A s čím vlastně Lobkovičtí do soutěže jdou?

„Chceme hlavně přesvědčit wikipedii, že Lobkovice nejsou jen malá ospalá obec vedle Neratovic," prohlašuje Jaroslav Vlašic, jeden z členů sboru a donedávna také jeho starosta, který hasiče do soutěže přihlásil.

On ani jeho kolegové se sice nemohou chlubit aktuálními úspěchy ze závodů v požárním sportu, jeden z posledních pohárů vybojovali Lobkovičtí před deseti lety, kdy ještě byli schopni sestavit soutěžní družstvo, přesto pouze nesedí s rukama v klíně a nečekají, až je zavolají do akce. Snaží se oživit kulturní dění v obci a každou chvíli se zapojují nebo sami organizují nějakou zajímavou akci.

Seznam je dlouhý

„Každý rok, už od dob vzniku sboru, pořádáme hasičský ples. Nebyl jen v době okupace, letos jsme měli pětaosmdesátý ročník," vysvětluje Jaroslav Vlašic. „Děláme karneval, stavíme májku, účastníme se studentského majálesu, kde předvádíme hašení," pokračuje. „V červnu spolupořádáme dětský den, přes léto pak jezdíme s dětmi na výlety nebo s nimi třeba stanujeme u nás na zahradě," říká 
s tím, že před dvěma lety v Lobkovicích vznikl kroužek mladých hasičů, který navštěvují zájemci různého věku. „Na podzim děláme drakiádu, tedy pokud nám vyjde počasí. Před Vánoci pak máme Mikulášskou, loni jsme byli poprvé v chráněném bydlení Rybka a myslím, že by se z toho mohla stát hezká tradice. Nám i klientům se to moc líbilo," popisuje bývalý hasičský starosta. „A o Vánocích spolu se školkou rozsvěcíme vánoční strom," uzavírá s tím, že každou neděli navíc některý z hasičů vyrazí k místní zvoničce a v poledne tam deset minut zvoní.

Vedle těchto veskrze pozitivních činností musejí být hasiči z Lobkovic samozřejmě připraveni i na záchranné akce všeho druhu. Vedle hašení trávy, popelnic nebo třeba skladů občas vyjíždějí i ke kuriózním případům.

„Loni jsme například jeli k požáru domu v Obříství," vypráví jeden z hasičů Jan Svoboda. „Uvnitř zůstala fenka se čtyřmi štěňaty, všichni se nadýchali kouře. Museli jsme je křísit, dávali jsme jim kyslík. Mám za to, že se z toho všichni v pořádku dostali," uzavírá s úsměvem.

Jak hlasovat?

Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI LOBKOVICE na číslo 90 011 04. POZOR! Hlasy pro hasiče z Lobkovic posílejte do pátku 6. března 2015 do 14 hodin. Každý, kdo pošle SMS, má šanci získat pivo na měsíc zdarma. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.