V létě roku 1928 se několik minických mužů rozhodlo založit dobrovolný hasičský sbor. Obecní úřad jejich nadšení uvítal, především proto, že by jinak musel platit obecní hasiče.
Skoro tři sta členů sboru v malé obci
Na začátku éry dobrovolných hasičů v Minicích měl sbor už devětadvacet činných členů a téměř sedmdesát přispívajících. Podle dochovaných záznamů byl prvním starostou minických dobráků Jaroslav Šitanc a velitelem Karel Hlaváň.
Sbor, který byl ještě v plenkách, tehdy nevlastnil žádné vybavení, proto požádal hasiče z Mikovic a Kralup nad Vltavou o zapůjčení přebytečné hasičské výstroje.
První požár, který miničtí hasiči úspěšně likvidovali, byla hořící chalupa přímo v Minicích.
Podle současného starosty sboru dobrovolných hasičů v Minicích Bohumila Tylše měl sbor čtyři roky po založení už dvě stě sedmnáct členů. „Pro tak malou obec, jakou Minice byly, to byl velký úspěch,“ poznamenal Tylš.
Hasiči zasahovali s válečným džípem
K rychlým zásahům u požárů přispěla v roce 1934 motorová stříkačka, kterou hasiči koupili za tehdy závratnou sumu dvaadvacet tisíc korun. Tu vystřídala v roce 1951 Praga Grand, která sboru sloužila šest let, než ji vystřídal americký válečný skvost Jeep Dodge. „Jeep hasiči pužívali až do dvaasedmdesátého roku a velmi ho chválili za velkou průchodnost terénem,“ připomněl starosta hasičů.
První hasičský speciál Tatra 805 miničtí požárníci získali od kralupských profesionálů v roce 1972. Nejednalo se však o cisternu, tu dostali až o pět let později na podvozku Praga V3S známé jako vejtřaska.
„Další obměny techniky se hasiči dočkali v jednaosmdesátém roce, kdy z ruzyňského letiště dostali cisternový vůz Tatra 138,“ připomněl Tylš.
Jednotka vlastní cisternu i skříň
Sbor minických dobrovolníků má v současné době devětaosmdesát členů, dvacet z nich tvoří výjezdovou jednotku patřící pod obec. K průměrně pěti zásahům ročně vyjíždějí požárníci z Minic cisternou na podvozku tatry stoosmačtyřicítky a skříňovou jednatřicítkou avií.
Hasiči mají také několik požárních stříkaček. „K dispozici máme požární stříkačky PPS 8, PPS 12 a PPS 16. Vedle nich také plovoucí čerpadlo, čtyři a půl kilowattovou elektrocentrálu s osvětlovacím stožárem a motorovou pilu,“ konstatoval Bohumil Tylš.
Změna kategorie hasiče nepotěšila
Minická výjezdová jednotka je nově zařazena do páté kategorie jednotek požární ochrany, až do loňského roku přitom byla v kategorii třetí. Podle Tylše to byl nesmyslný krok městských úředníků.
„Přišli jsme tak o možnonost získání dotací na nákup starší nebo nové požární techniky,“ postěžoval si starosta sboru a připomněl, ža kvůli novému zařazení hasiči fungují už jen jako místní jednotka.
Několik soutěží každý rok
Dobráci z Minic se každoročně účastní průměrně šesti soutěží v požárním sportu. „Největší úspěchy jsme měli na noční soutěži ve Všetatech, kde jsme třikrát za sebou stáli na stupních vítězů,“ řekl starosta a dodal, že každý rok pořádají soutěž v požárním útoku mužů i žen s názvem O pohár starosty města Kralupy nad Vltavou.
Hasičská mládež s dlouhou tradicí
Miničtí požárníci mají už od svých začátků oddíl mládeže, ve kterém je nyní deset malých hasičů. „Mladí hasiči a hasičky se pravidelně účastní celostátní hry Plamen,“ podotkl hasič.