Její první tým celkem úspěšně válí v I. B třídě. Aby v budoucnu mohl kádr doplnit kvalitní domácí odchovanec, pečují v Byšicích o talenty v mládežnické kategorii. Kromě žáků, kteří na podzim obsadili třetí příčku s tříbodovou ztrátou na vedoucí Lobkovice, hraje soutěžní zápasy i starší přípravka. S jejím trenérem Jiřím Prasličkou jsme hodnotili podzimní sezonu s výhledem na jaro.

Jak se fotbalový klub Vitana Byšice stará o mládež?
Mistrovskou soutěž hraje starší přípravka. V péči o jedenáctku kluků mi pomáhají Miroslav Brzobohatý a Josef Jurčovský. S druhým jmenovaným jsme nedávno založili minipřípravku, která je určena klukům do šesti let. Tam chodí desítka dětí věkem z mateřské školy a těší nás jejich velký zájem, takže předpokládám, že se jejich počet do jara ještě zvýší.

close Jiří Praslička zoom_in Plánujete nějakou náborovou akci pro další zájemce?
Chceme navštívit byšickou základní školu, kde už dokonce existuje fotbalový kroužek, a nabídnout chlapcům možnost chodit do byšického klubu, to by nám určitě pomohlo.

Jak hodnotíte fungování týmů přípravky?
Zatím jsme spokojeni se systémem, kterým to dosud funguje. Vše se točí kolem peněz, a tak lze říct, že pro naše prcky bychom potřebovali více financí. Zvláště nyní, kdy se potýkáme s důsledky krádeže, k níž došlo zhruba před dvěma měsíci. Dosud neznámý pachatel prostě vytrhl mříž a odcizil míče právě pro ty nejmenší.

Jak si vedla v podzimní sezoně byšická starší přípravka?
Vedli jsme si docela obstojně, skončili jsme na třetí příčce za bezkonkurenčními Neratovicemi a Kralupy 1901. Právě v domácím zápase s kralupskou přípravkou jsme měli neskutečnou smůlu – dali jsme si tři vlastní góly. Nejlepšími kanonýry s 18 góly se stali Jiří Praslička mladší a Filip Radomil, s Danielem Vlachem v závěsu. V kádru máme i hodně šikovného Tomáše Jirmuse, kterému je pouhých sedm a docela dobře zapadl mezi starší kamarády.

Čím se budete zabývat v nynějším zimním období?
Příprava se bude odehrávat dvakrát týdně po dvou hodinách v tělocvičně byšické základní školy. Protože počasí je zatím příznivé, využijeme i prostory našeho areálu. Chtěli bychom se rovněž zúčastnit nějakého turnaje, a tím navázat na herní praxi, kdy jsme loni ještě před vánočními svátky odehráli dva turnaje – v Odolena Vodě a v Praze. Tam jsme se potkali se silnými soupeři, například s pražskou Duklou či Českými Budějovicemi. Sice jsme skončili poslední, ale vzhledem ke konkurenci jsme posbírali cenné zkušenosti.

Zabýváte se kromě fyzické připravenosti i taktickými pokyny?
V podzimní sezoně příliš ne, ale nyní v zimě se v tělocvičně snažíme spolu s Pepou Jurčovským vštípit chlapcům určité zásady týmové spolupráce – jak se hraje a nahrává, jak si naběhnout na míč, zkrátka aby s míčem nehráli všichni najednou.

Nepotkali jste se při své pouti nejrůznějšími turnaji s nějakou fotbalovou celebritou?
Při pražském turnaji předával ceny Matúš Kozáčik, brankářská hvězda plzeňské Viktorie. To byl pro kluky ohromný zážitek, chodili si k němu pro podpis. Choval se k nim úplně normálně, vůbec si nehrál na žádnou hvězdu.

Už víte zařazení svých kluků v jarních mistrovských zápasech?
Podle předběžných informací by měla byšická přípravka hrát ve skupině o první až šesté místo, což je pro náš klub velký úspěch.

Plánujete kromě soutěžních zápasů ještě další aktivity?
Ve stadiu jednání – doufám, že úspěšného – je květnová účast starší přípravky na turnaji v Mönchengladbachu. Víkend v tomto německém fotbalovém „ráji" by byl pro kluky, ale i jejich rodiče velký dárek a významný zážitek.

Co říkáte systému hodnocení přípravek, kterým se v mistrácích nepočítají body za výhry, ale jen vstřelené góly?
Nemyslím, že tento systém je správný. Zúžit veškerou snahu kluků jen na střelbu na branku prakticky za každou cenu rozhodně není to pravé ořechové. Myslím, že odměna za výhru v podobě tří bodů by klukům udělala větší radost.

Jak probíhá spolupráce s výborem byšického klubu?
Myslím, že je na maximální možné úrovni. I já jsem ostatně členem výboru, kde se snažíme pro naše nejmenší vytvořit co nejlepší podmínky. Jsme si vědomi, že péče o nejmenší se nám v budoucnu, až postoupí do vyšších věkových kategorií, určitě vrátí. Bude potřeba, aby do dvou až tří let zaplnili současnou mezeru v kategorii dorostu, který se přes úspěšnou minulost rozpadl pro nedostatek hráčů.

Pro dobré fungování přípravky je určitě nezbytná dobrá spolupráce s rodiči…
Jim musím moc poděkovat. Berou na svá bedra starost o dopravu na zápasy či turnaje, což je pro oddíl ohromná pomoc.

close Starší přípravka Byšic vybojovala v podzimní části ve své skupině okresního přeboru třetí místo. zoom_in

KAREL HORŇÁK