„Umělka by obrovskou měrou vylepšila podmínky pro trénink naší mládeže, zejména v zimním období, což by celý klub posunulo zase o třídu výš,“ slibuje si šéftrenér klubové mládeže Karel Vlasák.

„Už dávno máme hotový projekt a od začátku prosince konečně i stavební povolení. Aktuálně připravujeme podklady pro získání dotace včetně dalších administrativních kroků, které jsou nezbytné,“ přiblížil člen výboru FK Pšovka Mělník Libor Zůza, který má v klubu vybudování umělky od začátku na starosti.

Když se ještě dlouho před pandemií do vyřizování potřebných náležitostí pustil, nepočítal, že půjde o tak zdlouhavý proces. „Pracuji na tom snad už pět let, bylo nutné toho zařídit strašně moc, spoustu věcí jsem poznával a učil se za pochodu,“ potvrdil s tím, že po vyřešení administrativních komplikací s pozemky přišly další v podobě covidu.

Fotbalisté FK Neratovice/Byškovice porazili v přípravném utkání vedoucí tým divize C FK Kolín (v černém) 4:1.
Zimní fotbalový kalendář: Víkend ve znamení generálek i startu okresního poháru

Původním záměrem bylo, aby na novém hřišti mohlo hrát v případě potřeby soutěžní utkání i A-mužstvo působící v kraji. To se ale nakonec podle všeho nepodaří. „Jsme omezení prostorem, víc ho prostě nemáme. Dosáhli jsme sice minimálních potřebných rozměrů, jenže ty byly v současnosti svazem aktualizované, takže A-tým mužů tam mistrovské zápasy asi hrát nebude, ale pro mládež a nižší soutěže by to mělo vyhovovat,“ objasnil Libor Zůza.

Mimochodem s nedostatečnými rozměry v současnosti Pšovka bojuje také u své hlavní plochy, kde je hrazení po celém obvodu umístěno příliš blízko. Nové vedení středočeského svazu na nedostatek, který by mohl vést ke zranění hráčů, upozornilo v závěru podzimní části na svých stránkách.

Jak  potvrdil předseda klubu Miroslav Šťastný, počítají na Pšovce s tím, že oplocení budou muset přemístit do bezpečné vzdálenosti (2 metry od postranní a 4 metry od brankové čáry). „Budeme to muset řešit a zároveň na to najít i peníze, zadarmo to nikdo neudělá. Budeme o tom jednat i na valné hromadě,“ uvedl Miroslav Šťastný.

Exligista a několikanásobný střelec gólu v Lize mistrů Zdeněk Šenkeřík trénuje přeborový tým SK Uhelné sklady Praha, jako hráč pak působí ve Spartě Mratín.
Mratín je oblíbenou destinací fotbalových hvězd, letos láká diváky na Šenkeříka

Ale zpět k umělce. Pro tréninkové účely včetně přátelských zápasů by nové hřiště mělo být plně vyhovující. Nabídnout by například kromě kvalitního osvětlení mělo i povrch, jaký v nejbližším okolí není. „Chtěli jsme umělku, která už se nezasypává tou nepříliš populární gumou. Podobnou už mají například v Klatovech, kde jsem se na ni byl i podívat. Jdou na ni výborné reference, hráči si ji velmi chválí. Je to už opravdu hodně podobné přírodní trávě,“ nastínil Zůza a doplnil, že ještě nedávno nebyl dokonce tento povrch schválený pro soutěžní zápasy. I to byla jedna z nečekaných komplikací a starostí.

Celkové náklady na výstavbu hřiště byly podle Libora Zůzy původně vyčísleny na třicet milionů korun. Vlivem současné ekonomické situace ale nejspíš budou o něco vyšší. S předpokládanou spoluúčastí ve výši třiceti procent má výraznou měrou pomoci město, kterému patří i pozemek.

„Máme už schválené, že město nám zařídí téměř celou spoluúčast, tuším snad 27,5 procenta. Jinak by to pro nás bylo likvidační. Lidé z vedení města v čele s panem starostou nám s tím vůbec velmi pomohli,“ ocenil Libor Zůza.

Jan Matucha ještě v dresu Sokola Libiš.
Čtenáři rozhodli: na pěnivou odměnu se může těšit tuhaňský střelec Jan Matucha

O dostatečné vytížení se pak kromě třinácti týmů všech pšoveckých kategorií postará v rámci výuky či dalších akcí i sousední základní škola, spolupráci má klub domluvenou i se školou a školkou v Mlazicích.

A kdy by se na umělce mohl odehrát první zápas či trénink? „Je to těžké odhadovat, protože kromě samotné umělky děláme ještě kompletní oplocení a také menší travnaté hřiště vhodné třeba pro zápasy přípravek. Ale věříme, že snad do příští zimy by to mohlo být,“ uzavřel Libor Zůza.

Situační výkres nového hřiště FK Pšovka MělníkSituační výkres nového hřiště FK Pšovka MělníkZdroj: FK Pšovka Mělník