09/10 pět mládežnických družstev, a tím splnit kvótu.

Jaký postih hrozil při nesplnění?
V případě, že by počet přihlášených družstev mládeže klesl pod tři, nebyl by Sokol zařazen do ČFL. Minimální kompenzační poplatek za jedno nepřihlášené družstvo, či družstvo, které nedokončí rozehranou soutěž, a klub tak nenaplní kvótu pěti družstev mládeže, činí 50 tisíc korun.

Co na finanční kompenzaci říkáte?
Pro oddíly v obcích s malým počtem obyvatel je to nesmysl. Chceme iniciovat změnu tohoto diskriminačního článku. Nyní se musíme potýkat s tím, co platí. Proto jsme se rozhodli přispět spolupracujícím oddílům na mládežnickou kopanou určitou finanční částkou. Tímto vyzýváme všechny fotbalové příznivce a případně starosty obcí o přispění finanční částkou na další rozvoj mládeže v začátku tohoto rozvíjejícího se projektu.

Jaro jste v podstatě odehráli ve třinácti až čtrnácti hráčích. Kádr pro ČFL zřejmě bude muset doznat rozšíření. Prezident Ondrák je v tuto chvíli na dovolené, takže jistě už má vytipované vhodné posily?
Samozřejmě, že pro tak náročnou soutěž, jakou je třetí liga, současný kádr nestačí. Jádro týmu zůstane, ale k jeho rozšíření musí zákonitě dojít. Jednáme v současné době o doplnění na post brankáře, minimálně dvou obránců, záložníků a útočníků. Jak dopadnou dohody s mateřskými kluby, se ukáže během několika dnů.

Bude mít také v příští sezoně důvěru stávající realizační tým?
Není důvod radikálně měnit zaběhnutý tým. K určitému posílení ale musí dojít na straně funkcionářů. Administrativa bude náročnější a získat dobrovolné pracovníky je čím dál těžší. Chceme posílit posty na funkci trenérů mládeže a sekretáře.

Opustí někdo z hráčů kádr?
Zpět do mateřského oddílu zamíří z hostování Jakub Němeček. Otazník visí nad Miroslavem Krulichem. V jeho případě bude záležet na dohodě s FK Kolín. U Cintuly a Žáka rozhodne jejich zdravotní stav a forma po zranění.

S jakým cílem půjdete do ČFL?
Vždy jsme si dávali nejvyšší cíle. Tentokrát chceme hrát v ČFL opravdu důstojnou roli. Nechceme se v žádném případě pohybovat na sestupových příčkách.

Nebude soutěž při současné ekonomické krizi pro vesnický klub velkým finančním soustem?
Samozřejmě, že nemůžeme očekávat od obecního úřadu plnou podporu. Jejich prostředky chceme zabezpečit hlavně mládežnická družstva a pak teprve provozní náklady. Vedení oddílu připravilo vyrovnaný rozpočet, který by měl pokrýt nejzákladnější potřeby. Každou finanční injekci od případných sponzorů uvítáme. V současné situaci musíme každou korunu několikrát obrátit, než ji vydáme.