Jako noc a den se dá hodnotit účinkování fotbalistů Řepína v posledních dvou ročnících I. B třídy. Zatímco loňská podzimní sezona byla na patřičné úrovni (27 bodů za 8 výher a 3 remízy), jaro s mnoha výpadky (10 bodů za pouhé 3 výhry a 1 remízu) zavánělo dokonce mnohými „černými" úvahami. O tom, proč tomu tak bylo, jsme si povídali s řepínským koučem Ladislavem Wernerem.

Srovnáme-li poslední dvě řepínské sezony v I. B třídě, dojdeme k velmi podobným závěru. Dobrý, dost možná i velmi dobrý podzim, ale poté katastrofální jaro. Souhlasíte?
Fakta mluví jasně. Podzimní příprava, jak to bývá na Řepíně zvykem, bývá vždy lepší než jaro. Na tréninky chodilo 10 – 11 lidí + několik hráčů z rezervy. Po zimní přestávce přichází uvolnění se zrádnou myšlenkou: Udělali jsme např. 27 bodů, nemáme se čeho bát, vše už půjde samo, a ono to nejde. S tímto problémem se mužstvo potýká už od doby, kdy tady trénoval Miroslav Vlk.

Co bylo příčinou velkého propadu v jarní části?
Sestřelila nás dvě odložená utkání. Pak přijela rozjetá Pšovka, která si u nás zvedla sebevědomí vysokou výhrou (7:2). Nás tato porážka naopak srazila do kolen a už jsme se nedokázali dát dohromady. Po překvapivém vítězství v Milovicích (2:0) a výhře doma s Rožďalovicemi (3:1) jsem si myslel, že jsme z nejhoršího venku. Opak byl pravdou. Z poslední sedmičky utkání jsme dokázali porazit jen sestupující Záryby, zbytek jsme prohráli.

Říkáte, že mužstvu chyběla motivace. Byl to jediný důvod neúspěchů?
Myslím, že to bylo i v přístupu k utkáním a tréninkům. Hodně hráčů mělo dost mimofotbalových povinností (maturity, zaměstnání), někteří byli zranění, ale na to se vymlouvat nechci. Spíš mě mrzel přístup některých hráčů v zápasech, kdy jsme dostávali laciné góly, dělali jsme hrubé chyby, špatně jsme obsazovali hráče soupeře. Na naší hře jsem viděl spoustu negativ. Bohužel jsme nebyli schopni obrátit výsledek jako třeba na podzim, protože jsme na to na jaře neměli sílu jak psychickou, tak i fyzickou. Na Řepíně se hrál vždy bojovný fotbal a právě bojovnost se z naší hry začala vytrácet. Nepamatuji se, že by odtud v minulosti s lehkou výhrou odjížděla mužstva jako Lužec nebo Pěčice.

Abychom nemluvili jenom v negativních tónech, co se povedlo v jarní sezoně?
Myslím, že to byl zápas, o němž jsme se už zmínili – v Milovicích. Tam všichni táhli za jeden provaz. Navíc jsme dobře pokryli jejich střelce Lukáše Müllera, který je jejich klíčovým hráčem. Postaral se o to výborným výkonem David Kratochvíl. Druhým zápasem, který bych zmínil, bylo utkání v Dolním Bousově, kde jsme přes remízový výsledek (1:1) hráli výborný fotbal. Přes všechny problémy si nakonec myslím, že konečné 6. místo je slušným výsledkem při vyrovnanosti naší skupiny. Spíš mě zamrzelo, že jsme nedokázali udělat výsledky na domácím hřišti, aby byli více spokojeni naši fanoušci.

Jak bude probíhat letní příprava?
Začínáme 18. července třikrát týdně v domácích podmínkách. Máme sjednáno několik přípravných zápasů, např. Kosořice či Sadská. Další celky jsou ještě v jednání. V plánu byl i zápas s postupujícími Kralupy, ale vzhledem k tomu, že budou hrát „naši" skupinu, z utkání nakonec sešlo.

Bavit se o nových lidech v řepínském kádru je nyní asi předčasné, že?
Chtěli bychom prodloužit hostování s několika hráči. Na pokračování jsme domluveni s Jurčovským a Palouškem, Wurma limitují pracovní povinnosti. Z Kropáčovy Vrutice přijde záložník Novák, který už na Řepíně působil. Gólman Fidrant, jelikož do přípravy přichází Luděk Štrupl, se vrací na Vysokou. Hodně jsme si slibovali od Radka Černého, ten je však dlouhodobě zraněný po operaci menisku. Teď o prázdninách má jít ještě na komplexní vyšetření, zda nemá poškozený také křížový vaz, což by znamenalo další přestávku. Z dorostu si říkají o místo v sestavě Pavel Štrombach a Vráťa Labuť. Budou-li poctiví v přípravě, mohou uspět.

Závěrečná otázka míří na novinku, která umožní v jednom zápase střídání hned pětice hráčů. Co si o tom myslíte vy?
Je to divné. Myslím, že fotbal má svá zaběhnutá pravidla. Některé změny jsou lepšímu, např. že brankář nesmí chytit rukama malou domů. Mužstva v I. B třídě tolik náhradníků kolikrát ani nemají. Nemyslím, že by tato změna fotbalu prospěla. Měnit v zápase skoro půlku mančaftu…

KAREL HORŇÁK