Po Vánocích před sedmaosmdesáti lety se několik lhoteckých obyvatel rozhodlo zakoupit ruční pumpovací hasičskou stříkačku od hasičského sboru z mělnických Blat.

Pamětní spisy uvádí, že na získání finančních prostředků pro zakoupení stříkačky vyhlásilo šest budoucích hasičů podomní sbírku. Vybralo se tehdy dva a půl tisíce korun, což byla značná podpora pro ochranu vesnice požární stříkačkou.

Nedlouho po zakoupení pumpy se budoucí požárníci sešli, aby svými podpisy potvrdili vznik nového Sboru dobrovolných hasičů ve Lhotce. Ustavující schůze se konala 4. února 1923.

V malé vísce Lhotka, pod kterou patří i osada Hleďsebe, žije téměř tři sta obyvatel. Čtyřiašedesát z nich je členy sboru dobrovolných hasičů. Podle současného starosty lhoteckých dobráků Miroslava Petrama hasiči ale k žádným zásahům nejezdí, věnují se spíš kulturnímu dění na vesnici. Přesto mají základní hasičské vybavení k dispozici.

„Vlastníme přívěsnou stříkačku PPS 12, PPS 8 a čerpadlo DKW,“ poznamenal starosta hasičského sboru s tím, že o jejich údržbu se stará hasič Milan Vondrák.

Na hasičské zbrojnici se letos podepsala letní větrná smršť. Nápory větru poničily střechu i strop. „V současné době probíhá rekonstrukce zbrojnice. Střešní krytina s novými okapy je už vyměněná. V současné době se pracuje na rekonstrukci vnitřních prostor, jako jsou omítky, stropní podhled a další práce. Na řadu přijde také vnější fasáda,“ připomněl Miroslav Peltram.

Jednou z hlavních aktivit dobráků ze Lhotky je hokej. Už pět let hrají za svou vesnici, a nevedou si špatně. V lonském roce se v žebříčku druhé ligy umístili na třetí příčce.

Lhotečtí dobrovolníci se také významě podílí na kultuře v obci. „Ve spolupráci s obecním úřadem pořádáme každý rok několik akcí.

První je tradičně jarní masopust, pak následuje pálení čarodějnic a stavění májky. Na začátku léta zajišťujeme Dětský den a poslední akcí je rozloučení s létem také pro děti,“ vysvětlil starosta sboru a dodal, že se hasiči několikrát ročně schází na brigádách, při kterých většinou uklízí obec.

„Letos jsme likvidovali následky vichřic, které se prohnaly Lhotkou a Hleďsebí,“ doplnil hasič.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE