Založení sboru

Sbor byl založen ve vesnici, jejíž název byl tehdy ještě Klomín v roce 1880. Už v prvním roce své působnosti se klomínští dobrovolní hasiči zapsali do Župní jednoty hasičské v Mělníku.

Podle současného velitele sboru Petra Žďárského se hasiči už na sklonku devatenáctého století podíleli na hašení požárů nejen v Chlumíně, ale i v okolních obcích. „Do roku 1930, kdy sbor oslavil padesáté narozeniny, měl na svém účtu už 126 zásahů u požárů,“ uvedl Žďárský.

První cvičení

V říjnu 1880 pořádali chlumínští dobrovolníci první veřejné hasičské cvičení. „Účastnili se také mnoha veřejných, okrskových, župních i krajských cvičení. Nejvýznamnějším z nich byl pražský sjezd hasičstva v roce 1923, konaný u příležitosti odhalení pomníků padlým v první světové válce,“ poznamenal starosta sboru.

Současnost hasičů

Přesuňme se v čase o několik desetiletí dopředu. Sbor chlumínských dobrovolníků má nyní dvaašedesát členů, z nichž nejmladší oslavil teprve tři roky.
Zásahová jednotka, kterou spravuje obec, čítá patnáct členů s věkovým průměrem třicet let. Ti vyrážejí převážně k požárům. Zasahují také při přírodních kalamitách, například povodních nebo větrných smrštích. „Na zásahy u dopravních nehod nemáme zatím potřebné vybavení,“ poznamenal starosta sboru.

Cisterny a teréňák

Do akce vyjíždí vždy minimálně šest členů zásahové jednotky s dvojicí cisteren - tatrou stoosmačtyřicítkou a trambusem Škoda 706 s dvojkabinou. Jako první je na místě zásahu pokaždé velitelský terénní vůz Lada Niva. „Jako JPO III bychom měli ze zbrojnice vyrazit do deseti minut od vyhlášení poplachu, což se nám zatím vždy podařilo,“ potvrdil Žďárský.

Slušné vybavení

Chlumínští dobráci jsou kompletně vybaveni zásahovými obleky a přilbami. „Jednotka má k dispozici přenosné i automobilové vysílačky, dýchací přístroje a ostatní vybavení, například motorovou pilu, nastavovací žebřík nebo plovoucí čerpadlo,“ připomněl Petr Žďárský a dodal, že slušné vybavení jednotky je výsledkem dobré spolupráce s vedením obce.

„Za poslední tři roky jsme získali řádné vybavení, proto si myslím, že patříme mezi jednotky, které si nemohou stěžovat,“ konstatoval hasič.

Dobráci z Chlumína drží požární dohled na základě smlouvy také v Újezdci a Hostíně. Spolupracují rovněž s neratovickými profesionály, kterým v případě potřeby dopravují vodu nebo jim asistují u zásahů.

Soutěží i ženy

Chlumínské dobrovolné hasiče baví i soutěže v požárním sportu. „Každý rok se účasníme průměrně šesti až osmi soutěží. Máme postavené i družstvo žen, které je většinou úspěšnější než mužské,“ uvedl starosta hasičů s tím, že v sobotu 5. září v Chlumíně pořádají už čtvrtý ročník soutěže v požárním útoku o pohár starosty obce.

Devatenáct mladých hasičů se každoročně účastní hasičské hry Plamen. „Mezi mládeží jsou i velmi schopní budoucí hasiči,“ doplnil Petr Žďárský.

Kultura v obci

Podle starosty patří kulturní dění v obci k prioritám hasičů: „Troufám si říct, že většina akcí, které se u nás konají, jsou pod záštitou hasičů. Po mnoha letech jsme v obci obnovili staročeské máje a masopust, jsou to dvě největší akce, do kterých se zapojí skoro celá vesnice.“

Hasiči v Chlumíně pořádají i taneční zábavy, dětské dny, výlety nebo exkurze.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.