Tyhle týmy by se téměř jistě pokopaly i v přáteláku, a proto si ho spolu zřejmě nikdy nezahrají. Po necelém roce a půl je ovšem znovu svede divizní los a čeká se další nesmlouvavá řež. Řeč je o zítřejším (výkop v 10.15 hodin) derby mezi fotbalisty Sokola Libiš a FK Neratovice/Byškovice.

Když se proti sobě oba nesmiřitelné tábory postavily na úrovni prvních týmů naposledy, byly z toho tři červené, nespočet faulů a unfair zákroků, pozápasové osočování, který z týmů to brousil víc…

Gól padl jediný. Neratovičtí jím srovnali vzájemnou bilanci novodobé éry na 2 vítězství, 2 remízy a 2 porážky. Přijde teď nový start vzájemných zápasů? Nebo se i přes pozměněné hráčské kádry pojede v zajetých kolejích?

„Doufám, že se nic podobného nezopakuje, ale na to musejí být vždycky dvě mužstva,“ přeje si hostující trenér Jiří Kafka. Účastnit se svým týmem „tak hnusného utkání“ už nechce podle vlastních slov ani jeho protějšek Jiří Kabyl: „Přál bych si, aby si hráči podali po utkání ruce. Z naší strany určitě nechceme, aby se opakovalo, co minule. To mě opravdu neuspokojuje.“

Jenže v podobném duchu oba mluvili už před výkopem na jaře roku 2013 a fotbal pak libišský stadion stejně minul obloukem. Místo o něm se mluvilo o novodobých gladiátorských hrách.

„Z dosavadních vzájemných zápasů se o tom sobotním v kabině bavíme vůbec nejméně. Něco krátkého si řekneme jen na předzápasovém tréninku a pak před utkáním,“ ujišťuje Jiří Kafka, že z neratovické strany se rivalita otupuje. „Máme tolik zraněných (do včera na marodce oba Kodrové, Šmíd, Radosta a Dohnal) a navíc po porážce, že jsme zápas s Libiší ještě ani neřešili,“ opakuje.

Na čem se ovšem oba trenéři neshodují, je role favorita derby. „Už při pohledu na tabulky z loňska, kdy soupeř skončil čtvrtý v divizi a my třetí v přeboru, je jasné, že rozdíl jedné soutěže se za dva měsíce sotva změní,“ vysvětluje Jiří Kabyl, proč prý bude pro domácí každý získaný bod důvodem k obrovskému nadšení. „Navíc Neratovice mužstvo vhodně doplnily a odstartovaly dobře, dělají výsledky, dávají góly. Není náhoda, že skončily tak vysoko. Pro nás je to ohromně těžký a silný soupeř,“ přidává další argumenty.

Podle Jiřího Kafky se ovšem dá očekávat zcela vyrovnaný zápas. S rolí favorita pak jednoznačně nesouhlasí. „Po porážce na Motorletu máme svých starostí dost. Libiš navíc stejného soupeře o týden dříve porazila, takže je to absolutně otevřené,“ namítá neratovický kormidelník.

Pokud tento názorový střet zůstane po sobotě tím největším vedle zdravého fotbalové zápolení, určitě se nikdo nebude zlobit…