Nadprůměrný fotbal bez záludností. Napínavý, na góly bohatý scénář, nakonec i s penaltovým rozuzlením. Podzimní divizní derby Libiše a Neratovic, dvou nesmiřitelných sousedů, po všech stránkách zcela vybočilo z řady těch předešlých. Jsou fotbalisté obou táborů schopní nepokopat se a zbytečně nevykartovat i ve druhém vzájemném utkání po sobě? To ukáže nedělní odveta. Tahák okresního fotbalového jara se tentokrát hraje v Neratovicích s výkopem v 16.30 hodin.

Oba týmy se před vzájemným soubojem tentokrát řadí do lepší poloviny tabulky své divizní skupiny a směrem k záchraně, kterou považují za hlavní a prakticky jediný úkol, mají poměrně nahráno. Body, které budou v neděli na neratovickém trávníku ležet, by tak neměly být až tak životně důležité. Ale zdání klame. Jde totiž o zápas, který je především pro odchovance a činovníky pokaždé obrovským zpestřením sezony a ještě větší prestiží.

FK NERATOVICE/BYŠKOVICE VS. SOKOL LIBIŠ21. kolo fotbalové divize B, v neděli od 16.30 hodin v Neratovicích, rozhodčí: Matoušek – Šimáček, Myška.

Tabulkový rozdíl mezi oběma celky se během jarních kol snížil z osmi na pět bodů (38 vs. 33) a i jako derby nemá utkání předem jasného favorita. Na obou stranách jsou ovšem přesvědčeni o opaku. Neratovičtí favorizují vzhledem k jarním výsledkům svého soupeře, v Libiši to ovšem považují spíše za taktické hrátky před utkáním a odkazují na dlouhodobou úspěšnost Neratovic v soutěži.

Pravdu částečně mají oba tábory. Libiš totiž v pěti předešlých kolech neprohrála, což se povedlo už jen dvěma dalším týmům – Litoměřicím a Lovosicím. V minulém venkovním výjezdu se svěřenci trenéra Kabyla blýskli dokonce čistou trojkou na hřišti Motorletu.

Na stejném soupeři se ovšem na derby vítězně naladili i domácí, kteří rovněž dokázali bodovat třeba na hřišti podzimního suveréna v Brozanech. Především úvodní dva domácí zápasy s Litoměřicemi a LoKo Chomutov ovšem Kafkově družině nevyšly podle představ a tříbodová výhra přišla až na pátý pokus. I tak se po podzimu stříbrný tým nadále drží předních příček a jeho ztráta na první Brozany nikterak nenarostla.

Jarní libišská forma mimochodem stojí také za netradičním odlehčením nedělního zápasu. Trenér Kabyl by ho totiž měl absolvovat v „klubových" montérkách. Právě to bylo předmětem sázky, kterou rozseklo, zda tým uhraje v prvních pěti jarních kolech deset bodů. Přesně to se zásluhou vyrovnání Kabyla mladšího v minulém utkání s Krupkou stalo.

I když jde o zápas jara, tak hlasy z obou kabin potvrzují, že se proti jiným soupeřům ani tentokrát nic neměnilo na obvyklé přípravě a také motivaci v podobě prémií. Zvláštní pocity pak bude zažívat libišský Tomáš Chlapec. Hráč, který si na podzim připsal dvanáct startů za Neratovice, z toho polovinu v základní sestavě, v zimě zamířil právě do kádru největšího rivala. A také tam už v posledních třech kolech nechyběl na hřišti v zahajovací jedenáctce.

Co přinese nejen jeho návrat na místo činu?

Rozhovory s trenéry obou mužstev čtěte v sobotním tištěném vydání Mělnického deníkuJe podle nich reálné, aby se hrál stejně jako na podzim hlavně fotbal bez zbytečně tvrdých faulů, strkanic a záludností, které doprovázely většinu předešlých zápasů? Budou mít k dispozici kompletní hráčské kádry? Má už Jiří Kabyl nažehlené montérky? A nechá si poradit od Tomáše Chlapce, který odehrál podzim za soupeře? V jaké souvislosti mluvil Jiří Kafka o několikanásobném vrahovi?