Válku bengálským ohňům, dýmovnicím a dělobuchům na okresních fotbalových hřištích a stadionech vyhlásilo na začátku jara vedení Okresního fotbalového svazu Mělník.

Předseda disciplinární komise OFS Jiří Koch na přísný zákaz používání pyrotechniky v prostoru stadionu během utkání důrazně upozornil ve svém prohlášení adresovaném klubům.

„Není to sportovní způsob fandění, ale hazard se zdravím všech účastníků zápasu,“ uvedl Jiří Koch a za porušení zákazu slibuje postih. „Pokud fanoušci některého oddílu tento způsob použijí, bude jejich oddíl tvrdě potrestán. Proto radím činovníkům oddílů, kterých se to týká, aby s těmito fandy promluvili, jinak budou na jejich jednání doplácet.“

Zatímco pyrotechnika v rukou příznivců se vyskytuje spíše zřídka, nedostatečná pořadatelská služba při utkáních je stálým problémem. Některé kluby si podle předsedy okresní disciplinárky důležitost služby stále neuvědomují.

Soutěžní řád přitom jasně ukládá pořadateli povinnost při utkání a v souvislosti s ním zajistit bezpečnost všech účastníků i pořádek v prostoru stadionu.

Povinností ze strany pořadatelů je neustálý doprovod sudího od jeho příjezdu až po odjezd i stálá služba před jeho kabinou. Pořadatel musí pro jeho dopravní prostředek určit hlídané místo a ručí za jeho poškození. Samozřejmostí by měly být určené počty pořadatelů a jejich označení.

„Na pořadatelskou službu stále upozorňuji, ale některé oddíly jsou nepoučitelné. Když pak dojde k průšvihu a následuje postih, jsou výmluvy a bědování zbytečností,“ připomněl Jiří Koch.

Dalším neduhem některých oddílů je opakované nesplácení pokut či soutěžních záloh. „Již nebudeme nikoho upomínat na splnění jeho povinnosti. Pokud oddíl nezaplatí poplatek či pokutu v dané termínu, budou mu odečítány body až do splnění povinnosti,“ upozornil Jiří Koch. Své o tom ví například v neratovickém Lotosu, který přijde z tohoto důvodu v konečné tabulce aktuálního ročníku III. třídy o tři body.